ČAJOLINKY

RECENZE
 
O ČAJI NA STRÁNKÁCH INTERNETU
 
On-line časopis pro milovníky čaje a popularizaci čaje samého
 
NOVINKY GLOSÁŘ TEMA OBČASNÍK ZPĚT SLOVNÍK NÁZORY FAQ ARCHIV

Odkazy
na stránky věnované čaji
Recenze všeho,
co stojí za povšimnutí
     Hodně pozoruhodných věcí spatří světlo světa nepovšimnuto a může se stát, že ujdou pozornosti mnoha milovníků čaje nebo těch, které takové události zajímají. Recenze se budou snažit přispět k lepší orientaci v celé této oblasti lidského snažení.

aukce
debaty
(e-)obchody
čajovny
kluby
nadšenci
společnosti
vyhledávače
ostatní

 Datum
 Název:
24. února 2006
 Teanet-cn
27. ledna 2006
 Lu Yu Tea
20. června 2003
 Čajovna u Sýkorova mostu
18. října 2002
 Čajovna Setkání
13. září 2002
 CigiČaj spol. s r.o.
28. června 2002
 Spolek milců čaje, s.r.o.
31. ledna 2002
 Křečíkovy stránky
7. ledna 2002
 Vitae On-line
7. prosince 2001
 Nový portál o čaji
Stručně:

Se záměrem šířit čajovou kulturu

Dobré vykročení

Po době zrání
Mnoho lákadel pro čajomila pohromadě
Čerstvost (čaje a) informací především
Není nad to svěřit se do péče odborníků
Bohatý zdroj informací
Pohled za hranice
Začátky bývají těžké

ARCHIV
Recenze
24. února 2006

Na začátek stránky ZPĚT

Teanet-cn

      Jak se v Internetu, v té velké síti, kde každý chce být spatřen a kde každý chce získávat čtenáře a také další zákazníky, anebo obchodní partnery, tak jak tam se objeví nové stránky, které mají blízko k čaji, už je to příležitost, abych se pokusil podrobit je pečlivějšímu pohledu a případně o nich napsal recenzi.
     Tak je tomu skoro i v případě webových stránek firmy Teanet-cn, neboť obchodní společnost se širokým sortimentem čínských čajů je na trhu již nějakou tu dobu známá, její stránky již tady byly, ale jejich nové provedení si žádá všimnout si jich trochu více. Jak lze z historie trvání firmy podle některých znaků usoudit, nastal v jejím vývoji určitý zlom a ten se projevil i v novém provedení její internetové prezentace.
     V každém ohledu je nutno konstatovat, že nastala změna k lepšímu, i když tvrzení, že není již nic dalšího ke zlepšování, by bylo velice odvážné. V době, kdy vznikla tato recenze, bylo známo jen to, že firma změnila působiště a ohlásila záměr věnovat se propagaci čaje zcela zásadním způsobem.
     Je však načase začít s vlastním hodnocením stránek a to lze zahájit konstatováním, že na první pohled by se zdálo, že není důvod, proč je řadit mezi ty, které návštěvníka něčím oslní nebo omráčí hned na úvodní stránce. Zde je to střídmě graficky vybavená plocha s menu, ostatně docela typickým, která takovým provedením konzervativně naladěné návštěvníky jistě potěší. K tomu už náležejí jen dvě rubriky. Z nich mnohého čajomila však už tady nepochybně zaujme rubrika Aktuality s několika odkazy v rámci stránek a jak by také ne, když se tu píše o čajích ze zimní sklizně.
     Druhá rubrika má trochu exaltovaný nadpis „Blíží se otevření!!!“ a v ní společnost oznamuje chystané zahájení provozu svého nového čajového klubu „Cha Dao“.

     K menu je s grafickým zdůrazněním jisté odlišnosti přidán odkaz na Fórum, čili návštěvní knihu, která tak často poskytuje a dodává stránkám vlastně další rozměr svým zprostředkováním živého kontaktu s návštěvníky. Fórum se začíná nadějně plnit otázkami i odpověďmi.
     V menu snad nechybí nic podstatného, ale recenzi by chybělo to nejdůležitější, kdyby přešla mlčením sortiment a hlavně popisy jednotlivých čajů. Právě tam je nutno hledat základní a další velký přínos těchto stránek k poznávání čínských čajů. Co by bylo platné vše ostatní okrášlení, kdyby tu scházel ten nejdůležitější kámen celé této stavby, jehož úctyhodné rozměry jistě překvapí nejen sváteční zájemce o čaj. Tady lze zatím jen tušit, že dosud obvyklý pohled, se kterým jsme se mohli tak často setkávat na stránkách psaných v češtině, nemusí být jediný platný.
     Při pozornějším pohledu se v menu ale vlastně jeden odkaz trochu vymyká běžným zvyklostem, když si uvědomíme jeho nadpis – Čajová kultura. Pod tím si lze představit dost široký okruh témat a tak se zatím musíme spokojit s jedním příspěvkem v sekci Články. Zde je dobré v této souvislosti připomenout, že se šířením čajové kultury má firma další záměry, jak se uvádí na titulní straně.
     V odkazu nazvaném Keramika mne příjemně překvapilo, že předváděné sady jsou na fotografiích často v původním přepravním balení, které však, jak se zdá, dává keramice vyniknout uložením v brokátu, což dodává rys vzácného dárku.
     Zatím je nutné se v menu smířit s tím, že některé odkazy jsou prázdné a to jistě mnoho návštěvníků podnítí k tomu, aby se často na tyto stránky ze zvědavosti vraceli a ostatně ani se jim nebude co divit.

Recenze
27. ledna 2006

Na začátek stránky ZPĚT

Lu Yu Tea

     Důvody, proč věnovat čas některým stránkám, prohlédnout si je poněkud důkladněji a pak o nich dokonce napsat recenzi, mohou být rozličné. Ovšem ta nejprostší příčina může spočívat jen v tom, že stránky jsou něčím dostatečně zajímavé.
     Dá se dost obtížně definovat, ale takový příjemný pocit dostane návštěvník ve chvíli, kdy zjistí, že mu nestačí jen povrchní pohled na několik odkazů z menu, které se mu nabízejí. Zvědavost mu nedopřeje klid a tak pokračuje v prohlídce dál, aby se ještě podíval na další související odkazy a pak na všechny, až může říci, že viděl stránky v jejich úplnosti.
     Najít stránky takového druhu a ještě k tomu, aby byly věnovány čaji, může stát dost úsilí, ale čas od času se takové vyskytují. Nově se mezi společnostmi dovážejícími čínské a další čaje objevilo jméno Lu Yu Tea, jejich internetové stránky byly brzo na světě a jim je věnována tato recenze.
     Začněme u firemních stránek a podívejme se, čím zaujmou. Snad tím, že nabízejí právě to, co bude návštěvník k tomu, aby si uměl o společnosti udělat aspoň přibližný úsudek, potřebovat. Snad by mělo být ještě upřesněno, že tam není ani o nic víc, ale ani o nic méně. Výkladní skříní stránek bývá představení nabídky zboží a odsud se dá říci, že může pramenit jejich přitažlivost, protože zde se s úsilím o poctivé předvedení sortimentu nešetřilo.

     Úvod recenze nesl známky velké chvály už předem, a tak je načase se pozastavit a snažit se následným střízlivým pohledem jeho předběžné hodnocení spravedlivě vyvážit. Na stránkách s doménovou adresou CZ se nacházejí informace o společnosti a na další adrese jsou pak stránky stejnojmenné čajovny.
     Tak trochu v ústraní se pak nachází přístup na stránky čajovny, ve vlastnictví téže společnosti, který není veden přímočaře, obvyklým způsobem jako běžný odkaz, což může někomu vadit. V případě čajovny je obsah stránek trochu strohý, ale to není na úkor jejich srozumitelnosti.
     Je-li právě teď čas na shrnutí, tak lze konstatovat, že většina lidí se zájmem o čaj po návštěvě těchto stránek jistě nebude zklamaná. Texty v části popisující jednotlivé čaje u fotografií vzorků nejspíš zaujmou každého a dá se jim jen stěží něco vytknout (nějaká ta nestylová formulace jistě nikoho neurazí). Když se však pro úplnost vezme v potaz skutečnost, že mezi návštěvníky je nutno počítat s lidmi se zhoršeným zrakem, tak bude jistě v některých místech vadit, že provedení některých textů nebude snadno čitelné právě pro ně. Přehlednost stránek to však podstatně nesnižuje, protože ta je v mnoha ohledech velice dobrá.

Recenze
20. června 2003

Na začátek stránky ZPĚT
Čajovna u Sýkorova mostu
     Na webových stránkách Čajovny u Sýkorova mostu jakoby se od nějaké nepříliš vzdálené doby psala jejich nová historie. Nápaditý a vkusný design v současnosti upoutal pozornost řady návštěvníků, ti nelenili a své četné dojmy napsali do nástěnky v kapitole se stejnojmenným názvem. S chválou, se kterou nešetřili, lze souhlasit přesto, že podle jistých neklamných známek je mezi nimi významný podíl častých návštěvníků této čajovny a známých webdesignera, a ti mívají pro přemíru pochvalných slov slabost. Členitost struktury stránek nabízí pro zkoumání informací o čajovně dostatek prostoru. Pokud někomu, kdo ve chvatu putuje internetem, postačí, aby se na stránkách dozvěděl o čajovně něco ve smyslu, kde, kdy a co, tak by se asi spokojili s telegrafickým způsobem podání informací na úrovni telefonního seznamu. Ostatní, kteří se do čajovny chystají a jsou ve svých požadavcích náročnější, jistě uvítají stránky Čajovny u Sýkorova mostu takové, jaké jsou.
     V hlavním menu se nachází jedenáct ukazatelů rozcestníku s nabídkami návštěv dalších pomyslných místností, které tyto stránky mají. V nabídkách se lze orientovat, ale při složitějším putováních po stránkách provázaných odkazy je potřebné v navigaci získat určitý cvik.
     Pravidelnými hosty stránek bude jistě hojně navštěvována Nástěnka, kde se nacházejí vzkazy návštěvníků. Ty návštěvníky, kteří sem zavítali poprvé nebo jednou za delší čas, bude zajímat co je nového, ale tomu příslušnou mezi oněmi jedenácti nabídkami v preferovaném místě titulní stránky nenajdou. Nabídka informací o novinkách se nachází až v poněkud trochu málo nápadném místě, ale je tam. Kdo příliš spěchá, dělá v případě čaje a čajoven zásadní chybu, ale takových je dost a dost a i jim je dobré na stránkách podat pomocnou ruku nabídkou žhavých novinek na místě obvyklejším. Trpělivější návštěvníci stránek si najdou čas, aby si třeba prohlédli, co je nového v obrazové galerii, v nabídce čajů, anebo v seznamu titulů literatury o čaji. Když se dostanete v kapitole Nabídník do rubriky TERMINOLOGIE OBCHODNÍCH ZNAČEK PRO ČAJ, tak zjistíte, že byla opomenuta stupnice používaná v Japonsku. Nezapomněl jsem také zhodnotit, jak je postaráno o zákazníky čajovny ze vzdálenějších končin. Tak jim je určena bohatě výpravná kapitola vyhrazená on-line prodeji čaje a dalšího zboží. Pravidla pro objednávání a dodávky zboží jsou sice uvedena, ale nejsem si jist, jestli z nich někdo jednoznačně pozná, kolik činí poštovné a balné. Mezi ostatními má jedna ze zmíněných jedenácti nabídek dost záhadný název „Přihlášení“ - Administrace stránek a jen ti poněkud více světa internetu znalí tuší, co to má znamenat, ale chybí zde bližší vysvětlení. Se svérázným druhem humoru se návštěvník setká v kapitole Čajovníci a je otázkou, jestli námaha vynaložená na ony tajemstvím obestřené mystifikace splnila svůj účel a bude-li někým vůbec oceněna. Pozornější návštěvníci si při prohlídkách stránek všimnou též použitých ilustračních kreseb a zaznamenají, že některé jsou zcela stylové, k navození exotického dojmu k čaji zcela příhodné a některé jiné vycházejí jakoby z dílny inzitního umělce, což však působí značně nevyváženým dojmem.
     Po něčem podobném tiráži jsem marně pátral - s údaji podobného druhu se šetřilo. Z pohledu technického provedení by bylo chybou brát za samozřejmost to, že k přitažlivému provedení stránek vystačily na webu běžné publikační technologie. Tím je totiž umožněno dobré zobrazení jak v prohlížeči typu nejrozšířenějšího, tak majitelům prohlížečů jiných typů (např. Netscape Navigator). Při procházení stránkami mi však přece jen vadilo, že od určitého okamžiku se v textu, v případě prohlížeče Netscape Navigator, objevily znaky azbuky, aby posléze zase při listování na další stránce zmizely a zobrazení bylo korektní.
     Ve srovnání se srovnatelnými webovými prezentacemi několika dalších čajoven si stránky Čajovny u Sýkorova mostu nestojí rozhodně špatně.
Recenze
18. října 2002

Na začátek stránky ZPĚT
Čajovna Setkání
      Po nějaké době se na stránkách Čajovny Setkání objevilo zcela čerstvé datum aktualizace. Tím na sebe upozornily a je tu příležitost pokusit se o důkladnější pohled. Hned v úvodní části se však návštěvníci vybavení prohlížečem, který nepatří mezi zde podporované, dočkají mírného zklamání. I v případě prohlížeče současné verze, např. Netscape Navigator 6, si z menu v levé části plochy přímo a hned nevyberou. K tomu, aby si stránky v plné šíři zpřístupnili, je jim souzeno totiž stisknout tlačítko označené k použití pro případ jiných prohlížečů. Pak teprve menu oživne a v hlavní části plochy se zobrazuje příslušný očekávaný obsah.
     Nabízeno je zde slušné množství čajů, ale co zaujme, jsou čaje s méně obvyklými až neobvyklými označeními. Je jich zde několik, tady si mlsný jazyk přijde na své. Jen asi tvrzení o dosahovaném počtu nálevů u některých z nich je třeba brát nepochybně s rezervou.
     Na závěr lze konstatovat, že tato prezentace dvou čajoven je provedena účelně, vlastně jejím nosným pilířem je e-obchod. Hodnocení stránek je možné uzavřít konstatováním, že za zmínku stojí zajímavé zpracování stránek, v převládajících tónech jedné barvy.
Recenze
13. září 2002

Na začátek stránky ZPĚT
CigiČaj spol. s r.o.
     Kdo jen trochu sleduje dění na stránkách s čajovou tématikou, nemohl přehlédnout, že mezi ostatními vynikají, možná a zdánlivě jen nenápadně, firemní stránky, kterým je věnována dnešní recenze. Již v dobách dřívějších si stránky udržovaly dobrou úroveň, ale od doby, kdy se změnil jejich vzhled, došlo i k významnému počinu a jejich časté aktualizace na ně přitáhly pozornost. Těchto několik aspektů bylo také příčinou, proč se jim chci zde věnovat.
     Současná tvářnost stránek vychází z dobrého základu a většina návštěvníků na nich nalezne, co je obvykle na stránkách tohoto zaměření vyhledáváno a ještě také něco víc. Pro návštěvníka, který vyhledává všechny informace o čaji, jsou určeny kapitoly s příznačnými názvy. Tam si nejspíš pro sebe najde i některé dosud málo známé a přidá je do svého archivu.
     První dojem se vytváří už prvním pohledem a právě z titulní stránky je zřejmé, že hlavní úkol včas a jmenovitě informovat je zde splněn. Přehledný seznam toho, co se kdy událo pomáhá každému návštěvníkovi orientovat se i pohledem do minulosti.
     Přehlednost stránek je dána prostým členěním na kapitoly a přístup k nim z menu. Nebylo zapomenuto ani na ohlasy návštěvníků, aby ti mohli v kapitole „Přání a stížnosti“ vyjádřit své názory. Stránky CigiČaj spol. s r.o. nabízejí zajímavý stručný souhrn informací o čaji s pozváním do čajoven, které firma provozuje. Grafické provedení stránek dotváří příjemný dojem a je v souladu s tématem.
     Není účelem této recenze rozebrat stránky do posledního písmene a pak je podrobit přísnému zkoumání, ale bez upozornění na to, co by nemělo zůstat přehlédnuto se nelze obejít. U kapitol věnovaných čaji obecně bych doporučil, aby ortodoxně založený milovník čaje vzal v potaz některé další prameny, než se začne chystat k polemice. Stránkám to neubírá na jejich významu, ostatně k dalšímu studiu vybízejí kapitoly „Čaj na webu“, „Články o čaji“ a „Literatura o čaji“. Na závěr recenze snad ještě malou poznámku, že stránky by jen získaly, kdyby tiráž byla o něco bohatší.
Recenze
28. června 2002

Na začátek stránky ZPĚT
Spolek milců čaje, s.r.o.
     Webové stránky již existují delší dobu a vždy přinášely mnoho informací, jinde běžně nedostupných. V poslední době se vzhled stránek podstatně změnil, návštěvníci zejména zaznamenali poněkud jiné členění rubrik a v neposlední řadě je nové použití bohatšího grafického vybavení. Od zavedení těchto změn již uplynul nějaký čas a tak se dá očekávat, že nové provedení vyzrálo a lze ho proto podrobit hodnotícímu pohledu.
     Nelze přehlédnout, že je zde znát snaha o stylové skloubení použitých citlivě volených grafických motivů s tématickou náplní stránek. Už na první pohled návštěvníka jistě zaujme pužití pastelových barev jemných odstínů.
     O snaze vymezit kategorii, kam mají být stránky řazeny vypovídá i přítomnost dalších jazykových mutací. Na stránkách se prolíná několik záměrů, počínaje zprávami o firemní činnosti, to je část obchodní, kde se nachází i objednávková služba, pokračuje mnoha informacemi osvětového charakteru a konče důležitými informacemi pro návštěvníky čajoven, které jsou spřízněny společným označením Dobrá čajovna, náležejícím firmě. Co je zvláště sympatické, nezapomnělo se ani na hlasy návštěvníků, které zde mají prostor dokonce ve dvou návštěvně--diskuzních knihách. Dohromady je zde rubrik tolik, že to neznalému návštěvníkovi zpočátku miůže činit potíže orientovat se v jednotlivých odkazech. Proto asi také v průběhu zrání vzhledu stránek byla přidána další menu na titulní stranu.
     Bylo by nošením dříví do lesa zdůrazňovat, že když tyto stránky navštívíte, otevře se vám svět, kde si můžete své vědomosti o čaji podstatným způsobem rozšířit a jak by také ne, když se dá bez nadsázky říci, že jste právě u odborníků na slovo vzatých. A nejen to, nabízí se možnost sledování nových informací na stránkách jednotlivých Dobrých čajoven, když využijete nabídek v odkazech. Ostatně odkazů je zde více a záleží jen na vás, které se rozhodnete navštívit.
     Když zde byla vyjmenována řada pochval, nebylo by hodnocení stránek úplné bez kritického pohledu a upozornění na to, co možná vyvolá rozpaky. Na někoho může působit zvláštním dojmem, že protagonisté a autoři stránek používají trochu nezvyklý styl jazyka. No jestli by toto byla jediná výtka, dá se myslím tolerovat a vadit bude snad jen lidem bez fantazie. Z jiného pohledu asi jen profesně zaměřené návštěvníky stránek zaujme pužití zvláštního fontu v menu. Jestli se nemýlím, jedná se o písmo, které si firma nechala vyrobit a používá ho pro vlastní tiskoviny. Tady by se dalo říci, že slovo „list“ napsané tímto písmem vás možná udiví. Stránky jsou rozsáhlé, s řadou menu a tedy množstvím odkazů a možnost trochu, i když jen na chvíli, zabloudit je celkem reálná a tak mírné zlepšení v tomto směru by nebylo na škodu. V jiné rovině může někoho rozladit, že příspěvky zaslané do svým způsobem návštěvních knih jsou podle zásad uvedených v podmínkách zveřejňovány až podle úvahy.
     Jak je zvykem, sleduji obvykle na webových stránkách i přítomnost tiráže a zde to je přímo povinnost. Tak na místě, kde bychom ji hledali, není. Stránky však v jiných místech tento nedostatek nahrazují, zdá se, že však nikoli plnou měrou, protože třeba marně hledám e-mail webmastera, jako jinak na stránkách běžnou formalitu.
Recenze
31. ledna 2002

Na začátek stránky ZPĚT
Křečíkovy stránky
     K recenzi byly vybrány proto, že termíny aktualizací mají vytrvalou tendenci. a je co hodnotit. Stránky jsou svým zaměřením tak trochu encyklopedické a dobrým dojmem působí, že jsou uvedeny prameny.
     Najdou se zde i pasáže zřejmě z vlastní dílny autora stránek a tím stránky dostávají další, sympatický rozměr. Nabízí se zde vlastně pomoc řadě zájemců o získání prvních a základních informací o čaji. Zklamáni však nebudou ani milovníci čaje, kteří hledají už jen odpovědi na některé zcela specifické otázky.
     Množství informací je docela slušné a jen pravopisné chyby na některých místech mohou kazit celkový dobrý dojem. Trochu polemiky také mohou vzbudit některé použité neobvykle znějící slovní výrazy. Vadí však více, že u témat volně zpracovaných podle pramenů nebo u přímo převzatých částí textu (citace) není použitý způsob výslovně uveden. Asi by bylo možné najít i další sporná místa, kde něco není úplně v pořádku, ale v této stručné recenzi nepovažuji za vhodné rozebírat je detailně.
     U tak rozsáhlých stránek se snahou o seriózní obsah už nelze přehlédnout, že v nich chybí tiráž.
     Z pohledu grafického zpracování se dá stránkám vytknout snad jen málo. Členité pozadí textů je jedním z rušivých momentů, které nás provázejí už od stránky titulní.
     Možná, že na recenzovaných stránkách nenajdete nějakou informaci a hledáte ji marně. Je to zcela pochopitelné a tak nezbyde, než poohlédnout se jinde a pátrat tam.
Recenze
7. ledna 2002

Na začátek stránky ZPĚT
Vitae On-line
     Uvedené stránky vznikly již před časem, recenze byla napsána příležitostně, třeba jako rozhlédnutí se na začátku nového roku. Jsou to stránky zahraniční. Vlastně je to portál postavený na základě prototypu nukePHP. Jeho zaměření je širší a zahrnuje v sobě vedle části věnované čaji i oblast kultury, což lze považovat za poměrně šťastné spojení a v tomto případě i povedené. Celková koncepce je promyšlena vcelku dobře, struktura vzoru portálu nuke poskytuje dobré vodítko již od stadia návrhu stránek. Dá se říci, že návštěvník má k dispozici vše, co obvykle od stránek s podobným zaměřením očekává. Snad je na škodu jen časté použití rámečků, plocha je tím členitá poněkud víc, než je pro snadnou orientaci na ní vhodné. Jsou tu články, diskuze i obchod.
     K atraktivitě stránek přispívají publikované texty a zřejmě i elektronický obchod. Nejaktivnější přispěvatelkou je autorka, zde známá jako zuzana. Jen se zdá, že s problémem častější aktualizace, aspoň v části věnvané čaji, se stránky potýkají zrovna tak, jako řada jiných. Debata o čaji zde probíhá ve čtyřech tématech, ale v této době již dlouho stagnuje. Z těch méně podstatných výhrad k obsahu stránek bych uvedl, že mi zní dost nelibozvučně používané označení čajíčkář.
     U tak obsáhlých stránek je celkem obvyklá tiráž, ale tu jsem hledal marně.
Recenze
7. prosince 2001

Na začátek stránky ZPĚT
Nový portál o čaji
     Na vznik možnostmi tak velké platformy pro prezentaci všeho, co se týká čaje bylo možné z počátku pohlížet nedůvěřivě. Vzhledově byl nově vzniklý portál s označením Čajový multiwebík poplatný originálu PHPnuke, ze kterého vznikl a zavedení aspoň významnějšího počtu do češtiny přeložených textů z původních anglických jsme se dočkali až po určité době. Teď, kdy je portál již měsíc v provozu, se na něj už můžeme podívat pohledem náročnějšího uživatele jeho služeb. Především je třeba uznat, že je to velice rozsáhlý prezentační systém a svými možnostmi určitě uspokojí mnohého. Ano možnosti jsou velké a naplnit takový portál dá ještě hodně práce. To, co se zatím podařilo je záslužné ale jen do té míry, že je hned potřeba dodat, je načase přidat v dynamice naplňování daty, aby se dalo hovořit o tom, že portál ožívá a žije.


©Petr Novák, CAMENOV@quick.cz