Slovinská kuchyně

Obecně
Slovinská kuchyně je velice pestrá. Dá se rozdělit podle několika krajů a historického vývoji, kterým tyto kraje prošly. Přímoří má značný vliv italsk a mediteránské kuchyně, dominují ryby, vína, lehká jídla. Horské kraje na severu naopak budou sympatické především masožroutům, dělají tam skvělé klobásy, zaseku (vylepšené sádlo se švarkama, česnekem a pepřem), hutné polévky, jídla, v nichž dominuje selská důkladná strava a kořalka. Kraje na východě mají zase blízko Maďarsku. Řadu receptů jsme doma vyzkoušeli, samozřejmě že v různých krajích mají místní varianty jak na to, já uvádím tu, která nám přišla nejlepší.

Potica
Je to jakási forma sloviské bábovky, dělá se s nejrůznější náplní, od ořechů, přes mák až tvaroh. Nám nejvíc jede ořechová.

Krofi
Tak to jsou prosím koblihy. Poněkud větší než ty naše, klasicky s náplní.

Štruklji
Vařené těsto neslané, jí se s další přílohou, buď škvarky a zelí, nebo nasladko s cukrem.

Pršut
Sušené maso, lahůdka k vínu a sýru, dá se jíst jen tak s chlebem. Vynikající. Dá se sehnat i u nás, dost často taky pršut z Maďarska či Itálie, jen to u nás dost stojí (cca 70 Kč/10 dkg, neslovinské jsou o něco lacinější).

Plch
Tak tohle jsem opravdu nezkoušel. Dřívě to byla strava chudých lidí žijících v krajích, kde lišky dávají dobrou noc. Plchy tam chytali především kvůli kožkám. Dnes prý k dostání jen vzácně. Pochází z lesnatého kopcovitého Doleňska.

Jota
Zejména k dostání na horských boudách, posilní, nasytí, zahřeje. Je to něco mezi polévkou a gulášem.

Gibanica
Další dobrota pro mlsouty. Pochází z východního Prekmuří. Listové těsto prokládané mákem, ořechy, jablky a tvarohem.

Blejské kremšnity
Tohle jsem našel i v české kuchařce jako kremeše. Bezkonkurenční moučník. Jednou zkusíte, příště neodoláte.

Nápoje
Chcete-li zůstat u Coca coly, zůstaňte. Pro ty, kdo chtějí vyzkoušet něco z místních produktů tedy: i u nás se dá koupit skvělá minerálka Radenska. Ve slovinských obchodech je k dostání také řada dalších slazených verzí, které tato firma vyrábí. S pivem nic moc (ale já nejsem pivař), k sehnání z domácíéch značek lublaňský Union (červená lahev) a Zlatorog Laško (zelená lahev). České pivo snad připomíná Kratochwil. Pro zájemce o vína doporučuji všechno. Především samozřejmě kraški teran (červené pěstované na červených přímořských půdách), Pinot, bílá Malvázie, Rebula aj.

Budu velmi rád, když mi kdokoli podá nějaké své vlastní připomínky, zkušenosti či dodatky ke slovinské kuchyni. Nejsem určitě vyčerpávající, ale určitě ve Slovisnku některou specialitu nezapomeňte ochutnat.
Za spolupráci na této části stránek nesmírně děkuju své ženě, bez níž bych to v životě nedal dohromady. A taky děkuju za skvělé ochutnávky...
Zkuste také další recepty .



MALÍŘSTVÍ JAZYK FILM TURISTIKA LINKY