Jistě by se dalo najít dostatečné množství důvodů, proč žádné další řádky čaji nevěnovat, ale snad stačí jen jedno letmé ohlédnutí a ukáže se, jak byl čaj z tohoto pohledu zanedbáván. A pak napsat pár řádků na téma čaje nedá ani moc práce, tak proč zase jednou něco nezkusit? Někdy stačí jen malá a trochu zajímavá prvotní myšlenka, aby z ní vykvetl námět a aby se ten, při dobré konstelaci hvězd, rozvil do slušně vyvedeného dílka. Je však nutno přiznat, že někdy ani velkolepá myšlenka nestačí na to, aby z ní vzniklo dílo, které má právo spatřit světlo světa a přece je napsáno, přece je publikováno a nemělo by, už jen pro svou celkovou nanicovatost.
Málem by se ztratila nit povídání, ale už je na ni navázáno, už se vracíme k hlavní myšlence a tou je čaj. Je to možná s podivem, ale i povídáním o čaji lze občas nudit, to když se zapomene na to, že některé osobní dojmy jsou zcela jedinečné a nadšení z nich je nepřenositelné, protože mu chybí obecná platnost. Ano, tedy k tomu čaji, jsou známa některá vyprávění o čaji a jsou téměř nedostižná v podání, obsahu i formě. Je sice možno pokusit se přidat k nim vyprávění zcela nová, ale kritika na ně bude nejspíš neúprosná, sžíravá a prostě krutá. Tomu, kdo se chce bez větších rizik přeci jen trochu obšírněji vyslovit o čaji jako o svém oblíbeném nápoji, nezbývá, než rozumně volit cestu jinou, posbírat třeba nformace ze zdrojů a dát jim jen trochu ucelený rámec ve spojitosti s drobnými vlastními postřehy. V tomto duchu budou následovat další řádky.
Čaj s názvem uvedeným v nadpisu už k nám z Číny také doputoval. Když ho člověk ochutná v čajovně, může se spokojit jen s daným faktem, ale možná se začne zajímat o další a podrobnější informace. Nestačí mu pouhé zjištění, že čaj je to chutný, a proto začne pátrat po dalších podrobnostech na vlastní pěst. Komu to opravdu nedá spát, tak třeba hned zkusí anglicko-český slovník a tam zjistí, že u příslušného hesla je téměř nicneříkající vysvětlení ve stylu – druh čínského zeleného čaje. Pro někoho to je výzva k dalšímu hledání, protože se nechce smířit s tím, co mu ve slovníku zní skoro jako urážka jeho zvídavosti. |
Kam jít, to snad ani není v dnešní době otázka, jde se na Internet, jak jinak. Ono je to zpočátku vlastně jen velké očekávání toho, co všechno se dá pomocí dnešní techniky najít. Je však možné, že technika bude fungovat, ale k informacím se člověk ne a ne dostat, i když tuší, že někde přeci to, co hledá, musí určitě být. Při troše štěstí však Internet vydá takové množství užitečných i neužitečných odkazů, že z toho až zrak přechází.
Další etapou je tedy pracné probírání a třídění informací na zajímavé a ty ostatní. Jako jedna z prvních věcí, které u názvů čínských čajů činí trochu potíže je výslovnost. Na jiné, než na stránky v angličtině nenarazíme a tak podle jednoho pramene se Hyson čte hi-tshun. A dále, vyrábí se z listů, které jsou dlouhé a tenké. Lepší sorta čaje se nazývá „young Hyson“ a pochází z doby před obdobím dešťů. Ne všechny čaje označované jako Hyson však mají původ v kvalitních lístkách, a přesto je řada obchodníků za takové vydává. V článku o Hysonu přidává paní Diana Rosen, jinak v čajových kruzích velmi známá, pár dobových básniček.
Z pramene se už dozvíme, že Hyson je v překladu „Flourishing Spring“ - kvetoucí jaro. Tradičně se pro výrobu čaje využívají starší lístky a označením „young“ se rozlišuje čaj vyrobený z lístků mladších. Tento čaj se počátkem osmnáctého století stal v Británii natolik oblíbeným, že na něj bylo uvaleno nezvykle vysoké clo. Z pohledu milovníka čaje bude spíš zajímavé, že se doporučuje čaj využívat na tři nálevy, zalévat vodou horkou 80° C a doba louhování má být asi tři minuty. Pozoruhodné je doporučení ponechávat čaj při dalším zalévání vodou v šálku. Podle pramene je Hyson chuťově podobný čaji Chun Me. Dále pak podle pramene se označení Hyson vyskytuje ve stupnicích značení kvality a druhu čajového listu u čajů zelených v Číně a Indii.
Je toho ještě mnohem více, co bylo o čaji Hyson dosud na stránkách Internetu napsáno, a záleží jen na každém, do jaké hloubky zaměří své další zkoumání. |