Menu ...
Domažlice
Historie města
Procházka městem
Muzea a galerie
Chodsko
Chodské kroje
Domažlické okolí

Hotely a pensiony
Obchod a služby
Cestovní kanceláře
Městský úřad

Okres Domažlice
Významné památky
Horšovský Týn
Bělá nad Radbuzou
Poběžovice
Klenčí pod Čerchovem
Postřekov
Trhanov
Kdyně

Poběžovice


kostel Nanebevzetí Panny Marie Deutsch - bitte, hier drücken 

Zajímavou historii, poznamenanou, žel, tragédií druhé světové války, mají Poběžovice, městečko původem ze 14. století.
Po staletí zde žili pospolu Němci, Češi a rozsáhlá židovská komunita.
Pro židovskou sektu Chasídů byly Poběžovice dokonce posvátným poutním místem, známým po celé Evropě.

Krutosti druhé světové války udělaly konec tomuto soužití několika kultur. Židovská komunita byla nacisty zlikvidována zcela a pro Poběžovice skončila doba rozkvětu.

Nejstarším známým držitelem vsi Poběžovice je Zdeněk z Poběžovic, kterému ves patřila v létech 1359-1373. Gotický vodní hrad zde postavil asi v polovině 15. století Dobrohost z Ronšperka.V létech 1542-1620 patřil hrad Švamberkům, kteří uskutečnili některé opravy v renesančním slohu. Po roce 1653 držel poběžovický majetek Daniel Pachta z Rájova. V létech 1682-1695 Matyáš Bohumil z Vunšvic, který získal poběžovické panství sňatkem s Pachtovou dcerou Annou, přestavěl gotický hrad na barokní zámek.
Vunšvic pozval k pobytu v Poběžovicích známého barokního sochaře Jana Brokoffa. Ten prožil na zámku dva roky a založil zde kamenicko-sochařskou huť. V Poběžovicích také vyřezal z lipového dřeva velký model pro sochu Jana Nepomuckého, která byla potom umístěna na Karlově mostě v Praze. Sochy sv. Jana Nepomuckého z Brokoffovy dílny se dochovaly na mnoha místech okresu i na několika místech v sousedním okrese Schwandorf v SRN.
Od roku 1854 vlastnila zámek hraběcí rodina Coudenhove. Předposlední majitel panství Jindřich Coudenhove-Kalergi se za svého pobytu v Tokiu, kde působil jako rakouský diplomat,oženil s Japonkou Micuko Ayoama, opustil diplomatické služby a usadil se trvale v Poběžovicích.

V Poběžovicích pobýval krátkou dobu ve svém dětství jeden ze synů Micuko a Jindřicha Coudenhove, Richard Coudenhove-Kalergi, zakladatel a horlivý propagátor myšlenky sjednocené Evropy, Panevropy, mezi dvěma válkami.

V zámku byla po r. 1948 armáda, po roce 1970 zámek zpustl zcela, jeho část se zřítila, dnes probíhají nákladné opravy centrální budovy i přístavby, tzv. jižního křídla.


K nejkrásnějším krajinným partiím okresu patří Pivoňské hory.
Klášter Augustiánů a gotický kostel na Pivoni byly založeny snad už ve 12. století a byly jednou z cest, kudy přicházelo do Čech křesťanství.

Římskokatolická farnost Poběžovice


Ronsperg und Umgebung

Das kleine Städtchen, gegründet im 14. Jahrhundert, hat eine interessante Geschichte, die leider durch die Tragödie des zweiten Weltkrieges gezeichnet wurde. Über lange Zeit leibten hier Deutsche, Tschechen und eine zahlreiche jüdische Kommunität zusamen. Für die Juden war Pobezovice sogar ein in ganz Europa bekanner Wallfahrsort. Letecký pohled na zámek Im hiesigen Schloß, dem Herrschaftsgut von Jindrich Coudenhove-Kallerghi lebte in den Jahren 1896 - 1918 die japanische Eherfrau dieses bekannten österreichischen Diplomaten, was eine Besonderheit darstellt.
Die Grausamkeiten des zweiten Weltkrieges setzen ein Ende dieser Symbiose von einigen Kulturen. Die jüdische Kommunität wurde im Krieg ganz liquidiert und für Pobezovice war mit dem Kriegsende die Blütezeit für die nächsten fünfzig Jahre vorbei. Erst nach dem Jahr 1990 erwacht das Städchen wieder zu neunem Leben.
Zu den schönsten Gegenden des Landkreises gehört die Stockauer Hügellandschaft (Pivoňské hory). Das Augustinerkloster und die gotische Kirche in (Stockau)Pivoň wurden schon im 12. Jahrhundert gegründet und hierdurch führste einer der Wege, auf welchen das Christentum nach Böhmen gebracht worden ist.


Pramen: Okres Domažlice - informační přehled 1996