TOPlist

ČAJOLINKY

ARCHIV
 
O ČAJI NA STRÁNKÁCH INTERNETU
 
On-line časopis pro milovníky čaje a popularizaci čaje samého
 
NOVINKY GLOSÁŘ TEMA OBČASNÍK RECENZE SLOVNÍK NÁZORY FAQ ZPĚT

Odkazy
na stránky věnované čaji


Dokumenty
v archivu

     Sem budou umisťovány ty další části stránek, které v dané době zastarají, ale budou něčím významné.

aukce
debaty
(e-)obchody
čajovny
kluby
nadšenci
společnosti
vyhledávače
ostatní

  Do archivu dne

Z rubriky

16. března 2007 

Úvodník – 9. 3. 2007

2. února 2007 

KALENDARIUM – 29. 12. 2006

16. ledna 2004 

NOVINKY – 26. 12. 2003

  Do archivu dne

Z rubriky

1. července 2005 

GLOSÁŘ – 24. 6. 2005

4. února 2005 

TEMA – 3. 9. 2004

10. května 2002 

OBČASNÍK – 11.2.2002


     V přehledu jsou uvedeny jen poslední aktualizace ARCHIVU, jak docházelo k přesunu z jednotlivých rubrik.


Úvodník …2006 2005
2004 2003 2002 2001

KALENDARIUM

NOVINKY

GLOSÁŘ

TEMA

OBČASNÍK

ÚVODNÍK

ARCHIV



Na začátek stránky ZPĚT

Tak akorát  

9. března 2007Na začátek stránky ZPĚT

      Pro vyjádření dálky, velikosti nebo doby trvání to není zrovna moc přesná míra, ale je tu, říkává se to tak a pro někoho znamená takové určení docela srozumitelný údaj. Ale těch, kteří umějí rozpoznat, kdy nebo v jakém případě bylo dosaženo ono právě takové naplnění či dosažení nějaké meze, je na světě ale opravdu hodně málo.
      K nějakému tomu bodu, kdy bude míra dovršena, spějeme všichni, takových putování k nějakému bodu zvratu zažíváme hodně, přičemž o některých ani nevíme nebo si je neuvědomujeme, a přesto nastávají. Je jich nepřeberně a jen některé jsou tak zřetelně vyjádřené, že je lze připodobnit k onomu pověstnému úkonu z pohádky o Jiříkovi, který měl nalít, dolít míru, ale nepřelít. V jednom ohledu je ale uvedený příklad řešení osudového úkolu trochu idealizovaný, protože je tu jednoznačně definováno, kde se hranice nachází.
      V životě se to v mnoha jiných a nejčastěji se vyskytujících případech tak snadno nepozná a dostat se nepozorovaně a bez varování za hranici je velice snadné. Návrat nebývá pokaždé možný beze ztráty a když se poštěstí dostat se zpátky do obvyklých mezí, bez nějakého toho šrámu na těle nebo na duši, lze hovořit o štěstí.

V tomto čísle

      Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.

Zábava  

2. března 2007Na začátek stránky ZPĚT

      Hned tehdy, jakmile člověk ve svém jednom kdysi dávno vývojovém stupni přestal mít neustálé starosti, jak se vůbec udržet naživu, aby se vůbec nějak nasytil a aby si své nepřátele udržel dostatečně daleko od těla, byl vynalezen fenomén volného času. Jestli do té chvíle při tom veškerém shonu při shánění potravy a při hájení svého životního teritoria před nezvanými hosty vůbec někdy něco podobného zažíval, tak si to nejspíš ani neuvědomoval a ve chvílích relaxace byl rád jen za nějakou tu dobu klidu. Na víc mu prostě nezbývalo energie a nápadů.
      Jenže vývoj lidstva se ubíral směrem k nabírání zkušeností, jejich zhodnocování a uplatňování. Potravy bylo stále víc, území byla vždy na nějakou kratší nebo delší dobu rozdělena a hranice uznávány, dostavily se doby blahobytu a s nimi přišla otázka, co s volným časem, který začal být velice nenáviděný. Nezbylo, než vymyslet, čím ho vyplnit, a že to nebylo nic jednoduchého, to lze celkem snadno pochopit, protože jak si poradit s chvílemi, kdy člověk neví, co by dělal, jak by to dělal, aby ho to navíc bavilo, to chce vzít na pomoc opravdovou moudrost. Tak jestliže se vezme na pomoc jediná z mnoha podmínek, musí to být zábavné, a už je to tady, bude to zábava, co zachrání lidstvo.
      Tu zábavu si každý asi představuje jinak, ale není ani tak s podivem, že se lidé brzo shodli v tom, co je opravdu baví a vydrží u toho déle, než u čehokoli jiného. V průběhu dějin byly představy o té správné zábavě dost odlišné. Ve starověku se za docela dobrou zábavu považovalo jít se podívat na gladiátorské hry, dnes se lidé spokojí třeba s tím, že budou občas v televizi sledovat svůj pořad a nahlížet do opravdového soukromí jiných lidí. Ti se k tomu odhodlali, takovou úlohu přijali, budou vás bavit a nesou to statečně, jen by vás mohlo uklidnit to, že tam nic nedělají bez vyhlídky na tučný zisk.

V tomto čísle

      Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice KALENDARIUM je nové oznámení o výstavě v Nymburce.

Vodníci  

23. února 2007Na začátek stránky ZPĚT

      No ano, já vím, že se všeobecně tvrdí, že neexistují, prostě ve skutečnosti se nikde nevyskytují. Jenže pak mi řekněte, proč si je tedy lidé vymysleli, proč jimi zaplnili tolik pohádek a vyprávění. No jistě, ty nešťastné pohádky jsou plné jiných bytostí, které mají původ zcela bájný. Tak to nejdřív dětem vytvoříme vyprávěním pohádek iluzi světa, kde to je velice pestré, lidé se v nich setkávají s čerty, draky a vodníky, a pak po nějaké době, kdy děti pohádkám odrostou, je necháme poznat, že jsme si toho většinu vymysleli a musejí se s tím vyrovnat.
      Je to tak trochu od nás nezodpovědné, vytvořit dětem v pohádkách a bájích představu světa, kde to je docela snesitelné, dobro vždy vyhraje, aby pak samy musely v příslušném věku zjistit, že pohádky a skutečný život, to je velký rozdíl. Aspoň tedy v řadě zásadních věcí, jinde pak jsou v pohádkách zase některé lidské typy vykresleny docela věrně podle života, nedivte se tomu, je to přeci dílo lidské..
      Vodník to má v pohádkách docela dobré, často usiluje docela úspěšně o to získat sympatie a nebýt těch hrnečků, do kterých prý schovává dušičky při své občasné nekalé činnosti, patřil by jistě k těm nejoblíbenějším pohádkovým postavám. Další body k dobru mu patří jistě za to, že je vlastně takovým hospodářem pod hladinou rybníka nebo řeky, no a když si to ještě vylepší tím, že lidem pomáhá, je to v takovém případě kladná postava k pohledání. Těch podobných postav s veskrze příznivým hodnocením se potom dá ve skutečnosti na rozdíl od pohádek potkat velice málo, jsou-li v našem okolí jaké.

V tomto čísle

      Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice KALENDARIUM je upozornění na výstavu v Lounech.

Je to tak těžké?  

16. února 2007Na začátek stránky ZPĚT

      Rozhodl jsem se darovat něco ze svých pozemských statků, jak by řekl básník, a to pouze z toho prostého důvodu, že se naskytla vhodná a zcela mimořádná slavnostní příležitost. V takových případech se nehledí na výši výdajů a ani se neuvažuje o tom, jestli bude dar náležitě oceněn. Případy, kdy se někdo rozhodne dar věnovat, nejsou tak časté a zasluhují si patřičnou přípravu a dobré zajištění všeho, co s tím souvisí. Ve skutečnosti to tedy znamená pro darujícího jistou oběť, protože je s tím spojeno určité nepohodlí, prostě přináší to starosti a práci navíc. Když se ale někdo k obdarování rozhodne a dá to na veřejně vědomost, je na něm, aby dostál svému slovu a snažil se svůj takřečeno slib splnit co nejlépe. Nejspíš na to nestačí sám a tak se uskutečnění jeho úmyslu musí zúčastnit i řada lidí dalších, kteří se mu rozhodli pomáhat ve všem. Všichni však musejí počítat s tím, že výsledek jejich snažení nemusí být přijat dostatečně nadšeně. Nemusí být totiž přijat vůbec tak, jak by to u daru mělo být, protože to obdarovaní zcela zásadním způsobem nepochopili. Přesto přese všechno to většinou nikoho od odhodlání darovat neodradí.
      Jak si pak ale vysvětlit jinak tu skutečnost, že k nějakému přiměřenému veřejnému poděkování za dar z řad obdarovaných, i jen sebeskromnějšímu, když už pozvání k přijetí daru veřejné bylo, a to pro každého, kdo ho využil, se téměř nikdo neodhodlal. To, že princip daru asi mnozí nepochopili je ještě ten lepší způsob vysvětlení, horších se nabízí mnohem víc, ani se mi nechce probírat je, protože snad všechny nabízejí jen projevy nepěkných stránek lidské povahy, no a k tomu někdy nedostatečného vychování.

V tomto čísle

      Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice KALENDARIUM je nové upozornění na výstavu obrazů v Českých Budějovicích a výstyvu fotografií v Nymburce.

Slunce a Měsíc  

9. února 2007Na začátek stránky ZPĚT

      Je to těžké rozhodnout se, když přijde otázka takového druhu, jestli je mi bližší Slunce nebo Luna, tedy naše nejbližší vesmírné těleso, jinak řečeno Měsíc. Docela se domnívám, že v tomto případě je používání velkých počátečních písmen docela namístě. Jak Slunce, tak i Měsíc ovlivňují náš život natolik podstatným způsobem, že zkoumat otázku jejich vlivu jistě není od věci. Spravedlivě měřeno, mohlo být při jejich vyjmenování použito abecední pořadí počátečních písmen, ale tak nějak na první pohled to svou velikostí a tím, že mohutně svítí i hřeje, Slunce vyhrává.
      Tak například s Měsícem se jistě dá spojovat v první řadě to, že si ho často všímají básníci neboť jim svou tajemností a přítomným šerem poskytuje téměř nevyčerpatelné pole působnosti. Těch dalších vlivů na člověka i přírodu se dá jistě vypočítat celá řada, ale byla v tom jistě velká dávka obyčejné lidské zvědavosti, která způsobila, že hned jak to bylo možné. se člověk vydal, aby se podíval, jaké to tam ve skutečnosti na jeho povrchu je.
      Slunce má své zastánce a přímluvce zase nepochybně mezi všemi těmi zcela racionálně uvažujícími jedinci, kteří to berou z ryze praktického hlediska a když je tu na obloze něco, co na dálku hřeje, moc dál neuvažují, protože je to navíc zadarmo, ale opravdu opravdicky zdarma. Mezi těmi, komu je Slunce sympatické ale patří i mnozí ti, kteří své uvažování podřizují zcela jiným praktickým důvodům. Kam svítí Slunce, tam se daří životu mnohem víc, než v místech, kde je jeho svitu poskrovnu.
      A když se doplní, že v případě lidských neduhů sice lékař léčí, ale Slunce uzdravuje, je to bod právě pro Slunce.

V tomto čísle

      Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA je nový příspěvek. V kapitole SLOVNÍK byl zařazen odkaz na nový pramen „Japanese Ceramics Terminology“.

Bludiště  

2. února 2007Na začátek stránky ZPĚT

      Za obvyklých okolností je člověk docela rád, když se včas, živ a zdráv dopraví na místo, kam směřoval. Na známé trase cesty by ho snad mohl zdržet jen nějaký druh přírodní katastrofy, která právě vypukla. Jindy stačí ke většímu nebo menšímu zdržení potkat kamaráda, který když vysloví kouzelnou formulku „… na jedno?“, dostanou další kroky obou jednoznačbý směr. Možná příčina zdržení ovšem může u druhé poloviny lidstva záviset jen na dostatečně tajemně proneseném „… a to už jste slyšela?“. Prostě včas se dostat domů není jen tak.
      A to ještě není všechno, lidem jako by se po hledání komplikací nějak stýskalo. Tak jedním z mnoha příkladů je právě takové bludiště. Copak ve městě nebo v okolí, které známe, tam se dá zabloudit jen obtížně, ale existují i výjimky, jakož i pravidla. Musíme totiž vzít v úvahu všechny možné typy lidí a některým nedělá potíže projít známá místa pokaždé jinudy. Pro pány vracející se v pozdních večerních hodinách z restaurace se může bloudění stát zase pravidlem.
      Mnohým však ale nedělá potíže vydat se v neznámé krajině na cestu, aniž by zvážili vlastní schopnosti pro ten účel a aniž by si aspoň trochu udělali jasno, kam chtějí dojít a vlastně tak nevědomky svým způsobem následují Švejkovu anabázi kdekoli na světě.
      Lidi ale přišli na to, že trochu se trápit může někoho i bavit a vymysleli bludiště umělá. Nejdřív někdy dávno to sice měla být taková zkouška důvtipu při hledání cesty tam a zpět, ale v dobách pozdějších, kdy se hledaly další zdroje zábavy, se z bludiště stala vyhledávaná atrakce.
      Bludiště, kuyd se člověk pohybuje po vlastních nohou, sice mohou být jistým způsobem zábavná, ale pokrok způsobil. že do bludiště v neznámém, rychle rostoucím městě, se lze dotat i automobilem, třeba takhle ve tmě, a tehdy přestává veškerá legrace, zvlášť když ani GPS si s tím neumí poradit.

V tomto čísle

      Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.

Omyl  

26. ledna 2007Na začátek stránky ZPĚT

      Není to pravidlo, které by mohlo vyvolat velkou radost nebo nadšení, ale každý prý má právo na omyl, tedy udělat takovou chybu, která znamená totéž. Neví se, kdo to první prohlásil, ale jisto je, že s takovým prohlášením měl určitě hned úspěch a že bylo nepochybně nadšeně přijato jako snadná omluva všemi, kdo potřebovali jakési zdůvodnění svých častých chybování. Pro mnoho lidí se tak život zjednodušuje v tom, že pro své omyly mají v tomto ohledu jakési předurčení.
      Od dávných dob se už takové rčení vžilo a sotvakdo pochybuje o tom, zda je takové právo vymahatelné, jak se říká. To sice sotva, instituce k tomu chybí a není kam se obrátit s příslušnou žádostí o povolení omylu, ale v mnoha případech si s tím nikdo moc hlavu neláme. Omylů se libovolně dopouští v naději, že teď vzal toto právo odvážně do svých rukou a spoléhá přitom na štěstěnu.
      Člověk však na druhou stranu není ani při sebevětší opatrnosti obvykle současně nadán neomylností, i kdyby chtěl, a s tím, že se omylů dopustí, musí počítat. U omylů vlastních je to zdroj poučení do budoucnosti, pokud je postižen vinou omylu cizího, je to snad záležitost osudová.
      Co to je fatální omyl si lze připomenout citátem z filmu Knoflíková válka – „Kdyby ´sem to byl věděl, tak by ´sem sem nechodil“. Ovšem něco takového podobného se může stát každému, v lepším případě je to k zasmání, ovšemže se ale postiženému s chutí zasmějí ti druzí.

V tomto čísle

      Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole SLOVNÍK byl přidán odkaz na seznam knih (AJ).

Podpatek  

19. ledna 2007Na začátek stránky ZPĚT

      Kdopak se o něj, vyjma tvůrců dámské módy v obouvání, zajímá natolik, aby o něm bylo potřeba hovořit veřejně a s veškerou vážností? Málokdo, zní odpověď, protože jako předmět hovoru podpatek představuje podle mínění většiny záležitost zcela zanedbatelnou, na nic dalšího nemá vliv, je to jen součást obuvi. To, že na botě je nějaký podpatek, si asi všimneme jen tehdy, když tato součást obuvi doslouží a je nutno uvažovat, zda se vyplatí nechat provést opravu.
      Všechno nasvědčuje tomu, že podpatek je docela obyčejná věc a není na světě nic obyčejnějšího. A přitom se stačí jen pranepatrně zamyslet a s vynaložením neuvěřitelně malého úsilí objevit zajímavé souvislosti.
      Jak se asi mohlo stát, že podpatku se podle lidového rčení přikládá nezvykle důležitá úloha při posuzování hodnot neznámého člověka? Říká se, „zjistit, jak je silný v kramflecích“ a to jsou právě ty podpatky, které mají o někom vypovědět velice závažné svědectví. Nikdo asi nikdy dost přesvědčivě nevysvětlil, jak se síla v podpatcích pozná, ale rčení věkem neztratilo na síle a to něco znamená.
      A co taková pata, jako část lidského těla, která má k podpatku velice blízko? Nebylo právě ono to jediné v boji zranitelné místo bájného antického hrdiny?
      Některé věci v našem životě podceňujeme, abychom se o jejich důležitosti přesvědčili v nejméně očekávaný okamžik.

V tomto čísle

  8. 2. – 1. 4. 2007, Výstava: Chuť čaje = chuť zenu, Muzeum Beskyd, Frýdek-Místek

      Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.

Jako ryba ve vodě  

12. ledna 2007Na začátek stránky ZPĚT

      To je zase jedno rčení, které má naznačit, jak pohodlné to někdo má žití, protože se tam cítí ve svém živlu nějaké potíže se tam prostě nevyskytují, či jejich přítomnost se vůbec nepředpokládá. Jaksi samozřejmě se předpokládá, že ryba v té vodě prožívá samé příjemné chvíle, všechno se jí daří a nemůže být lepšího místa, proč by někam jinam, spěchala. Třeba to taková pohoda snad kdysi bývala a lidé dlouhým a důkladným pozorováním ryb ve vodě dospěli k názoru, že to je dobrý a pravý důvod k tomu vyslovit právě tuhle říkanku, která přešla do obecné mluvy.
      V původu tohoto a jemu podobných rčení lze však jednoznačně vypozorovat odvěkou touhu lidstva po nějaké té jistotě a zjednodušení výsledných myšlenek, které pak vedou k vyslovení uklidňujícího hodnocení, jsou k tomu jako stvořené. Přitom je celkem jedno, kolikrát se lidé mohli přesvědčit o tom, že ryba ve vodě má život jaksepatří nesnadný. Jednou přijatá a mezi lidmi rozšířená větička má od určité doby život zajištěný a dá se i tvrdit, že hovorů, kdy se probírá všechno a nic, jen tak hned nezmizí.
      Odsud je už jen krůček k tvrzení jinému, totiž že má-li na tomto světě něco svou existenci snadno a na dlouhou dobu zajištěnou, tak jsou to bezmyšlenkovitě přijatá tvrzení, která se dají poslouchat do omrzení, a přesto si je lidi rádi poslechnou opět a zase.

V tomto čísle

      Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.

Kočka  

5. ledna 2007Na začátek stránky ZPĚT

      Doma ji má skoro každý, skoro každý se o ni přiměřeně stará a je to tak skoro člen rodiny. Její užitečnost se v bytě omezila na poskytování přítomnosti domácího tvora, kterého je možno hladit a který možná někdy i naslouchá, aniž by pak mohl oponovat nebo odmlouvat.
      Jako stručný souhrn vlastností domácího mazlíčka je to trochu nedostatečný výčet důvodů. proč vlastnit zrovna kočku. A přece je tolik lidí, kterým takový živý tvor připadá jako zcela dostačující další obyvatel a ani nad tím moc neuvažují. Z toho vyplývá, že opravdovou užitečnost, jak je obecně chápána, aby člověk u kočky tedy hledal a naděje na její nalezení není zrovna velká.
      A že se kočka v historii snažila, aby si získala oblibu, vždyť v hospodářství měla nezastupitelnou úlohu při hubení myší, které vždy usilovaly o to způsobit člověku nějakou tu škodu. Sotvakdy komu přišlo na mysl, že by ji pasoval do stavu mezi své přátele, jak se to podařilo psovi. Jenže něco způsobilo, že takovou výsadu nikde a nikdy kočka nepocítila a je to proto nespravedlivé, i když na druhou stranu zase skoro pochopitelné, protože kočka se nenaučila poslouchat na povely, jakož ani panáčkovat. Zachovala si dodnes příliš moc ze své nezávislosti a tak to dopadlo, jak to dopadnout muselo.

V tomto čísle

      Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
KALENDARIUM 2003 2002 2001
Úvodník
NOVINKY
GLOSÁŘ
 TEMA
 OBČASNÍK
 
KALENDARIUM
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT

Únor 2007

 Louny

Výstava prací Výtvarného kroužku ZŠ J. A. Komenského, pod vedením paní vychovatelky Pávové. Čajovna U sv. Mikuláše (2. 2. 2007)

Leden 2007

 Louny

Kresby – Alexandr Svačina, portréty a zátiší, Čajovna U sv. Mikuláše (29. 12.)

Prosinec 2006-leden 2007

 Nymburk

Mexico Norte – fotografie Radka Válka z cest po Mexiku, Čajovna Na cestě (8. 12.)

Prosinec 2006

 Louny

Práce žáků Základní školy J.A.Komenského pod vedením uč. Zlatohlávkové, Čajovna u sv. Mikuláše (1. 12.)

Listopad-prosinec 2006

 Praha 2

Výstava fotografií Bedřicha Kocka, Internetová čajovna „V Síti“ (24. 11.)

Listopad 2006

 Louny

Paní Michelová - Obrázky, Čajovna u sv. Mikuláše (27. 10.)

Říjen 2006

 Louny

Jana Tesařová - Oleje, Čajovna u sv. Mikuláše (29. 9.)

9. září až 15. října 2006

 Mladá Boleslav

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ JAKUBA LUDVÍKA, Galerie Templ (4. 8.)


      Výstava fotografií jednoho z našich předních českých fotografů. Vernisáž proběhne 9. září 2006 v 15 hodin.

Září 2006

 Louny

Libor Šebek - Fotografie, Čajovna u sv. Mikuláše (25. 8.)

1. 7. – 31. 8. 2006

 Nymburk

Výstava obrazů Věry Pecové, Městská knihovna Nymburk (14. 7.)

Srpen 2006

 Louny

pan Koláček - Obrazy, Čajovna u sv. Mikuláše (4. 8.)

Červenec 2006

 Louny

Klára Mašanská - Obrazy, Čajovna u sv. Mikuláše (7. 7.)

Červen – červenec 2006

 Pardubice

SNĚNÝ SVĚT - RADEK MEDUNA, Dobrá čajovna Pardubice (9. 6.)


      Výstava poetických surrealistických obrazů se snovou tématikou (pastel)

6. 6. - 17. 6. 2006

 Praha

Miwako Kobayashi – výstava lisovaných kvetin (osibana) (2. 6.)


      Česko-japonská společnost a Prague Sogetsu Study Group, ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v ČR zvou na výstavu, která se koná v Muzeu hlavního města Prahy.

29. 5. - 10. 6. 2006

 Praha

Studenti Česko-japonské společnosti – TUŠ 2006 VÝSTAVA KALIGRAFIE A TUŠOVÉ MALBY, Kavárna Lucerna, Pasáž Lucerna (2. 6.)


      Studenti Česko-japonské společnosti Vás srdečně zvou na výstavu svých prací.

Červen 2006

 Praha

VÁCLAV KOŘÍNEK – plastiky, hudební nástroje, grafiky a malby, Čajovna Lu Yu (2. 6.)


      Vernisáž proběhne dne 11. 6. 2006 a její součástí je již tradičně také kung-fu obřad spojený s ochutnávkou čajů. Tentokrát to budou vynikající jarní sorty čínských čajů z období čchin-ming.

Červen 2006

 Louny

Eva Konopásková - Obrazy, čajovna U sv. Mikuláše (26. 5.)

7.-31. 5. 2006

 Brandýs nad Labem –
Stará Boleslav

obrazy/grafika – Eva Adamcová, Ivan Ouhel, Oblastní muzeum Praha-východ, (19. 5.)

Květen 2006

 Louny

Katka Pavlovská - Obrázky, Čajovna u sv. Mikuláše (28. 4.)

Duben 2006

 Ústí nad Labem

BOŘEK ŠÍPEK. český architekt a designér vystavuje v síni designu fuud. (21. 4.)


      Výstavní síň designu fuud a Ateliér design keramiky fakulty užitého umění a designu university J.E.Purkyně v Ústí nad Labem nabízejí shlédnutí výstavy keramiky.
      Výstava potrvá od 12. 4. do 12. 5. 2006.

5. 3. - 14. 5. 2006

 V zámku Vsetín

Při vernisáži představí v zámku Vsetín dva výstavní soubory CHUŤ ČAJE = CHUŤ ZENU a DEN NA ČAJOVÉ PLANTÁŽI jejich autoři – Zdeněk a Michal Thomovi. (3. 3.)


      Další součástí programu při vernisáži je předvedení tradičního čajového obřadu čajové školy Urasenke a přednáška. Akci organizuje Muzeum regionu Valašsko.

Duben 2006

 Pardubice

ČANKU TEHAN - DLOUHÁ CESTA – výstava v Dobré čajovně. (14. 4.)


      Výstava akvarelových kreseb a dřevořezeb s indiánskou tématikou, autorem je pan Hynek Schuster z Přelouče.

Duben 2006

 Liberec

Toulky přírodou – výstava v Čajovně 82 vůní. (7. 4.)


      Fotografie Jiřího Nováka.

Březen – duben 2006

 Praha

„Svět v dobrém světle“ – Lukáš Synek, výstava fotografií, v Růžové čajovně. (31. 3.)


     Soubor fotografií, které vznikly během několika cest po Evropě, Asii a Americe.

15. 3. - 7. 4. 2006

 Beroun

3. ročník Malého Berounále – letošním tématem je „Hra“ , Městská galerie Beroun (17. 2.)


     Výstavu pořádá pan Marek Kubásek. Výstava je podpořena kulturním grantem města Berouna. Vystaveny jsou převážně obrazy, keramika a jiné objekty. Vystavují výtvarníci z Berouna i mimoberounští.

Březen 2006

 Liberec

Výstava měsíce: březen 2006 – František Štrom – Dřevoryty, Čajovna 82 vůní (17. 3.)

Březen 2006

 Louny

Dana Mezerová - Fotografie, čajovna U sv. Mikuláše (17. 2.)

21. 2. 2006 do 18. 3. 2006

 Hradec Králové

Čajová výstava - historie a současnost, Rokytova výstavní síni (3. 3.)


     Výstava má čajově vzdělávací zaměření a velkým dílem se na její přípravě podílely, vedle Dobré čajovny Hradec Králové, další čajovny např. Čajovna u poutníka, DČ na Václavském náměstí, DČ Český Krumlov atd. Každý čtvrtek se bude konat přednáška s promítáním, na témata cestopisná, čajově obchodní, ale i praktická, jako je obřad kung fu a keramika yixing. Otevřeno: od úterý do soboty, 14:00 - 19:00 hodin.

15. 2. - 10. 3. 2006

 Beroun

Karel Míšek - studenti Univerzity J. E. Purkyně, Městská galerie Beroun (17. 2.)


     „Design kolem nás“ – vystavuje 23 posluchačů Ateliéru grafického designu I Fakulty užitého umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Je to celkem 31 plakátů s tématy proti nesnášenlivosti, diskriminaci, válce …

Únor 2006
 Louny
Jitka Andrlová - Obrázky - obrazy, čajovna U sv. Mikuláše (27. 1.)
2005
Prosinec 2005
 Louny
Martina Kopecká - obrazy, čajovna U sv. Mikuláše (2. 12.)
Listopad 2005
 Louny
Jaroslav Tošner – Fotografie, čajovna U sv. Mikuláše (4. 11.)
Listopad 2005
 Nymburk
Výstava fotografií – Adam Misař foto, Aleš Misař doprovodný text k fotografiím, čajovna Na Valech (28. 10.)
Říjen 2005
 Louny
Pavel Macák – obrazy, čajovna U sv. Mikuláše (30. 9.)
Září 2005
 Louny
Jana Mullerová – obrazy, čajovna U sv. Mikuláše (26. 8.)
Srpen 2005
 Louny
Pan Poláček – obrazy, čajovna U sv. Mikuláše (29. 7.)
Červenec 2005
 Louny
Štěpán Mikuda – obrazy, čajovna U sv. Mikuláše (8. 7.)
15. června 2005
 Praha 4
zahájení 5. mezinárodní výstavy bonsají, suiseki, ikebany, s expozicí japonské zahrady včetně repliky čajové chýše a fotografií Zdeňka Thomy, výstava potrvá do 19. 6. 2005, Kongresové centrum, Praha 4 (3. 6.)
30. května 2005
 Praha 5
pořad věnovaný Jiřímu Karáskovi ze Lvovic, Čajovna Měsíční kočka (13. 5.)
duben
 Louny
Výtvarné práce žáků 4. ZŠ, Čajovna u sv. Mikuláše (1. 4.)
březen 2005
 Louny
paní Patrovská – Keramika, Čajovna u sv. Mikuláše (11. 3.)
únor 2005
 Louny
Klára Mašanská – obrazy, Čajovna u sv. Mikuláše (28. 1.)
2004
prosinec 2004
 Louny
p.Ježková - obrázky z nití, Čajovna u sv. Mikuláše (3. 12.)
listopad 2004
 Louny
Libor Šebek - fotografie, Čajovna u sv. Mikuláše (12. 11.)
říjen 2004
 Poděbrady
Ak. m. Pavel Filip - výstava obrazů s názvem „Romantická voda“, Galerie Ludvíka Kuby – Lázně Poděbrady, výstava potrvá do konce měsíce října (22. 10.)
říjen 2004
 Poděbrady
Ladislav Červinka - obrazy, Italská kavárna – Lázně Poděbrady, výstava potrvá do konce měsíce (8. 10.)
říjen 2004
 Louny
p.Iskalčuková - obrázky, Čajovna u sv. Mikuláše (1. 10.)
23.-26.9.2004
 Praha 8 -Karlín
Výstavu japonské kultury pořádá Bonsai klub CZ ve spolupráci s Japonským velvyslanectvím, Česko-Japonskou společností a Kongresovým Centrem Praha, Kongresový sál Hotelu Beseda Bonsai (3. 9.)
září 2004
 Louny
Milena Krejčová - obrázky ze sušených květin, Čajovna u sv. Mikuláše (3. 9.)
srpen 2004
 Louny
Anna Kaczmarská - obrazy, čajovna U sv.Mikuláše (30. 7.)
červenec 2004
 Louny
Manželé Gluclickasovi z Litvy - obrazy, čajovna U sv.Mikuláše (9. 7.)
červen 2004
 Louny
Červen - Miroslav Novotný - obrazy, čajovna U sv.Mikuláše (30. 4.)
17. dubna 2004
 zámek Lednice
vernisáž výstavy Kouzlo japonských zahrad, výstava fotografií Zdeňka Thomy potrvá do 30. června 2004 (9. 4.)
květen 2004
 Louny
Ježková - obrazy, čajovna U sv.Mikuláše (30. 4.)
duben 2004
 Louny
MUDr.Dolínek - meditativní obrazy, Čajovna U sv. Mikuláše (26. 3.)
březen 2004
 Louny
Tibetské motivy, Čajovna U sv. Mikuláše (5. 3.)
3. 3. 2004
 Vlašim
Tomáš Lisý – fotografická výstava „SNĚHOVÉ OPOJENÍ“, vystaveny jsou fotografie handicapovaných lyžařů, výstava byla zahájena vernisáží v 18 hodin, Čajovna Medina (5. 3.)
leden 2004
 Nymburk
„Krakonoše“ - Ivo Vejtruba, výstava fotografií, Čajovna Na Valech (9.1.2004)
sobota 24.1.2004
 Nymburk
Ples čajovny, pořádá Čajovna Na Valech (26.12.2003)
prosinec 2003
 Kutná Hora
Jarmila Jiravová - výstava obrazů, otevřena do 4.1.2004, Dobrá čajovna (28.11.)
listopad 2003
 Nymburk
Moje město - fotografie, Jiří Černý, Čajovna Na Valech (28.11.)
11. listopad-
12. prosinec 2003
 Praha
Fotografická výstava Zdeňka Thomy Chuť čaje - chuť zenu, v galerii Scarabeus, Jana Zajíce 7, Praha 7, otevřeno 10 - 18 hodin (14.11.)

Úvodník
KALENDARIUM
NOVINKY 2006 2005 2004 2003 2002 2001
GLOSÁŘ
TEMA
OBČASNÍK
NOVINKY
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
UDÁLOSTI
ČAJOVNYMAILEMWWW
Datum
Rubrika/zdroj
Komentář
30. července 2004
ostatní  
Omluvte prosím moje zpoždění a doufám, že připomenutí je rozhodně namístě
30. července 2004
The Statement of the Kashag on the 69th Birthday Celebration of His Holiness the Dalai Lama, zde si dovolím jen upozornit na článek datovaný dne 6. července 2004.
UDÁLOSTI
ČAJOVNY
MAILEMWWW
Datum
Rubrika/zdroj
Komentář
9. ledna 2004
čajovny  
Je to s čajovnou U Sýkorova mostu, zdá se, už trochu jinak.
9. ledna 2004
Podle zdroje se čajovna (dříve) U Sýkorova mostu přemístí do vily uhlobarona Wilczka na Slezské Ostravě.
UDÁLOSTIČAJOVNY
MAILEM
WWW
Datum
Rubrika/zdroj
Komentář
31. prosince 2004
ostatní  
  Šárka Čermáková: Sugata a Iwagata - ishi a Igor Bárta: Suiseki - kameny ve tvaru domů, domků a chatrčí
31. prosince 2004
 Ze serveru BONSAI-DNES.CZ přišly dvě zprávy mailem ze dne 26. prosince 2004 o nových příspěvcích. Další zpráva je z 28. prosince 2004.
UDÁLOSTIČAJOVNYMAILEM
WWW
Datum
Rubrika/zdroj
Komentář
15. října 2004
společnosti  
V nabídce jsou čaje, které jistě nadchnou každého.
15. října 2004
V této době se na stránkách japonské firmy IPPODO-TEA CO., LTD., v nabídce objevil mj. Kanro Gyokuro, jeden z velice delikátních čajů. U jeho popisu je pro dokreslení dojmu uveden překlad – Kanro znamená něco jako ambrózie.

Úvodník
KALENDARIUM
NOVINKY
GLOSÁŘ 2005 2004 2003 2002 2001
TEMA
OBČASNÍK
GLOSÁŘ
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
GLOSÁŘ
24. prosince 2004

Na začátek stránky ZPĚT
Názvy čajoven
      V názvech našich čajoven se dá vysledovat tu a tam vynalézavost menší, či větší a na zajímavosti takové počínání získá, když se někdo navíc pokusí sledovat možný původ některých názvů cizokrajných. Čajoven u nás je hodně, navíc se poměrně často objevují nové, současně s tím, jak některé zanikají, a tak to může přinést námět pro zkoumání na delší dobu. Na serveru Čajík je k tomu příležitost.

Úvodník
KALENDARIUM
NOVINKY
GLOSÁŘ
TEMA 2004 2003 2002 2001
OBČASNÍK
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
TEMA
3. září 2004

Na začátek stránky ZPĚT
Názvy
     Co se názvů týče, jistě pochopíte, že při jejich volbě, vymýšlení a stanovení je potřeba na ničem nešetřit a dát do toho všechno, čeho je člověk schopen, ostatně mnozí to tak dělají.
     Pojmenovat názvem knihu, dát jméno dílu nebo firmě, to znamená hodně úsilí a ten, kdo to bere vážně, jistě při přemýšlení nad takovým úkolem probdí několik bezesných nocí. Taková kniha svůj název ponese navěky, lze sotva předpokládat, že by se dala někdy přejmenovat a nanicovatý název může navždy poškodit jinak velevzácný obsah. U děl hudebních a vůbec všech podobných výtvorů vzniklých s přispěním kumštu je tomu podobně a něco dodatečně napravovat později je téměř nemyslitelné. Nový název jako náprava už nic nezlepší a pokazit obsah názvem lze také jen obtížně, ale co hlavního, takové věci se prostě nedělají. Volnost ve volbě názvů je nepřeberná, záleží na fantazii, schopnostech a rozumu, jak bude dílo tímto způsobem korunováno.
     Nejinak je tomu u názvů firem, ale to jsme se už přenesli do světa téměř čistě materiálního, tady nevhodně volené označení může znamenat obchodní neúspěch, jinak dosti těžko pochopitelný. Není proto ani nic neobvyklého, když se firma za nějaký ten rok přejmenuje, aby se pokusila prorazit a zkouší štěstí s novým názvem. Jak se říká, lidé si zvyknou na všechno, proč by si nezvykli na něco tak obyčejného.
     Snad by se jen okrajově hodilo připomenout, že mezi názvy třeba takových politických stran a jejich opravdovým zaměřením není vhodné hledat skutečnou souvislost už vůbec.
     Název pro výsledek lidského počínání je něco jako oblek pro člověka, jak se svému okolí jeví navenek. Dá se tím mnohé získat předem a také hodně ztratit i beze slov, jeden pohled stačí. Výhodou názvu či pojmenování je jeho nezávaznost vzhledem k obsahu a často se to využívá, jak by ne, když to nic nestojí.
     Každá doba dává přednost něčemu pro ni charakteristickému a bez ohledu na dobu mají větší naději na úspěch označení líbivá či odvážná, to co lidé chtějí slyšet, a to co jim už předem slibuje splnit jejich nevyřčená přání. V oblasti zábavy se s nejroztodivnějšími názvy setkáváme často, tam je to snad pro přitažení pozornosti povinností. Cirkusy se v době svého rozkvětu často označovaly názvy exoticky znějícími a v této souvislosti to platí dodnes o artistech, hudebních kapelách, uměleckých směrech a nejen o nich.
     Internet poskytuje široký prostor pro seberealizaci v publikační činnosti a tady se meze pomalu nikomu a ničemu nekladou. Najdou se názvy bláznivé, škodolibé i vážně se tvářící a někdy jen autoři vědí, jak si představovali, že to mělo s obsahem a formou dopadnout. Lze se setkat s dílky svému titulku odpovídajícími i s dobře míněným usilováním o vyjádření vlastního přesvědčení, pocitů a dojmů. Je celkem samozřejmé, že se v tom množství najdou pokusy pojmenovat výtvor honosně, ale vytvořit se podařilo jen dosti smutně vyhlížející, rozpaky vzbuzující plod duševního snažení. Názvy slibující čtení nebo podívanou ve spojení s kulturou, štěstím nebo láskou mohou být často varováním, že se slibuje něco nesplnitelného.
Úvodník
KALENDARIUM
NOVINKY
GLOSÁŘ
TEMA
OBČASNÍK 2001
OBČASNÍK
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
Věci tak, jak jsou
Na frontě je klid11. ledna 2002
     Co jednoho potěší, jinému je lhostejné a dalšího třeba popudí. S tím je nutno počítat a to by měl mít na paměti každý, kdo přijde a nabídne svůj názor a vidění světa veřejně. Ani u tak zdánlivě nevinné věci jako je celkem nezávazné povídání o čaji, se nelze vyhnout tomu, že z řad čtenářů se ozvou hlasy nejrozličnějšího ražení. Je vždy poučné znát, jaké stanovisko čtenáři zaujali k autorem publikovaným článkům a nejinak tomu je i u mne. Z toho všeho, co jsem měl možnost v komentářích číst je snad pozoruhodné to, že aspoň zpočátku se do psaní pustili zřejmě lidé, které sice čaj nějak zvlášť nezaujal, natož to, co si o něm právě přečetli, ale článek dočetli do konce, aspoň doufám, a zaujali k němu postoj celkem smířlivý. Jiní jen oznámili, že se nudili a já se ani nedivím, neboť čtenářům Blesku se lze jen těžko zavděčit, natož povídáním o věcech, kdy je třeba zapřemýšlet. Vyloženě konfrontační reakce čtenářů jsem kupodivu nezaznamenal. Je snad zajímavé, no řekl bych, že ne ani tak zajímavé jako poněkud zarážející, že z řad milovníků čaje se objevilo jen několik málo komentářů, přestože článků už byla zveřejněna slušná řádka. Snažil jsem se najít vysvětlení proč tomu tak je a po zvážení snad všech možných důvodů a příčin jsem dospěl k názoru, že vyslovovat definitivní závěry by bylo zatím předčasné.
     Jedno je téměř jisté, lidé asi obvykle čtou v první řadě články, které se zaobírají tématy všeobecně známými. A jak už to bývá, tam cítí potřebu vyslovit svůj názor na věc skoro každý a často tak činí, mnohdy i bez ohledu na přínosnost takového komentáře, v některých případech je to vlastně jen bez ladu a skladu snůška zcela vyhraněných tvrzení nemajících s tématem nic společného. Nebo jsou více oblíbeny články napsané se vzrušivou dynamikou, anebo články oplývající obojím zároveň. Když už se takový běžný čtenář odhodlá ke čtení článku obsahujícího jen velmi mírné argumentace, když je to článek spíše se obracející ke čtenáři s vlastním úsudkem a nějaká plamenná přesvědčování o nesmírné užitečnosti čaje chybí, adrenalin zůstává v klidu a tak se stane, že už není ani důvod, proč se v takovém případě unavovat psaním komentáře.
     No a co milovníci čaje, tedy aspoň ti, kteří se ozvali, jak ti se vypořádali s tématy v článcích, mnohdy přímo nabádajícími k reagování. Tedy, jak jsem už uvedl, nebylo jich mnoho, bylo jich přímo málo a ve svých názorech mi byli vcelku příznivě nakloněni. To, že by se milovníků čaje ochotných vyslovit veřejně svůj názor pohybovalo na Internetu tak málo, se mi ani nechce věřit. Přeci jen doufám, že asi bude blíže pravdě ta skutečnost, že si svůj názor nechávají pro sebe z vrozené skromnosti či tomu bude nějak podobně. Když připustím určitou širší volnost v nazírání skutečnosti, je možné, že jim i rozumím, neboť při své vnitřní vyrovnanosti nepociťují žádnou nutnost zabývat se něčím, co je dost možná ruší v jejich harmonickém klidu.

©Petr Novák, CAMENOV@quick.cz