Září 2001
Informační měsíčník ZUŠ Klecany
Vychází jako příloha Klecanského zpravodaje

ARCHIV - ZUŠÍK ročník : 
2000    1 2 3 4 5 6 7 - 9 10 11 12
2001    1 2 3 4 5 6 - - 9 10 11 12
ZUŠÍK ročník 2002

 
 
Vážení čtenáři,
 

opět začíná nový školní rok, a proto mi dovolte, abych Vás seznámila s činností a cílem základní umělecké školy. Umělecká škola se podobně jako základní škola musí řídit učebními plány a učebními osnovami, které ve své náplni stanoví rozsah a obsah vyučované látky. Proto je například nutné, aby žáci, kteří se přihlásí do hudebního oboru navštěvovali kromě hry na nástroj, také hodiny hudební nauky a od určitého ročníku i komorní hru. Dále je velmi důležitá domácí příprava zvláště u žáků hudebních oborů, bez ní by nebylo možné dosáhnout pokroku ve výuce. Ostatní obory (výtvarný, dramatický a taneční) se opírají o předměty a hodinové dotace dané učebními dokumenty a navíc využívají kreativní přístup učitelů k oborům. Je zde velmi žádoucí osobní zainteresovanost a individuální přístup učitele nejen k oboru, ale také k žákovi. Proto je nutné, aby učitelé těchto oborů byli obohacováni novými podněty, zúčastnili se nejrůznějších seminářů a školení.

Žáci, kteří se chtějí hlásit po základní škole na některou z uměleckých škol, se musí speciálně připravovat. Tato příprava ale spočívá nejen tím, že na ně doléhá tlak pedagoga či rodiče, ale přirozený talent se projeví spontánním zájmem o danou uměleckou oblast. Pokud dítě neprojevuje silný zájem o obor i mimo školu a umělecký obor si vybere z důvodu, že na škole není matematika, je na nejlepší cestě být rozčarován konkurencí na talentových zkouškách či ztráty zájmu o daný obor. Sama jsem se přesvědčila u řady svých žáků z výtvarného oddělení, kteří tvrdili, jak velmi chtějí studovat výtvarný obor a jak si bez umění nedovedou představit svůj život a když jsem se jich ptala, na čem doma pracují, nebyli schopni donést jedinou práci. Nechci samozřejmě své zkušenosti zobecňovat, jen chci apelovat na rodiče, aby nepodléhali tlaku módních a nezralých názorů svých dětí a ověřili si míru talentu svého dítěte i u jiného pedagoga.

 
Studijní obory
 

Na základě zápisu, který proběhl v měsíci červnu v základní umělecké škole, bude studium probíhat v těchto oborech :
 
- hudební (klavír, flétna, klarinet, kytara, housle a zpěv) - 1100 Kč za pololetí
 
- taneční - 800 Kč za pololetí
 
- výtvarný (kresba, malba nebo keramika) - 900 Kč za pololetí
 
- literárně-dramatický - 800 Kč za pololetí
 
- Pro děti z mateřských škol pořádáme předškolní přípravný obor, který zahrnuje taneční, výtvarnou a pohybovou průpravu. Cena za pololetí je 1000 Kč.
 
- výtvarný obor pořádá studium pro dospělé, 1800 Kč za pololetí
 

 
Slevy
 

Ředitelka školy má podle vyhlášky pro ZUŠ právo udělit slevu nebo úplné zproštění školného žákům, jejich rodiče podají žádost do 20.září 2001. Žádost musí obsahovat jméno žáka, obor, který studuje, potvrzený měsíční příjem rodiny a počet členů v domácnosti. Po tomto termínu již nebude ředitelství školy žádosti vyřizovat. Žádosti prosím pište na stroji nebo na počítači.

 
Platby školného
 

Platby zůstávají stejné jako v minulém školním roce. Všichni žáci musí složenky zaplatit do konce září, jinak je učitel má právo nevyučovat. Všichni žáci byli upozorněni na to, že si musí přijít pro složenku první den či první týden školního roku. Bez zaplaceného dokladu se v říjnu nesmí zúčastnit výuky.

 
Volné místa v jednotlivých oborech
 

Hudební obory jsou obsazené, pokud se některý žák dodatečně odhlásí, bude na jeho místo přijat nový. Proto se informujte v ředitelně školy. V ostatních oborech volná místa ještě jsou, ovšem o konkrétních problémech si musíte pohovořit s učiteli jednotlivých oborů. Na nástěnce ZUŠ budou vyvěšeny rozvrhy jednotlivých učitelů. Informace Vám podá i ředitelství školy při Vaší osobní návštěvě. Upozorňujeme především rodiče předškolních dětí, pokud se do přípravného oboru do konce září nepřihlásí minimálně 10 dětí, obor nemůžeme otevřít. Veškeré počty přihlášených žáků uzavíráme posledního září, potom již škola odevzdává statistiku přihlášených žáků. Prosíme rodiče, aby brali v potaz termín 27.září 2001 jako poslední možný k přihlášení do umělecké školy.

 
Požadavky na žáky
 

V hudebních oborech je nutné, aby dítě mělo nástroj doma k dispozici. Škola půjčuje některé nástroje, ale jen v omezeném množství. Žáci jsou povinni se zúčastňovat školních přehrávek a koncertů pořádaných školou.

V tanečním oboru jsou žáci povinni si nosit cvičební oděv podle pokynů učitele. Jsou stejně jako žáci v literárně dramatickém oboru povinni se zúčastňovat vystoupeních pořádaných školou.

Žáci ve výtvarném oboru nosí na výuku přezůvky a pracovní oděv. Ostatní pomůcky nutné k výuce škola zajišťuje z vlastních zdrojů. Žáci všech oborů jsou povinni se při příchodu do školní budovy přezouvat.

 
Práva žáků
 

Žáci mají právo, aby byli vyučováni přesně podle časového rozvrhu. Pokud se učitel opozdí nebo z různých důvodů (kromě nemoci) výuku neuskuteční, má žák právo požadovat, aby učitel hodinu žákovi nahradil.
Žák má možnost přestoupit k jinému pedagogovi, pokud pro to existují subjektivní důvody.

Žákům může být vráceno školné pouze v případě stěhování, nemoci nebo ozdravného pobytu trvajícího v celku 3 týdny.

 
Informace
 

O činnosti školy Vás budeme pravidelně informovat v Zušíku. Škola má v hlavní budově informační tabuli, na které si můžete nejdůležitější novinky přečíst. K dispozici Vám je i ředitelství školy, které Vám zodpoví Vaše případné dotazy.

 
Dana Snížková                 
ředitelka ZUŠ                  
 
 
 
Zápatí-děti