Menu ...
Domažlice
Historie města
Procházka městem
Muzea a galerie
Chodsko
Chodské kroje
Domažlické okolí

Hotely a pensiony
Obchod a služby
Cestovní kanceláře
Městský úřad

Okres Domažlice
Významné památky
Horšovský Týn
Bělá nad Radbuzou
Poběžovice
Klenčí pod Čerchovem
Postřekov
Trhanov
Kdyně

Postřekov


Postřekov leží v pohraniční části okresu Domažlice v podhůří Českého lesa. Je nejlidnatější chodskou obcí. Připomínán je roku 1225 jako sídlo svobodných lidí podléhajících přímo králi prostřednictvím královského purkrabího z Domažlic. Jako strážcům zemských hranic byla Chodům českými králi přiznána četná privilegia včetně osvobození od robot. Po bělohorské porážce v roce 1621 ztrácí Chodové svoji nezávislost a po selských bouřích koncem 17. století jsou donuceni vzdát se výsad a přísahat poddanství. Místem nejradikálnějšího odporu Chodů v boji za nezávislost je právě Postřekov. Na přelomu 17. a 18. století přecházejí Chodové z poddanství Lamingenů pod Stadiony, kde setrvávají až po začátek 20. století.
Postřekov je charakteristický svou podhorskou polohou a neúrodnou půdou, která nemohla být dostatečným zdrojem obživy obyvatelstva. Proto se již v 19. století vyčlenila samostatná vrstva dělníků. V Postřekově tehdy vzniká rafinerie zrcadlového skla, funguje papírna, vzkvétá krajkářství, začíná manufakturní tkalcovství.


Postřekov a Díly, nad nimi hřeben Českého lesa

Dnešní Postřekov se skládá ze dvou částí: Postřekova a Mlýnce.
Postřekov je obec typicky chodská a byla vždy česká. Naproti tomu obec Mlýnec byla do roku 1945 německá. Mlýnec je připomínán již roku 1379 jako poddanská ves pivoňského kláštera a poběžovického panství. V roce 1946 byli Němci vysídleni a Mlýnec byl osídlen převážně rodinami z Postřekova. Obě obce dělily od sebe louky (trávníky) a Mlýnecký potok. Tento prostor byl od začátku šedesátých let postupně zastavěn novými rodinnými domky a tím se obě vesnice propojily v jeden celek.

masopustní maškary před hospodou U Hadamů stará chodská chalupa

V Postřekově dnes žije 1170 obyvatel. Bylo zde od šedesátých let postaveno 150 nových rodinných domků. Obec je známa v dnešní době výrobou látek z přírodních materiálů a krajkářstvím. V Evropě (ale i v Indii) ji proslavili hlavně řemeslníci; zedníci-šamotáři a komínáři.
V obci, tak jako i na celém Chodsku, jsou stále živé lidové tradice. Zvláště slavení masopustu v Postřekově je pověstné svým čtyři dny trvajícím veselím. Na bohaté chodské lidové tradice navazuje folklórní soubor, který rozdává radost z písní a tance více než 60. let.
Okolní krajina spolu se zachovalým životním prostředím dává předpoklady k rozvoji turistického ruchu.
Pod obcí směrem na Klenčí je přírodní rezervace Postřekovské rybníky. V tomto útvaru se nachází vzácná fauna a flóra, kterou jinde v Čechách nenajdete. Rezervace byla 25. září 1990 vyhlášena jako chráněný přírodní výtvor.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje Kostel sv. Cyrila a Metoděje

Pramen: Obecní úřad Postřekov