4.Charakteristika sportovního výkonu v judu

4.1 Obecná charakteristika

Judo je úpolový sport, v němž při vlastním výkonu, v tomto případě zápase, jde o překonání soupeře fyzickou, technickou a taktickou převahou.

Uplatňuje se zde velké množství pohybových dovedností převážně dosti složité struktury. Kontakt mezi oběma soupeři nastává úchopem za sportovní úbor (tomuto úboru se v judu říká kimono), a nebo přímým úchopem končetiny či trupu. Pravidla dovolují značnou variabilitu úchopu a zapojování končetin a trupu do chvatů téměř neomezeně.

Zápas probíhá na rovném, pevném a pružném zápasišti - tatami, které umožňuje velkou rychlost pohybových činností a zároveň poskytuje dostatečnou ochranu při pádech.

Hlavní náplň techniky juda tvoří chvaty, které se dlouhodobě ustálily ve své základní struktuře, avšak jejich provedení se může značně lišit dle osobních dispozic (stylu, temperamentu a somatotypu)každého judisty. Cílem chvatů boje v postoji je hodit soupeře rychle, dostatečnou silou a přímo na záda. Chvaty boje na zemi rozlišujeme do tří skupin podle převládajícího účinku, a to na :držení, škrcení a páčení kloubu loketního. Účinnost chvatů držení je hodnocena časem nasazení držení, u chvatů škrcení a páčení kloubu loketního pak vzdáním soupeře.

Krom chvatů patří do technik juda i další charakteristické dovednosti, prvky techniky. Jsou to různé druhy úchopu, postoje, pohyby po zápasišti, obraty do chvatů, dále úhyby, úniky, blokování ale také pády, které mají funkci ochrannou. V podmínkách zápasu se chvaty a další prvky techniky obměňují, kombinují jak v boji v postoji, tak v boji na zemi. Přechody z boje v postoji do boje na zemi jsou co nejplynulejší, přirozené. Chvaty škrcení a páčení lze nasadit také přímo v postoji.

Velká proměnlivost obsahu techniky juda, mimořádný rozsah technických prostředků k překonání soupeře předurčuje také značnou proměnlivost taktických situací i velké požadavky na taktické schopnosti (dovednosti)judisty.

4.2 Fyziologická charakteristika

Předpokladem pro zvládnutí potřebného rozsahu technickotaktických dovedností je komplexní rozvoj všech pohybových schopností. V rozvoji silových schopností jsou kladeny veliké nároky na vytrvalost v dynamické síle všech hlavních svalových skupin, a na statickou sílu zejména svalstva trupu a paží. Základním předpokladem rozvoje specifických silových schopností je vysoká úroveň obecné maximální síly.

Rychlost má v judu velký význam ve spojení s rychlostí reakce, především reakce na dotykové (taktilní) podněty. Rozvinutá schopnost vnímat taktilní podněty při úchopu nebo v jiném kontaktu se soupeřem umožňuje, často podvědomě, reagovat na změny soupeřova svalového napětí,  dýchání, změny polohy těžiště, případně předvídat jeho záměr. V judu je rozvíjena rychlost převážně acyklických pohybových činností, prováděných ve velmi proměnlivých podmínkách.

Požadavky na rozvoj vytrvalosti vycházejí z délky jednotlivých zápasů (až 5 minut čistého času, ale je dána možnost zvítězit před časovým limitem). K dosažení předního umístění v soutěži je nutno vybojovat 4 -6 zápasů v jednom dni (tedy častěji půldni), přičemž doba odpočinku mezi zápasy se zkracuje a kvalita soupeřů roste. Intenzita zatížení se pohybuje od submaximální k maximální, v důležitých zápasech tepová frekvence neklesá pod rozmezí 180 -195 tepů za minutu, hladina laktátu stoupá na 10 -15 mmol. Dochází ke střídání aerobních a anaerobních fází s častými spurty, vyžadujícími maximální mobilizaci energetických rezerv (úniky z držení nebo škrcení, série útoků v postoji, vystupňování tempa boje …). Při kontaktu se soupeřem v boji na zemi mnohdy dochází k mechanickému omezení dýchání nebo krevního oběhu (držení nebo škrcení). Uvedené vlivy působí kombinovaně a kladou velké nároky na schopnost organizmu podávat výkon v podmínkách hypoxie a následné regenerační schopnosti. Nezbytným předpokladem rozvoje speciální zápasové vytrvalosti je dosažení vysoké úrovně obecné aerobní vytrvalosti.

Obratnost v judu je rozvíjena ve vztahu k technice chvatů a projevuje se ve variabilitě, přizpůsobivosti techniky odlišnému vzrůstu, pohybovým návykům, typu reakce a dalším vlastnostem soupeře. Základem této specifické obratnosti je vysoká úroveň obecné obratnosti, rozvíjené zejména v mladém věku.

Na rozvoji pohyblivosti a svalové pružnosti přímo závisí účinnost a kvalita techniky. Značné jsou požadavky na kloubní pohyblivost jak při provádění vlastních chvatů, tak při únicích v boji v postoji i v boji na zemi. Největší nároky jsou kladeny na pohyblivost v kloubu kyčelním a páteře.

4.3 Psychologická charakteristika

Z psychologického hlediska jsou pro judo typické požadavky na schopnost předvídání (anticipace), na nezávislé rozhodování a vysokou volní aktivitu. Taktické dovednosti závisí na rychlé analýze situace a bleskurychlém rozhodování. Důležité jsou také senzomotorické schopnosti - postřeh a jistota (přesnost)pohybu. Proměnlivost pohybových činností a charakter funkčního zatížení přináší mimořádné nároky na vytrvalost ve vynakládání volního úsilí. V průběhu boje je nutno překonávat bolestivé účinky některých chvatů, zejména škrcení a páčení.

<<   <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   >   >>