Historie vivisekce

Vivisekční pojmy

Volba a počet používaných zvířat

Ceny laboratorních zvířat a pokusů

Kde a jak se pokusná zvířata používají

Proč jsme proti vivisekci?

Člověk a zvíře

Alternativy místo pokusů se zvířaty

Jak můžeš pomoci?


DOKUMENTY

Umírají kvůli kouření

Oční testy

Test teratogenicity

Testování viagry

Jak bít vivisektory?

Výrobky netestované na zvířatech

Výrobky testované
na zvířatech


Zpět na práva zvířat

Na úvodní stránku

PROČ JSME PROTI VIVISEKCI?

Testovaný králík /7,7kB /12,8kB

Nejdůležitější důvod je ten, že je to velice špatná věda, vytvářející mnoho zavádějících a matoucích údajů, jež vydávají zdraví lidí v nebezpečí. Je to také plýtvání finančních prostředků daňových poplatníků. Je to špatná věda, protože nám dává informace a výsledky o zvířatech, kdežto my potřebujeme znát účinek na člověka. Dávno víme, že lidská nemoc může mít u zvířat úplně jinou formu. Ukázalo se, že výsledky z pokusů na zvířatech nejsou nijak použitelné pro lidi. To je zákon přírody, spojený s metabolismem (souhrn všech fyzických a chemických procesů, neustále se konajících v živých organismech), podle něhož je biologická reakce, která se ustanovila pro jeden druh, platná pouze pro tento jednotlivý druh a pro žádný jiný. Často mohou dva úzce spřízněné druhy jako myš a krysa reagovat kompletně rozdílným způsobem.

Lékaři, kteří pracují přímo s nemocnými lidmi, opět a opět prohlašují, že nemoci se musejí zkoumat tehdy, když se spontánně projevují v lidském organismu. Vivisektoři vlastně uměle, násilně a především nepřirozeně vyvolávají u zvířat nemoci, které by normálně nedostali, nebo které se u nich projevují v jiných formách. To platí pro všechny druhy pokusů se zvířaty.

Mnozí významní vědci se stavějí proti vivisekci, ale bývají většinou záměrně umlčováni či ignorováni vivisektory a jejich zájmy, kterým pokusy na zvířatech přinášejí značné zisky. Proto uvádíme několik citátů těchto oponentů:

  • "Tuberkulosa morčete není tuberkulosou člověka o nic více, než je rakovina myši rakovinou člověka. Obětujíc stovky morčat, já, jakož i tolik jiných vědců, jsme prokázali pouze jednu věc: že výsledky získané u zvířat dalece nejsou pro člověka použitelné." (Dr. Doyen)

  • "Vivisekce je pro studium lékařství zbytečná. Je také zbytečná pro studium fyziologie, neboť jestliže dnes známe funkce orgánů, je to díky tomu, že je léčíme, když jsou poškozené. Na klinice a ne ve vivisekční laboratoři jsme poznali fyziologickou roli, kterou každý orgán v lidském těle hraje. Přišlo by na okamžik serióznímu praktickému lékaři na mysl, proto aby studoval činnost léčivých látek, aby si představil, že to, co se děje v těle zdravého zvířete by bylo stejné jako u nemocného člověka?" (Dr. Paqueta, dříve lékař - inspektor Enfants de la Seine).

  • "Dokonce i když byl nějaký lék podroben kompletnímu a adekvátnímu farmakologickému výzkumu na několika druzích zvířat a shledán relativně nejedovatým a bezpečným, je často shledáno, že takový lék může vykazovat neočekávané a nebezpečné toxické reakce u nemocných lidí. To bylo známo už téměř od počátku vědecké farmakologie." (Dr. E. Marshall v Journal of the America Medical Association).

  • "Jako vědec studuji metagenesi (druh reprodukce, při níž řady generací nestejných forem přicházejí mezi zárodek a původní typ, alternace generací) a kardiogenesi (původ rakoviny), dvě pole, na nichž je zásadně nezbytné experimentovat. Tedy vím, o čem hovořím. A já říkám, "ne" pokusům se zvířaty. Nejen kvůli etickým, ale hlavně kvůli vědeckým důvodům. Člověk může provádět pokusy mnoha jinými metodami, které nabízejí tři výhody: vědeckou platnost, úsporu času (výsledky, dostupné s laboratorními zvířaty v šesti měsících lze získat za dva týdny s buňkami ve zkumavce), nižší náklady. Pokusy se zvířaty jsou klamné, zbytečné, nákladné a nadto kruté." (Gionni Tamino, vědec na Universitě Padově, přední lékařské škole v Itálii).

Opice se zašitýma očima 4kB/ 8,9kB Nezáleží tedy kolik se udělalo pokusů se zvířaty, protože stejně první dvě generace lidí, kteří užívají nějaký nový lék nebo léčebný postup jsou skutečnými morčaty kvůli rozdílům mezi námi a zvířaty. Tomu se právě nelze vyhnout. Jedním z příkladů je lék DES (stilboestrol), který byl důkladně vyzkoušen na zvířatech a shledán bezpečným. Způsobil rakovinu pochvy u dcer žen, které jej brali jako prevenci potratu. Nyní se to ukazuje u třetí generace, kdy vnoučata původních uživatelů se rodí s genitálními defekty.

Některé "důkladně sledované" a na zvířatech testované léky, které uškodily a zabily jejich uživatele:

  • Phenacetin (na bolesti) - způsobil poškození ledvin a červených krvinek
  • Urethane (leukémie) - způsobil rakovinu jater, plic a kostní dřeně
  • Isoniazid (tuberkolóza) - způsobil zničení jater
  • Clioquinol (průjem) - způsobil oslepnutí, paralýzu a smrt
  • Isopreterenol (astma) - způsobil smrt
  • Flamamil (revma) - způsobil ztrátu vědomí
  • Eraldin (léčba srdce) - způsobil vážné poškození zraku a zažívacího traktu
  • Phenformin (cukrovka) - dokud nebyl odstraněn z trhu způsobil 1000 úmrtí ročně

    Co zapřičiňuje tyto obtíže?

    Potíže vyplývají z rozdílů v pěti základních stupních působení, jímž lék (nebo jiná testovaná látka) účinkuje v živém organismu, které určí jak na něj bude lék působit - jinými slovy, přispívá k biochemickému prostředí, jedinečnému tomu kterému druhu.
    Ony stupně jsou:
  • vstřebávání do krve
  • distribuce do stanoviště
  • působení a mechanismus působení
  • metabolismus
  • vyloučení.

    Každá malá změna, zopakovaná na každém z těchto stupňů, se může nahromadit ve větší změnu působení. Jedním z nejdůležitějších faktorů je rychlost a typ metabolismu nebo způsob, jímž je lék zdolán tělem. Vědecká dobrozdání ukazují, že odchylky v metabolismu léků mezi druhy je spíše pravidlem než vyjímkou. Rozdílné způsoby metabolismu také přispívají k rozmanitosti živočišných druhů.

    Například amfetaminy se látkově přeměňují stejnými způsoby u psů a myší, ale rozdílným způsobem u krysy a ještě jinak u morčete. Toxické účinky léků, neočekávané v testech se zvířaty, mohou být zjištěny u lidí, je-li jejich metabolismus pomalejší nebo kde se utvářejí jeho jedovaté vedlejší produkty. Například léky fenylbutazon a oxyfenbutazon byly příčinou mnoha úmrtí lidí, protože jim trvá mnohem déle tyto léky látkově přeměnit. Lidskému tělu trvá 72 hodin než zdolá poloviční dávku fenylbutazonu, kdežto u opice, psa, krysy a králíka jsou odpovídající lhůty 8, 6, 6, a 3 hodiny. U oxyfenbutazonu trvá lidskému tělu 72 hodin než zdolá poloviční dávku, zatímco u psa to trvá pouze 1/2 hodiny, atd. atd.

    Protože není nikdy možné předpovídat, které ze zvířat - jestli vůbec některé - bude reagovat podobně jako člověk, je tu neustále nebezpečí zavádějících předpokladů. Pokusy se zvířaty (a nemluvíme pouze o farmakologii a lékařských vědách), poskytují falešný pocit bezpečnosti. Mnohem více by vědě a lidstvu prospělo, kdyby se lékaři, badatelé a různí experti věnovali metodám, které se přímo týkají lidské populace. Tím máme na mysli studie lidské populace (epidemiologie), klinický výzkum lidí, kteří jsou nemocní a nebo zemřeli, pozorováním zdravých dobrovolníků a experimenty s lidskou tkání. I když výzkum založený na lidech je pro vědu obrovským přínosem, přesto se mu v dnešní době stále věnuje málo pozornosti i peněz.


    nahoru