Horšovský TýnDeutsch - bitte, hier drücken
Už v 10. století vznikla na pravém břehu řeky Radbuzy trhová osada. Naproti ní dal v létech 1258 - 1278 biskup Jan II. z Dražic vybudovat ranně gotickou falc. Nový hrad střežil zemskou stezku a zároveň se stal sídlem politické a hospodářské správy biskupského majetku. Při východním opevnění hradu vzniklo asi v létech 1286 - 1296 město Horšovský Týn.
Za arcibiskupa Arnošta z Pardubic získal Horšovský Týn právo na vlastní hradby. A postavil je opravdu důkladně. Odolaly i dvojímu obléhání husitů za husitských válek. V polovině 15. století přešly hrad i město z majetku církve do majetku krále. Drželi je pak až do roku 1539 páni z Ronšperka. Roku 1539 prodal král Ferdinand město i s hradem a panstvím Janu Popelovi z Lobkovic.
Za arcibiskupa Arnošta z Pardubic
získal Horšovský Týn právo na vlastní hradby. A postavil je opravdu důkladně. Odolaly i dvojímu obléhání husitů za husitských válek. V polovině 15. století přešly hrad i město z majetku církve do majetku krále. Drželi je pak až do roku 1539 páni z Ronšperka. Roku 1539 prodal král Ferdinand město i s hradem a panstvím Janu Popelovi z Lobkovic.
Jan hrad přestavěl ve stylu italských renesančních zámků.
V r. 1953 bylo historické jádro města, s řadou gotických a renesančních domů, prohlášeno jako jedno z prvních měst v Čechách městskou památkovou rezervací. Státní zámek Horšovský Týn je dnes jednou z nejnavštěvovanějších památek západních Čech. V současné době je zpřístupněna většina prostor zámku i hradu, lze shlédnout i gotické podzemí. Zámek prochází od r. 1964 podnes rekonstrukcí. Je svojí celkovou renesanční komposicí a dochovanou historickou falcí s nádhernou raně gotickou kaplí. Pozoruhodné jsou i bohaté zámecké sbírky, dokladující život na hradech a zámcích, včetně např. zámecké kuchyně.
Horšovskotýnsko
Patří sem gotický kostel v Horšově, součást původního správního střediska biskupství ještě před jeho přenesením do Horšovského Týna. Nově opravené jsou kostely v Křakově a v Miřkově.
Bishofsteinitz und Umgebung
Bereits im 10. Jahrhundert enstand am rechten Ufer des Flusses Radbuza eine Marktstätte. In den Jahren 1258 - 1278 ließ auf der gegenüberliegen Anhöhe der Bischof Jan III. von Drazice eine frühgotische Burg erbauen. Von dieser neunen Anlage aus wurde der Handelsweg überwacht und Bishofsteinitz wurde zum Sitz der politischen und wirtschaftlichen Verwaltung des bischöflichen Besitzes. In den Jahren 1286-96 enstand an der östlichen Seite der Burganlage die Stadt Horsovsky Tyn (Bishofsteinitz).
Gotische Kirche in Horsov (Horschau), Bestandteil des ursprünglichen Verwaltungszentrums des Bistums noch vor seiner Verlagerung nach Bishofsteinitz. Neu restauriert sind auch die Kirchen in Krakov (Kschakau) und Mirkov (Mirschikau). Pramen: Okres Domažlice - informační přehled 1996 Poslední úpravy Jste návštěvníkem od 1.8.1997 © nola |