ČAJOLINKY

ARCHIV – Úvodníky
 
O ČAJI NA STRÁNKÁCH INTERNETU
 
On-line časopis pro milovníky čaje a popularizaci čaje samého
 
NOVINKY GLOSÁŘ TEMA OBČASNÍK RECENZE SLOVNÍK NÁZORY FAQ ARCHIV

Odkazy
na stránky věnované čaji
Úvodníky
v archivu
     Úodníky z roku 2003.

aukce
debaty
(e-)obchody
čajovny
kluby
nadšenci
společnosti
vyhledávače
ostatní


2002
ARCHIV – Úvodníky – rok 2003
2004

Rozdílnosti
26. prosince 2003
     Nejsme jeden jako druhý, nejsme všichni stejní jak na pohled, tak způsobem uvažování a chování. Být na světě jeden prototyp muže a ženy a všichni ostatní stejní podle něj, bylo by to zřejmě nesnesitelné nebo přinejmensším nudné a těch zmatků z toho plynoucích. Radši nedomýšlet konce takového uspořádání světa lidí. To už by jen scházelo, aby snad podle toho byla taky zvířata a další tvorové jeden jak druhý. Tak to radši rychle zpátky ke skutečnosti. Jenže tam najdeme vědce a některé z nich asi nikdo nezastaví. Už se o něco podobného v dobrém úmyslu pokoušeli a mají to snad propříště zakázáno? Úvahy podobného druhu vedou často k dosti pochmurným vyhlídkám a bude dobře, když se jich vzdám. Mám přeci jen radši, když se v úvahách mohu přiklonit k něčemu radostnějšímu už jen proto, že ve zlých předtuchách se málo vyznám. Dá se namítnout, že pokud lidstvu něco hrozí, neměli bychom před tím zavírat oči a naopak snažit se všemi možnými prostředky zlo odvrátit. S tím souhlasím, jen si aspoň dovolím poukázat na světlejší stránky života, aby se nezapomnělo, že právě ony tu jsou jako lepší alternativa. Takto by se asi dalo pokračovat, jenže užitečnější zřejmě bude přidat přijatelnou argumentaci.
     Jako si nepřejeme, aby krajina byla všude stejná, u lidí to bude podobné. Vývoj lidstva to snad již dostatečně naznačil a bylo by nerozumné, pokoušet se hledat důvody, proč by tomu tak všeobecně nemělo být. Při porovnávání toho, jak je třeba uspořádáno zaměření v jedné oblasti lidského snažení vidím, že například z dob středověku se v naší zemi dařilo pivovarnictví tak, že nám zůstalo pivovarů požehnaně. Čím víc se snažím rozšířit si znalosti o zemích cizích, tím víc nacházím zajímavých rozdílů. Už teď mi však připadá, že pro Japonsko v oblasti příbuzné a to i z historického pohledu, je charakteristické veliké množství keramických dílen, z nichž si mnohé udržely dobré jméno svými pověstnými vynikajícími výrobky. A nejen to, řemeslo se tam až do dnešní doby těší společenské úctě a mistři v oboru jsou neobyčejně ceněni. V oboru pivovarnickém u nás bych o podobné úctě k výrobku tedy věděl, jen o mistrech chybějí zmínky. V každém případě by však bez dobrého piva a krásných keramických děl byl svět chudší.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA je nový příspěvek. Doplněn a upraven byl SLOVNÍK, nová hesla - kabusecha, chaire, natsume, Tokoname, upravena byla hesla - usucha a koicha.
Přání
19. prosince 2003
     Doba mne k tomu nutí, abych neschovával hlavu do písku a postavil se čelem k fenoménu Vánoc. Postavit se čelem obtížím a odvážně jim čelit, to je to obvyklé slovní spojení, které jsme zvyklí slýchat. Nestaly se vlastně v našem životě přípravy na Vánoce jakousi zcela zvláštní potíží? Každý ať si odpoví podle svého, ale obecné konstatování zní. že asi nebo zcela ano. Jak jinak je možné chápat ono hektické úsilí a snažení, které vynakládáme v přípravě na sváteční dny. Bylo možno vždy označit předvánoční čas za příznak potíží? Nejspíš ne a to proto, že dnes se stylem života v mnohém lišíme od minulých dob, ale snad hlavně proto, že z vánočních svátků nám zbyla jen představa hmotných radovánek. Pro původní církevní rámec svátků vánočních už nenalézáme dostatek pochopení a není ho jaksi čím, ve stejném rámci nebo duchovním rozměru, dostatečně naplnit. Mnoho ušlechtilých snah docílit, aby se aspoň soucit, nesobeckost a ta opravdová láska k bližnímu staly běžnou součástí našeho života zatím do srdcí mnoha lidí nepronikly. Každý ať si uzpůsobí svou představu Vánoc tomu, co mu vyhovuje, ale řídit se jen představou, že mít všeho po čem člověk touží v dostatku, stačí ke spokojenému prožití Vánoc, je přeci jen trochu málo.
     Proto přeju všem lidem dobré vůle tak příjemné svátky vánoční, jak je jen možné a těm nejmenším tak kouzelné, jak si zaslouží.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Bílá
12. prosince 2003
     Všemožných barev je nepočítaně, mají však mezi sebou dvě, nad které není. Lidem se barvy líbí nebo nelíbí, případně v nich hledají symboliku nebo jim připisují další význam. Možná, že jedno vychází z druhéhé a dalšího. Historií a kulturním vývojem dané oblasti ovlivněni, lidé vlastně ale nemají na barvy jednotný názor. Co je pro jednoho na bílé sympatické a radost přivolávající, jinému je předobrazem zmaru a smutku. Probrat pěkně po pořádku jednu barvu po druhé od černé k bílé, vyjmenovat ke každé její symbolické dobré i jiné dojmy, které vyvolává, trvalo by to a někoho by to možná i bavilo. Chápat to lze také jako jednu ze snah polidštit si i svět barev a zavést do něj možná způsob, jak se dá na barvy dívat jiným pohledem, když se přidá poetický komentář či hodnocení.
     Bylo by moc sobecké zapomenout, že někomu je svět barev nepřístupný. Naskýtá se hned otázka, co všechno člověk ztrácí, když přestane vnímat barvy. Jestliže je takto ochuzen, možná, že získá schopnosti jiné jako náhradu a ostatní si to ani neuvědomují. Být mimo možnost vnímat světlo je pak z tohoto pohledu krajním stavem, ale právě až tehdy si mnohdy všimneme nebývalých schopností lidí, kterým je tenhle jeden smysl odepřen.
     Na bílé nebo černé je sympatické to, že se dá celkem dobře definovat. Příbuznost, anebo náznak bratření s nějakou další barvou ji z jejího postavení vylučuje nebo staví do podřadného postavení. Rozeznat ovšem v běžném životě bílou od skoro bílé, která má nějaký přídech, je snad nemožné. Je to jen jiný případ vezmeme-li si k témuž posuzování černou. Takový přísný pohled dozajista nepotřebujeme každou chvíli a možná nikdy. Má proto pro nás třeba právě ta absolutně bílá význam? Jak pro koho a prakticky je dobrá jen proto, abychom si uvědomili, že i čistoskvoucí prádlo by mohlo být bělejší.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola GLOSÁŘ.
Absolutně všechno
5. prosince 2003
     Je to moc pěkné prohlásit takovou troufalost a označit tak podobným prohlášením, bez možnosti kompromisu, nějakou jistotu za pravidlo nepřipouštějící výjimku. Přinejmenším to mnoho lidí moc rádo poslouchá, protože je to zbavuje povinnosti přemýšlet. A koho by občas, častěji nebo vůbec bavilo hlouběji se zamyslet nad tím, co vlastně v takovém nějakém tvrzení je celkem k uvěření, co se dá považovat za námět na polemiku a co je nepochybně hloupost. Jak málo posluchačů nebo čtenářů se zamyslí nad tím, že řadu si tvrzení lze ověřit a tak sám sebe přesvědčit o správnosti vlastního odhadu a tím i jasného úsudku. Získat pár takových povzbuzení k dalším smělým činům je občas lepší, než vyhrát v loterii. Usuzovat však při hodnocení vlastního pohotového úsudku na jeho zcela absolutní neomylnost, jen na základě několika úspěchů, je ale velice pravděpodobně pošetilost. V mnoha případech jsme nuceni uznat, obrazně řečeno, že není jen barva černá nebo bílá, ale že připouštíme i existenci barev jiných, i kdybychom o nich momentálně sami nevěděli. Jak však hodnotit asi zcela vážně myšlená moudra o nepřípustnosti dalších názorů, když s tím jedním se dá vystačit, protože je všeznalý, je nejspíš dosti tvrdý oříšek i pro odborníky z oboru mediciny.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Klobouk
28. listopadu 2003
     Proti nepřízni počasí si můžeme na hlavu nasadit některý z výtvorů kloboučnické nebo jiné dílny. Někteří z nás však čímkoli takovým pohrdají a v létě v zimě čelí účinkům rozmarů počasí na svou hlavu prostovlasí, možná se najdou i ti, kdož takto odolávají i s vlastním vlasovým porostem nanicovatým, což lze ocenit jako mírné hrdinství. Oni to dokonce přežijí a někdy i bez újmy na zdraví. Dá se jim tedy v tichém obdivu závidět, aspoň to, že jsou tak zbaveni jedné věci, počítané mezi věci často poněkud překážející a navíc, kterou mohou někde zapomenout nebo ztratit. Pro velkou většinu ostatních je však nějaká pokrývka hlavy, jak se té součásti oděvu někdy vzletně říká, docela nutná v dešti, mrazu či vánici. Mít v nepohodě něco na hlavě se ukazuje jako velice užitečné a vhodné, když se snažíme udržet si zdraví nebo to, co nám z něj zbylo. Když už je o nezbytnosti něčeho na pokrytí hlavy rozhodnuto, tak to pro jednoho vznkne další úkol, a to vybrat něco slušivého. Dobře jste si všimli, že jsem se z opatrnosti omezil na pánskou část lidstva, protože vyslovit cokoli v této záležitosti týkající se ženské části si netroufnu. Jak mají chodit oblečené děti, to zase vědí nejlépe jen jejich matky, proto ani zde se nepustím do dalších úvah.
     Tak ten klobouk, pánský, jaksi z běžného nošení vymizel. Nová doba mu přisoudila, jak se zdá, i společenskou úlohu a klobouk ukazuje i na společenské postavení jeho nositele. Obecnou zvyklostí je nošení čepice, která má snad naznačit sportovního ducha jejího nositele. Klobouky nosí hlavně muži vážní nebo důležití. Jen mi připadá, že takových jsem v čajovnách mnoho nepotkal.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola GLOSÁŘ. Aktualizováno bylo KALENDARIUM.
Na obvyklé téma
21. listopadu 2003
     Dovolím si předpokládat, že velká většina návštěvníků těchto stránek a tím i snad pár čtenářů přibližně tuší o čem bude řeč, když se blíží svátky vánoční, s nimi neodmyslitelně spojené nakupování ve velkém a jaké by asi mohlo být obvyklé téma, kterému jsem se rozhodl věnovat něco místa v úvodníku. Nakupování na Vánoce, to není nakupování toho, co je opravdu potřeba, ale toho, co nám vychválí reklama a bez čeho se mnohému zdá, že jakoby snad ani spokojenost o Vánocích nemohla být. Nechci se ani tak pustit do filipiky proti reklamě, jako se chci pokusit hledat možné způsoby obrany proti jejímu působení. Je mi jasnější nad slunce, že je to tak trochu, ne-li docela boj prohraný předem, ne-li boj přímo s větrnými mlýny. Už několikrát jsem se zde pokoušel ráznou kritikou reklamy něčeho docílit, ale jestli si myslíte, že jsem zpozoroval změnu k lepšímu, tak jste na pořádném omylu. Možná jsem se jen špatně díval nebo špatně poslouchal, ale stejně pochybuji o účinnosti slov, která mají někoho přivést na lepší myšlenky.
     Taková reklama má až nepochopitelně tuhý život a šíří se jak mor. Sice se na rozdíl od moru na ni neumírá, ale horší je to, že snad není naděje ani na její omezení. Těch dalších horších vlastností reklamy přibývá. Až mi někdy připadá, že se dost často předkládá k uvěření něco podobného tomu, co bylo vysloveno ve Švejkovi o existenci další zeměkoule, která je uprostřed té naší, ale je mnohem větší.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole OBČASNÍK najdete nový příspěvek. Aktualizována byla rubrika -ostatní-. V kapitole SLOVNÍK přibylo několik pojmů spojených s čínským čajovým obřadem.
 Redakční zpráva: omlouvám se všem, že ve 45. týdnu marně očekávali pravidelnou aktualizaci. Z důvodu nastalých zdravotních obtíží se mi ji nepodařilo uskutečnit. Děkuji za pochopení.
Trochu odvahy
14. listopadu 2003
     Když se nad takovým pojmem zamyslím, ani mi nepřipadne, že by jí člověk zas tolik a tolkrát v životě potřeboval. Asi by to ale nemělo znamenat, že by si ji někde v koutku přeci jen nešetřil, případně nepěstoval a nezveleboval pro případ, až jí bude zapotřebí. Čím víc jí v zásobě bude, tím líp. ale to se pozná, až na to dojde řada. Přijde to většinou jako blesk z čistého nebe a bude jí zapotřebí. To se pak hledá, kam jsem ji jen mohl zašantročit, kde vězí, právě teď ji nelze najít, když jí je tolik zapotřebí. Jen skvělí a pořádkumilovní jedinci ji mají pečlivě přichystanou, na správném místě, aby ji nemuseli hledat, a tak jsou hned vybaveni a připraveni jít do toho nejhoršího.
     S používáním odvahy by se ale mělo zacházet velice opatrně, nevyplácat ji hned všechnu na malichernosti, nechat si jí pořádný kus na věci, které ji opravdu vyžadují. Proto si říkám, není možná ani tak obdivuhodné mít řádnou dávku odvahy, jako vědět, jak, kdy a kolik jí za daných okolností použít. Vyčerpat odvahu neuváženě uprostřed lítého zápasu je přeci jen velice politováníhodné. K získání odvahy další někdy pak nezbývá přinejmenším času a myslet si, že to je něco jako nabrat sil, to prostě nelze srovnávat.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Aktualizováno bylo KALENDARIUM.
Čím dál, tím náročnější
31. října 2003
     Pravdomluvnost by měla přinášet jen a jen sympatie k tomu, kdo ji používá, protože tak to bývalo už za dob, kdy tradice něco takového přikazovala. Jenže dnes už to ve velké většině s tradicemi dopadá všelijak, jen ne slavně. Pravda je velice často nepříjemná a tak byly vynalezeny způsoby, jak se jí vyhnout. Začíná to třeba tím, že se pro zcela nepěkné jevy začnou používat docela nová slova nebo se vezmou slova známá opisující jevy v nových souvislostech a už je vyhráno. Ono to tolik nebolí, slyšet v této řeči popisovat různé hanebnosti, protože k pochopení správného významu je zapotřebí převodní tabulka, kterou je nutno použít, abychom se dobrali původního a pravého významu použitých slov a to už vyžaduje dost námahy.
     Snažíme se v tom vyznat, což se průměrně nadanému jedinci podaří v celkem únosně krátké době, ale jak se vypořádat s výchovou dorostu při těchto potížích, to už je tedy otázka kardinální. Ovšem, to, jak nakládat s tím, že ne všechno, co slyšíme, čteme anebo vidíme, musí být pravda, se musel každý potýkat snad ve všech dobách. Jen mi trochu vadí to, že těch věcí, které máme chápat, že ve skutečnosti nejsou to, za co mají být považovány, je nějak víc, než je zdrávo. A pak, většinu předešlých dob, nejen z tohoto hlediska, považujeme za něco trochu či hodně horšího, než je doba naše.
V tomto čísle
     Aktualizováno bylo KALENDARIUM. Doplněn byl SLOVNÍK v hesle chai. V rubrice -vyhledávače- byl zařazen nový záznam.
Co pak?
24. října 2003
     Jak již někdy a někým bylo celkem trefně řečeno, očekávat, že veřejnost bude vyhledávat zprávy, ať už v televizi či v novinách, kde se nebude konat nic dramatického, je na omylu. Podle toho také zparvodajství televize a stránky novin vypadají. Jako by se téměř nikdo nechtěl dopustit uvedeného omylu. Dramatičnost se nakonec dá vytěžit i z mnoha docela nevinných témat. Ale můžeme jít i dál a připomenout, že v Hrabalových řádkách se najde požadavek, aby i poesie v sobě nesla třaskavý náboj, neboť by měla být tak zraňující, jako když si v kapesníku zapomenete žiletku. Je toho moc, co vyvolá v divákovi televizním nebo čtenáři mohutné reakce emocionální.
     Vybral jsem si proto jen jednu částečku z celého množství ataků na naši odolnost vůči těžkým kalibrům podobného druhu. Nezřídka se nám dostává možnosti seznámit se s kritickým náhledem na jistou, zcela konkrétní a pojmenovanou osobu. Na tom by jistojistě nebylo ještě nic tak nepřípustného. Na ten takzvaný tenký led se kritik dostává tehdy, když překročí meze únosnosti ve svém sžíravém odsudku, leckdy mířeném pod pás. Proti tomu se dá těžko něco obecně dělat a tak si jen kladu otázku, jak by se podobný kritik cítil, kdyby se s oním kritizovaným potkal na úzké cestě v pustém a temném lese. Taky pěkně dramatická představa, což?
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Aktualizováno bylo KALENDARIUM. Doplněn byl seznam čajoven.
Tam, kde se dobře vaří
17. října 2003
     Moment, v nadpise není něco v pořádku, přece to trochu víc připomíná jakési zlidovělé pořekadlo a to zní jinak. Ale co všechno dnes není trochu nebo víc jinak, než býval obvyklý pořádek věcí. Stěžovat si však na všechno, na co si kdo vzpomene, to není asi tak nejlepší životní postoj ke světu, na tom se shodne většina, až na ty věčné stěžovatele, ovšem. Je toho hodně. co by se nemělo a dělá se to. Porušování pravidel rozmazleným dítětem lze ještě pochopit, otázka nápravy je jen záležitostí rodičovské výchovy a dohledu až do přiměřeného věku. Pokud ani pak k žádoucí změně nedojde, vlivem nedostatečného působení nebo nedostatečně důrazné výchovy, musíme být perspektivně připraveni na nejhorší.
     Ale zpět k tomu, jak to vypadá tam, kde se vaří. Kde je něco k snědku, tam je už veselo samo od sebe a to už lze i dodat, že dařit se tam v takovím případě má. S plným žaludkem, jak se říká, je ke spokojenosti mnohem blíž a všechno jde líp. Úloha jídla, a k tomu ještě dobře uvařeného, hraje v našem životě úlohu větší, než jsem si často ochotni přiznat. Možná, že si řeknete, tak fádní téma tu už bylo tolikrát a není nutno se tím nějak vzrušovat. Tak něco jako pointa nakonec. Co by bylo všechno to jídlo nakrásně dobře uvařené bez toho, kdyby se zážitek nedal korunovat šálkem báječného čaje. Komu se zdá, že pointa patřičně nevyzněla, ten ať si uvědomí, že posvícení není každý den.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Aktualizováno bylo KALENDARIUM. V rubrice -ostatní- došlo ke změně.
Letmý pohled
10. října 2003
     Na to, aby člověk přišel sám vlastní úvahou alespoň na přibližné vysvětlení, proč se čajovny těší tak velké oblibě, nemusí být žádný mudrc. Tím však není a nemůže být řečeno, že provozovat čajovnu je velice výnosné podnikání. Často spíše naopak, čajovna se snadno dostane do existenčních potíží, aniž by se její další osud dal příznivě ovlivnit s použitím běžných postupů. Je zajímavé sledovat, jak za jednu čajovnu, která svou činnost ukončila, se brzo najde náhrada. Někdo další se pustí do příprav a za nějakou dobu se zrodí čajovna nová, s novými nadějemi na přežití. Proč se jednomu daří a druhému tolik ne, je otázkou a jen snaha po uplatnění se v této branži a využití příležitosti přináší další pokusy v tomto oboru.
     Úvodní myšlenkou však bylo sledovat, že lze hovořit o oblibě čajoven. První hrubý odhad může být takový, že čaj se zde připravuje, podává a naservírovaný čaj je možno vychutnávat. To je možno označit, že je ve velkém protikladu k mnoha jiným způsobům, jak na veřejbosti, ale také možná i doma, konzumujeme horké nápoje, tedy i čaj. V dalších úvahách je nutno nezapomenout na zvláštní atmosféru, kterou se v mnoha čajovnách daří skvěle vytvářet a která pomáhá velkou měrou přitahovat zájem. Jen těchto pár zmínek o rysech čajoven by třeba nemuselo stačit a vybízelo by k použití dalších zkoumavějších pohledů, ale někdy méně znamená více.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Aktualizováno bylo KALENDARIUM.
Dobrý úmysl
3. října 2003
     Co všechno je a co není dobrý úmysl? Když něco plánujeme, chystáme a pak provádíme, přijdou na řadu také dobré úmysly. Bez dobrého úmyslu by to snad ani nebylo možné, ale zůstává otázkou, zda je každý dobrý úmysl užitečný a to hlavně pro ty ostatní a pro koho z nich je užitečnější, než pro další. Být veden při uskutečňování svého záměru hlavně dobrými úmysly je jistě věc šlechetná, ale musíme se smířit s tím, že jejich uskutečňování může mít i ty, jak se říká, vedlejší nechtěné účinky, anebo může celé dílo podstatným způsobem znehodnotit. Hnát se za vidinou uskutečnění svých snů ve jménu dobrého úmyslu a nevidět skryté i zjevné vady na kráse svého díla, to se jistě může stát. Trvat však na takovém svém omylu nebo nepřipustit si myšlenku, že by můj výtvor mohlo něco podobného postihnout, je už tak trochu neštěstí.
     Na začátku srpna tohoto roku jsem si vzal na mušku nadšení a už tehdy jsem ve svých úvahách došel k názoru, že ho je možno posuzovat ve škále odstínů a též v souvislostech, v jakých se projevuje. Dobrý úmysl má k tomto pojetí dosti blízko. Nevidět na konci svého snažení opravdové dobro pro ostatní, kterým má být zejména určeno, postihuje asi každého, jen v různé míře.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Humor
26. září 2003
     Jak to, že se zde ještě trochu důkladněji neprobíralo téma navýsost tak důležité, jako je humor a jeho úloha pro přežití. Je čas to aspoň částečně napravit. Ptát se, proč je tak důležitý, mi připadá jako projev značné zpozdilosti. Na otázku proč se lze domnívat,, že se bez něj dá žít docela spokojeně, mě sice nenapadá dost rázná odpověď, ale snad se k tomu propracuji. Tak zůstaňme zatím u toho, že jsou jedinci, kteří pro humor nemají prostě buňky. Zde bych chtěl upozornit, že to, co někdo hrdě označuje za humor ve svém pojetí, není nic jiného, než hledání směšnosti na cizím neštěstí. Asi tím nejpodstatnějším rysem humoru by měla být laskavost a nestydět se nacházet se ve středu dění, které snese označení humorné. Mít i jen ten nejzájkladnější cit pro použití humoru činí z člověka osobu nadmíru užitečnou. Své o tom vědí všichni ti, kteří jsou nuceni sdílet společnost třeba v uzavřených podmínkách, kde není po delší době takového soužití nouze o směřování ke konfliktům.
     Najít v pravou chvíli řešení s použitím humoru není nic tak složitého a stačí mít po ruce v pravou chvíli patřičné řešení a věci se dají řešit s úsměvem mnohem snáze než jakkoli jinak.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Marnost
19. září 2003
     Je to dost ponuré téma, předem něco označit za beznadějné a marnost přeci taková je. Je v tom cítit, že ať udělám cokoli, bude to určeno k nezdaru, nic do budoucna se nemůže podařit. Ale aby nedošlo k omylu, bylo by snad dobré rozebrat takové úvahy hezky popořádku, snad pak bude možné vyznat se v tom lépe a ten první nepříznivý dojem bude možné opravit, aby se to dalo strávit bez újmy na zdraví. Tak snad hned zpočátku je možné říci, že kdyby nás pocity marnosti zcela ovládaly už od dávných časů bez nároku na jiskřičku naděje, musel by svět dnes vypadat zřejmě jinak. A jako nebylo vždy možné považovat všechno vždy jen a pouze za příčinu k radosti, muselo k jakémusi vyrovnání obou těchto protipólů v nahlížení na budoucnost zřejmě nutně dojít. Pak je takový svět už přeci jen snesitelnější k přežití, uvědomíme-li si, že černobílé vnímání není ten nejlepší druh optiky. Čerpat přesvědčení o přítomnosti a existenci optimismu je právě možné z té nejsvětlejší části spektra, ale i z velkého množství polotónů, i ty jsou užitečné. Přemýšlení o marnosti se dá těžko jednou provždy porazit na hlavu, ale tušit nebo dokonce vědět, že není nepřemožitelné, je zcela určitě užitečné. Univerzální rada na to, kde hledat pomocnou ruku při nesnázích podobného druhu sice není, ale začít u sebe není nejhorší nápad.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice -čajovny- byla doplněna Čajovna Meduňková zahrada v Průhonicích. V kapitole SLOVNÍK bylo doplněno heslo Kung Fu Cha.
Výzkumy
12. září 2003
     Tak o tom, co už bylo vynalezeno, ať ke cti lidstva nebo k jeho hanbě, jak je to s vynalézáním a podobně, zde na těchto stránkách už bylo, zatím jen náznakem, něco napsáno. Potřeba stále něco zkoumat, vyvíjet a vynalézat je pro nás všechny asi opravdu potřebná. O užitečnosti výzkumu, jak nemocem předcházet a léčit nemoci, zvláště ty zhoubné, sotvakdo pochybuje. Ale o mnoha dalších oborech se to dá říci jen obtížně, světlé výjimky mohou podobné pravidlo jen potvrzovat. Co všelijakých přístrojů, důmyslných postupů bylo vymyšleno a kolik prostředků se již věnovalo na získání dalších vědomostí o něčem, co mohlo lidstvu přinést užitek. Pokaždé se to nepodařilo a něco z toho se dokonce obrátilo proti lidem samotným v blízké nebo vzdálenější budoucnosti. V chemii, fyzice, astronautice toho víme tolik, že v každém z těchto oborů jsou potřeba už odborníci, kteří se věnují jen některé vybrané disciplině. Ano, takhle vzato jsme hodně chytří a zítra budeme ještě chtřejší.
     Umíme toho tak moc, že se už nabízí úvaha o tom, kdy to dojde tak daleko, že nebude možné utajit své myšlenky, protože nějaké důmyslné zařízení bude natolik dokonalé, že umožní celkem libovolně nahlédnout do našeho mozku. Je to jako se vším, ne že by se nehodilo občas vědět, co se honí hlavou tomu, komu se chystáme důvěřovat. Ale když ono by se totéž, podobně dalo aplikovat na nás a naše nelichotivé postřehy o tom druhém, které si necháváme pro sebe, by vyšly najevo i bez řeči.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole SLOVNÍK byla doplněna tři hesla z oboru institucí dohlížejících na kvalitu potravin.
Ještě jinak
5. září 2003
     Někde jsem se kdysi zmínil o tom, že se nemusíme vždy držet tradice. Vidět nebo cítit novým, jiným způsobem, než je běžná zvyklost, může přinést nečekaná překvapení, když se zamyslíme nad tím, jak je možná, že na to už dřív nepřišel někdo jiný. Nemusí to být pokaždé nové vidění s úvahami o tom, zda by se nedalo uvažovat o usilování získat Nobelovu cenu, ale on každý i ten drobný přínos v tomto směru potěší. V hodnocení čajomilů jsem se již odvážil oprášit a mírně upravit rčení o tom, jak už jen chutě vypovídají cosi o tom, kdo jaký je, použitím známého – pověz mi, jaký čaj piješ a já ti povím, jaký jsi člověk. Je v tom poměrně dost silná myšlenka, kterou ve vztahu k čaji asi máloco překoná. Jak by také ne, když původní znění mělo vztah ke knihám a tam se nacházejí přeci myslitelé mnoha věků. Proč bych to zde celé psal, kdybych přece jen o něčem nevěděl, ovšemže mám něco na mysli. Copak výběrem čajů o sobě člověk hodně napoví, ale zdá se mi, že se tak nedají vystihnout některé další aspekty jeho vztahu k čaji. Po řadě zkušeností, které jsem nabyl při zkoumání, jak to s některými jedinci a jejich vztahu k čaji je, bych zkusil navrhnout další variantu k uvedené testovací otázce. Pověz mi, jak piješ čaj a já..., což může vypadat jako banalita, ale vidím řadu důvodů, proč má taková otázka opodstatnění. Skoro bych řekl, že tahle formulace je docela zásadní a jaksi gruntovní.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice KALENDARIUM je nové pozvání na výstavy. V kapitole NÁZORY je doplněno upozornění návštěvníkům.
Přiměřené ocenění
29. srpna 2003
     Rozhodnout se, co lze ještě považovat za normální a co ne, to si někdy vyžádá značné úsilí. Je toho moc, co by se mělo vzít vúvahu, aby bylo možno konečné rozhodnutí při takovém posuzování obhájit se ctí. Jsou případy, kdy je stanovení verdiktu celkem snadná záležitost, ale většinou je hranice mezi jedním a druhým extrémem tak málo zřetelná, že se nedá jednoznačně rozhodnout, má-li být soud v přijatelné míře spravedlivý. K rozhodování v podobných věcech nejsme obvykle nuceni, ale dost často nás mnoho z toho, co čteme v novinách a časopisech nebo vidíme v televizi, k tomu nutí. Běžně tomu tak bývá a na to, co si tak přečteme, vyslechneme či uvidíme, se snažíme udělat svůj názor. Potud je to ještě snad normální. Pokoušet se všechno zcela ignorovat nebo mozek prostě nezapojovat do podobné činnosti, to už tak úplně normální není, ale je to pohodlné. Dalo by se tak pokračovat, ale zajímavější bude pokusit se zaměřit pozornost na příčinu toho, co vyvolává naši aktivitu.
     Pravý zdroj našich nesnází spočívá v tom, že ne všechno, co co se píše či je publikováno má nárok na atribut normálnosti. Když si přečtu, že je zbytečné dodržovat sliby, slušnost v jednání mezi lidmi je nepotřebná a že pravdomluvnost není nutno dodržovat, přivádí mne to k hlubšímu zamyšlení. Žijene v osvícené době a ta je v mnohých ohledech na nápravu mravů krátká nebo pomalá nebo obojí zároveň. Neodbytně se mi vrací myšlenka na drsné doby starověku, kdy se za prohřešky dostalo provinilci ocenění příkladně ve formě předhození lvům coby potrava.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Výjimečný jev
22. srpna 2003
     Mít takové své lepší já, je to dobré nebo špatné, potřebuji to nebo je to zbytečné a můžu jich mít hned i víc? Jak se řekne, že někdo to má a někdo hned dodá, že se mu to vyplatilo, už jako bych slyšel hlasy, které se ptají, kde a za kolik je to k mání. Mnoho lidí asi zklamu, ale pokud já vím, tak něco povahou podobného dobré charakterové vlastnosti se, asi jako ten rozum, nedá koupit ani v apatyce. Někoho napadne, že se snad dá žít i s tím nemít něco, co je zřejmě málo používané, asi je to zastaralé, vždyť je možné se zeptat, kdo o tom kdy vůbec naposledy slyšel jinak, než že se o tom psalo v knížkách. Navíc zatím nepadlo ani slovo o tom, k čemu je to dobré, jestli to někomu přinese něco hmatatelného nebo aspoň určitou výhodu.
     Nebývá k tomu příležitost třeba každý den, ale stane se a občas člověk dostává příležitost projevit své dobré a lepší morální vlastnosti, které dost často zůstávají skryté. I kdyby to měla být jen snaha nezištné pomoci nebo velkodušnost, nehledící na malichernosti, i to je jedna z mnoha forem, kdy lze hovořit o tom, že se projevilo mé lepší já.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole SLOVNÍK byly provedeny drobné úpravy v terminologii.
Na pomoc postiženým povodněmi – SOS
16. srpna 2002
Údaje o možnostech, jak finančně přispět byly zveřejněny a zde jen stručně:
Číslo účtu: 334 334 334 Kód banky: 0300 Název banky: ČSOB (Na Poříčí 24, Praha 1)
Konstantní symbol: 0558 Variabilní symbol: 111
Majitelem účtu je: Člověk v tísni - společnost při ČT, o.p.s.
(Na Hřebenech II, 140 70 Praha 4 - Kavčí Hory)
Zde najdete informace oficiální, další pak zde, anebo vše v přehledu.
V úzkých
15. srpna 2003
     Napsat každý týden nový úvodník je tedy dost úmorná práce, ale zvolil jsem si ji, tak mi nezbývá, než v ní pokračoavt. Jsou takové dny, kdy se námět vyloupne včas a sám, stačí ho jen trochu uhladit a je na světě. Docela zákonitě pak jsou zase chvíle, kdy na nic příhodného nepřicházím, trápím se a zahazuji jeden pokus o začátek za druhým. V těch několika nejhorších případech se stalo a pozorní návštěvníci Čajolinek, kteří vědí, kdy mají očekávat nové vydání, se dočkali až teprve některý další den. Omlouvám se všem, kteří se museli spokojit s tím, že bylo nutno vyčkat až do doby, kdy mne múza políbila.
     Snažím se v úvodnících o malé povídání, které je tak vhodné k zamyšlení u šálku čaje. Někdo geniální už kdysi dávno přišel s haiku, pokusit se o něco byť jen vzdáleně, a v docela jiném duchu, připomínající tuto formu je troufalost, ale snaha pokusit se vystihnout charakter chvíle při čaji snad pomůže překonat nedostatky talentu. Užitečnost Čajolinek není dána úvodníkem, ale spíš širším pohledem na dění čaj provázející.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Historie
8. srpna 2003
     Člověku se podařilo dosáhnout mnoha úspěchů při ovládání světa a na řadu z nich může být snad i dokonce poprávu trochu pyšný. Je nutno přiznat, že na minulost pohlížíme tak trochu spatra a neprávem, přestože tomu, co my dnes chápeme jako naše světodějné činy a světodějná díla, se v historii vyrovnají mnohé podobné skutky. Některým jsme dodnes do důsledku třeba ani neporozuměli i při veškeré vynaložené snaze. Významných myšlenek a děl se zachovalo dost na to, abychom si uvědomili, že nám nejspíš jejich další, třeba i neméně významná, část zůstane neznámá. Budeme nuceni připustit, že některé z dosud neznámých významných myšlenek či děl budeme teprve uskutečňovat, tvořit a považovat je za činy zcela objevitelské, aniž bychom věděli, že mají v lidské historii předchůdce.
     Trápit se podobnými úvahami není zcela určitě užitečné, zbytečné ale nepochybně není mít na mysli naši souvislost s historií. Za zamyšlení určitě stojí ty souvislosti událostí minulých, ve kterých občas nacházíme poučení.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola GLOSÁŘ.
Nadšení
1. srpna 2003
     O tom, jak vzniká nadšení toho není moc známo, jen se ví, že prostě propukne, mnohdy z blíže neurčitelných příčin. Nedá se naordinovat, předepsat ani přikázat. Snad zde není nutno blíže a detailněji vysvětlovat, že v ohnisku pozornosti je fenomén, který je univerzální a nezaměnitelný s hnutími mysli vyvolanými pocity povinnosti či nějakými podobnými. Z historie a dění v společnostech, kde na čas přestaly vládnout dobré mravy se lze v tomto směru poučit snad dostatečně. Při hodnocení nadšení lze postupovat několika směry a na stupnicích tak najdeme pozvolné přechody k posedlosti módní či nějaké podobné, či ke koncům s patologickým podtextem. Čisté nadšení vyvěrající ze životního optimismu bych řekl, že je jen jedno a je v tomto smyslu východiskem. Na otázku, jak vlastně to nadšení vypadá a jak se projevuje je vyčerpávající odpověď nesnadná, ale i jen několik příkladů snad postačí, aby se dala tušit návaznost. Pomáhat nezištně lidem, kteří to potřebují, je jeden takový příklad za všechny další podobné.
     Nedá-li se dost dobře poručit větru a dešti, aby poslouchaly podle přání, je pravděpodobnost, že bude možné odhadnout, jak a kdy se vyskytne nadšení či móda dalšího druhu, velice mizivá. Ona ta móda je třeba v oblékání většinou jen jakýsi slabší odvar nadšení bez větší možnosti někomu či něčemu ublížit, naštěstí. Ale kouření byla zpočátku také jen móda, nikdo to vlastně nepotřeboval a vidíme, kam a k jakému jeho rozšíření jsme se dopracovali do dnešních dnů. To už ale vadí a nejen těm, kteří se přiřadili k pokračovatelům původní módy. Jestliže dnes už pomalu nenarazíte na čajovnu, která nenabízí kouření vodní dýmky, je to horší o to, že do čajoven velice často chodí děti a řekněte mi, kdo se zabývá tím, aby proto dělal omezení.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA najdete nový příspěvek.
Jehla
25. července 2003
     Najít mezi mnoha podobnými věcmi jednu odlišnou není úkol snad tak těžký, jen je potřeba mít jistotu, že tam mezi nimi opravdu je. Skoro každý řekne, že to je tak triviální předpoklad, že je zcela zbytečné se o něm vůbec zmiňovait. Námitky někoho jiného lze spíš očekávat proti tak odvážnému tvrzení, že to není obtížný úkol, anebo že při té předpokládané snadnosti vyřešit ho, je nutno stanovit, jak dalece a významně jsou si ty věci podobné navzájem a jak odlišné oproti hledané. To, proč jsem vůbec s uvedeným příkladem tvrzení vůbec začal, byla snaha poukázat na zcela zásadně rozdílné chápání principů, se kterými se běžně setkáváme.
     Situací, kdy jsme postaveni před úkol rozhodovat a jasně se vyslovit k otázce nabízející několik odpovědí, ale jen jednu nejpřijatelnější, je nepřeberně mnoho. Zdání, že někdy na tom, jak dopadne naše odpověď ani moc nezáleží, je ale klamná, bystrý pozorovatel si udělá úsudek velice brzo a svoje zklamání ani nemusí dát hned najevo, dojem si však uchová, ten přetrvává a do budoucna je o ostudu víc. Není bez zajímavosti, že sotvakdo je ochoten přiznat, že si v rozhodování není jist, natož že momentálně neví a na odpvěď bude potřebovat dobu na rozmyšlenou. Přitom to není nic neobvyklého a jen neuvážlivost vede k tomu, že názor musí padnout teď, ať to stojí cokoli.
     Vrátím se k zásadní myšlence z úvodu a tou je nutnost posuzovat situace v jejich celistvosti dřív, než nastane čas k dílu. Co je platné, že někdo tvrdil, že v té kupce sena je jehla určitě, když si to nikdo neověřil a všichni tam bezhlavě jehlu hledají, poctivě, pečlivě a snažívě, což o to, možná však, že ještě dnes.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Ve SLOVNÍKU najdete nová hesla koicha a usucha.
Chyba všudepřítomná
18. července 2003
     Ale která, řeknete si, známe chyby jako chybování a chyby jako vady charakteru nebo tak podobně. Tak snad nejdříve ty chyby jako projev nesprávného jednání.
     Kam až oko odhlédne, všude jen písek a nic než písek, takto se jeví každému pozorovateli poušť, když má něco povědět o svém prvním dojmu. Kam až lidská paměť sahá, všude v historii se vyskytly lidské chyby, které poznamenaly osudy lidí, národů i běh dalších dějin, většinou tragicky. Nejen na první pohled. ale i po hlubším zkoumání. Při naší znalosti nedostatku v uvažování a jednání lidí nutně narážíme na všudypřítomnou otázku, proč tomu tak je a ptáme se, třeba jen sami sebe, proč je těch chyb tolik a proč se vůbec vyskytly. Jestli tuhle hádanku někdo vyřeší, věčnou slávu jemu. Říká se, že z chyb se má člověk poučit, aby je příště už neudělal, ale těžko budete znát dost takových, kteří toto kriterium splňují a stejnou nebo podobnou chybu nikdy neopakovali a pak, když ne titíž, tak se to povede jiným. Brát historii jako zdroj poučení tedy moc nepřinese, jak se máme možnost často přesvědčit sami.
     Zatím to vyznělo tak, že hovořit o chybách a v širším smyslu i o omylech jako o příčinách dalších událostí by mělo vždy znamenat jen neštěstí. Nemusí tomu tak být a světlé výjimky to dosvědčují. Přesto musíme zůstat u toho, že jsou to jen výjimky a jen náhoda mohla být příčinou, že to nad očekávání dopadlo dobře. Chyby ve většině případů znamenají tu druhou možnost od uvažování a rozhodování správného a čím jich bude méně, tím líp.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Dva nové záznamy přibyly v rubrice -ostatní-, stránky Tea-culture z Ostravy a stránky BONSAI CENTRUM NITRA + Čajovňa dobrých ľudí.
Chtít všechno
11. července 2003
     V přáních je dovoleno všechno a tak se v nárocích na to, co bychom chtěli, obvykle nijak neomezujeme. Nic to nestojí, jen chvilku přemýšlení, jestli ji někdo chce obětovat, a všechno, co zatím nemáme, si aspoň přejeme. Co je to všechno platné, fantazie je jedna věc a skutečnost věc druhá. V té druhé většinou žijeme převážnou část dne. Co se nepodaří zažít, umět nebo vlastnit ve skutečnosti, to si můžeme přimyslet v přáních. Ta tu jsou od toho, aby přenášela naši mysl do vysněného světa. Dost často je takový výlet dostatečný sám o sobě, aniž by se požadovalo splnění toho, co představuje. Je tedy něco jako relaxace, uvolnění, co stačí vyvážit něco ze starostí všedního dne.
     Úplně pak ponechám stranou způsob, jak se kdo k inspiraci dopracuje. Každý si zvolí způsob, jaký mu vyhovuje, po těch, které nevyvěrají z čisté hlavy, bývá kocovina.
     Nenasytnost v přáních je stejně ošidná, jako ve všem ostatním. Chtít mít za každou cenu klid, takový až absolutní, to přeci jen trochu zavání krchovem. Mít přání spokojenosti, že větší si nelze představit, být nejspokojenější, to zase připomíná blaženost na nebesích. Takže si asi z těchto extrémů těžko vyberete.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice -čajovny- je zařazena nová Dobrá čajovna v Českém Těšíně. Nastala změna v adrese stránek Wing Hop Fung, rubrika -ostatní-. V kapitole SLOVNÍK bylo zařazeno heslo „chawan“.
Slunce
4. července 2003
     Jestli řeknete, že nemůže být nic obyčejnějšího, tak budu oponovat a budu se navíc snažit dokázat, že je nanejvýš výjimečné. Ne snad tak úplně z hlediska vesmíru, ale toho našeho, co by nám taky mělo být bližšího, než dění v našem bezprostředním sousedství. Ta výjimečnost je třeba v tom, že dává tepla a světla právě tak akorát, abychom měli snesitelné podmínky k životu. Já vím, spočívá to sice třeba v uspořádání a šikovně poloze oběžné dráhy naší planety, ale to mi neupřete, že tepla nebo světla o něco víc nebo méně bychom nesli velice nelibě. Mnoho civilizací, které tu byly před námi, se svým obdivem ke Slunci staly pověstné a není se ani co divit. Jen, co se lidstvo vymanilo z dob, kdy zápas o holý život byl na prvním místě, začaly se stávat předmětem obdivu mnohé jiné věci. Slunce tu je a bude i dál, funguje celkem spolehlivě, tak co se o něj příliš starat. Do jisté doby se zdálo, že je dostatečně daleko na to, aby mohlo na Zemi působit neplechu či škody. Museli jsme si zvyknout na to, že věda přišla svým bádáním na to, že Slunce na nás působí víc, než je nám příjemné. Ve snaze dosáhnout na Zemi všeho, co technologickými cestami lze, došlo k tomu, že se musíme smířit s nárůstem problémů, úbytkem ozónu počínaje a nevímčím konče. Energetická mohutnost Slunce a rozmanitost forem jejích projevů nám klade ještě stále dost otázek.
     Tak například sluneční skvrna z poslední doby dala podnět k mnoha úvahám v mnoha směrech. Jestliže se nám dostalo ujištění, že na lidi nemá přímý vliv, mohu si o tom myslet své, jako o mnoha jiných prohlášeních.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice KALENDARIUM je nová informace o výstavě v Nymburce. V kapitole SLOVNÍK je nové heslo „ujishimizu“.
Z dovolené
27. června 2003
     Je tu čas, který bývá zvykem nazývat okurková sezóna a všichni ti, kteří mají na starosti naplňovat stránky zpravodajství z toho mají pramalou radost. V této době to lze říci i o stavu, ve kterém se nacházím. Na nové zážitky však čeká velké množství těch čajomilů, kteří vědí, že na pulty čajoven přijdou zásilky, které doputovaly z dalekých krajů. Pro někoho je to zpráva zcela nezajímavá, ale pro tu část populace, kterou představují čajomilové, je to důvod naplánovat si v nejbližším čase cestu do blízké nebo vzdálenější čajovny. Lákavé jsou čaje z letošní sklizně a jejich čerstvost z nich dělá lahůdky, o jejichž výjimečnosti se hodlá přesvědčit každý, komu čaj učaroval.
     Řada majitelů čajoven, ale i jejich čajových tovaryšů, využívá své dovolené k cestám do zemí, kde mohou načerpat další zkušenosti, či případně navázat obchodní kontakty užitečné pro svůj podnik. Tak vysoké cíle si stanovují jen někteří a ono celkem i stačí, když si přivezou dostatek zajímavých dojmů a pak se o ně podělí s ostatními při nějaké veřejné přednášce zaměřené na takové téma. Několik nemnohých čajoven dokonce pak dává taková vyprávění k dispozici čtenářům na svých internetových stránkách.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice KALENDARIUM je nová informace o výstavě. Do rubriky -ostatní- byl přidán odkaz na stránky Russian Tea Ceremony.
Unie
20. června 2003
     Všichni nebo skoro všichni říkali, že nehlasovat pro vstup do EU je jako zavírat si dveře do budoucnosti. Našlo se pár jedinců, kteří brblali, ale otevřít ony pomyslné dveře se přece jen podařilo. Co nás za nimi čeká, to asi úplně přesně nikdo neví, a tak se budeme rozhlížet a postupně zjišťovat, co to obnáší dostat se do sálu již poměrně hodně plného současných členů EU, jak těch již starousedlíků, tak členů novopečených. Jen doufám, že se nestane, aby jednou z prvních starostí těch, kteří budou mít na starost nás reprezentovat, nebylo hledat východ a podmínky, za jakých je ho možno co nejjednodušeji odemknout. Pokud někoho napadne nařknout mne z malování čerta na zeď, jsem jen rád, že takovou křídu jsem nenašel a k tak ohavnému činu ji doufám nebudu mít po ruce ani v budoucnu.
     A co že bych si to tedy přál, když se tu už o EU vyjadřuji dost váhavě? Ale vezměme to přeci jedno za druhým, jedna opěvovaná unie už tu je, možná by neškodilo najít nějakou podobnou báječnou unii, která by byla ku prospěchu třeba všech čajomilů. Taková čajová unie, to by ale bylo něco, jen by musela mít nějaká opravdu hodně atraktivní pravidla, co jiného od unie očekávat?
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole RECENZE si můžete přečíst hodnocení webových stánek Čajovny u Sýkorova mostu.
Numera
13. června 2003
     Co nás to jen potkalo, takové číslo a při pátku, pro někoho to je důvod k celodennímu strachování se a klid mu přinese až den příští. Nikdo to ale nedovede vysvětlit, je to tradice, že zrovna tohle číslo vyvolává vrásky na čele nejednoho úzkostlivého člověka. Důkazů o škodlivosti pouhého čísla jaksi není dostatek, ale ústní podání vykonává své už odedávna a nezdá se, že by mělo snahu nějak významněji upadnout v zapomnění. Jak rádi lidé naslouchají všem zprávám podobného druhu, stačí přidat něco tajemného přízvuku v hlase a posluchač je jedno ucho. Strašit takhle jeden druhého je celkem tolerovaná zábava, ne nadarmo se praví, že nejhorším nepřítelem člověka je člověk. Když k tomu přičtu, že na čísla si lidé ještě vymysleli řadu pravidel promítajících se do života, aby jim dodali další význam a razí snahu říkat tomu věda, je toho na mně moc.
     Je mi celkem jasné, že kdyby se změnila obecně přijatá desítková číselná soustava na jinou, kvetl by výklad numer opět. Odsud už není daleko k objevování záhadných sdělení v kávové sedlině a podobným disciplínám. Jen vás prosím nechte na pokoji čaj a nesnažte se z jeho ostatků vymyslet další prostředek k určování toho, co mohou všechno znamenat.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA se píše o recenzi knihy. Mezi galerie byly zařazeny výstavní prostory v kolínském Městském divadle.
Víno
6. června 2003
     V knize Příběh čaje najdete obrovské množství informací a to samo o sobě je už dost pozoruhodné. Co by však mělo vyvolat pravou čtenářskou pozornost a co je na knize nejhodnotnější, spočívá v jejich sladění do organického celku. To zní velice obyčejně a jako každá na pohled jednoduše vypadající věc v sobě skrývá umění, které není každému vlastní. Označení jako velké dílo snad nebude znít příliš nadneseně a jako u každého jemu podobného - výsledný dojem začíná u prvotního objevování v jednotlivostech a hodnota se potvrzuje teprve tehdy, když obstojí v čase jako celek.
     Tedy jak se dá hodnotit kniha v době, kdy už mohla projít malou prověrkou časem? Nevyprchalo původní nadšení při objevování, když čtenář téměř hltal kapitoly nyní, kdyř se k nim vrátil, aby si ověřil, zda nadšení bylo na místě? Doba delší než půlrok je sice poněkud krátká, ale jsem si jist, že ten, kdo se k ní vrátil, může směle konstatovat, že čas této knize neuškodil.
     Jestliže to tak půjde dál a nebude na ní možno najít podstatnou skvrnku, nedá se o ní sice hovořit jako o dobrém vínu, které nabývá zráním na kvalitě, ale u knih bohatě stačí, když je trvalost kvality potvrzena. Knih, které věkem neztrácejí na své kvalitě, není mnoho, ale pro čtenáře je důležité, že takové jsou.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA na vás čeká zamyšlení nad domácími miláčky.
Změny
30. května 2003
     Teprve tehdy, když ztratíme něco opravdu životně významného, máme příležitost si uvědomit, jak velká změna se stala. Za každodeníího ustáleného běhu obvyklých událostí se zdá, že tak poklidný stav může trvat stále. Jen někoho napadne, že to není tak úplně samozřejmé a přeje si, aby to tak vydrželo. I při veškeré nepochopitelnosti povahy jevů a událostí v obecném měřítku lze s velkou pravděpodobností očekávat, že ke změně dojde, jen se neví, kdy nastane, s jakou intenzitou nás zasáhne a kdy máme očekávat další.
     Dá se namítnout, že změna nemusí pokaždé znamenat tragickou událost, takovým protipólem jsou přeci ty změny, které náš život projasňují, jen je jich velmi málo. Asi to tak musí být, že se střídají a převaha jedněch nebo druhých je každému vyměřena. Protože kdyby tomu tak nebylo, mohlo by se zdát, že život je jedno velké trápení nebo jedna velká zábava. Kdo se pokouší hledat a komu se přitom podaří odhalit celkem prostinké tajemství, že změny jak jedny, tak ty druhé mají svůj význam, má blíže k pochopení jednoho aspektu smyslu života.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA najdete závěrečnou část rozhovoru s autorskou rodinou Thomových. V rubrice -společnosti- byl přidán odkaz na firmu ASCAM s.r.o. – dovoz čaje a porcelánu z Číny. Kapitola OBČASNÍK nabízí zase po delším čase nový fejeton. V rubrice KALENDARIUM jsou další upozornění na výstavy, které budou zahájeny v Kolíně a tradičně uvádíme další informaci z dlouhodobého programu výstav v Čajovně U sv. Mikuláše v Lounech.
Moře
23. května 2003
     Každý nemůže mít všechno, je mu někdy dokonce odepřeno vlastnit to, na co se mu zdá, že má nárok. Štěstí třeba, ale dost často ani neumí vysvětlit, co to vlastně v jeho pojetí takové štěstí je. Nakonec z toho asi vyjde jen taková muška jenom zlatá. No a s tím nárokem to asi dopadne podobně. Kde by se asi tak dal uplatňovat, u koho a s jakou nadějí na kladné vyřízení, to už si snad rozunměji uvažující lidé domyslejí sami. Tudy cesta zřejmě nevede a kdo si to včas uvědomí, vyhne se zbytečnému boji s větrnými mlýny. Je tu přeci tolik dalších možností, kde se dá objevovat, co je, při veškeré skromnosti, báječné.
     Lze si stěžovat na nepřízeň osudu a ve své neskromnosti považovat za nespravedlivost, že se nám, ve střední Evropě nedostalo možnosti mít aspoň na dohled moře. Někdo to a podobné stesky může nést velice těžce a ani ho nenapadne, že se zabývá věcmi zcela nepodstatnými, ovšem těžko mu to rozumovými argumenty vysvětlíte. Kdybychom pokračovali v podobném duchu, mohli bychom se dostat až k tomu, jaká že to ale je velká nespravedlivost, že u nás nesklízíme čaj. Nezbývá, než doufat, že mezi čajomily podobně uvažujících pošetilců není příliš mnoho.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA najdete pokračování rozhovoru s autorskou rodinou Thomových. V kapitole NÁZORY najdete informaci, že se můžete přihlásit do moderované e-mailové konference, věnované debatám o čaji. V kapitole SLOVNÍK bylo zařazeno další heslo chahai.
Myšlenka
16. května 2003
     Odevšad slyšíme stesky, jaké jsou na člověka kladeny nároky, když si má udržet přehled o dění ve světě a přinejmenším také ve své profesi. To představuje vyhodnotit velké množství informací. Mnoho z nich představuje ovšem balast, ale i na jeho zpracování a vyřazení je potřebná nějaká ta energie.
     To, co nás nejvíce v takovém počínání zaměstná, je hledání podstatné myšlenky. Její absence je někdy tak málo patrná, že to trvá, než se k takovému poznání propracujeme. Nejhorší jsou proto ty informace, kdy jsou určité náznaky, že už v příští větě by tam opravdová sdělná myšlenka mohla být, ale ono prostě pořád nic.
     Jakýsi moudrý člověk prohlásil, že řeč byla člověku dána proto, aby skryl myšlenku. Dlouho jsem si myslel, že je to tvrzení pro naši dobu zcela nepřípadné. Čím dál, tím častěji si všímám, že tomu tak není. Kdyby se ovšem nevyjasněnost uvažování takového druhu vyskytovala jen u lidí, u kterých se to dá předpokládat, nebylo by snad nutné se nad tím pozastavovat. Ovšem překvapuje mne u lidí, veřejně činných, a to i u hlav pomazaných, které někdy dáváme za příklad, za jasné vyslovování jasných myšlenek též placených.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA najdete pokračování rozhovoru s autorskou rodinou Thomových. V rubrice KALENDARIUM je upozornění na novou výstavu. Rubrika -společnosti- zaznamenala přírůstek – Grey's Teas (UK). Došlo k nápravě nedostatku staršího data – v rubrice -čajovny- byl doplněn odkaz na čajovnu nymburskou a u Čajovny U Sýkorova mostu v Ostravě byl opraven odkaz (URL).
Rovnováha
9. května 2003
     Hned jako první příklad člověka napadnou váhy a to, že k dosažení rovnováhy je potřeba zatížit obě misky stejně. Zvykli jsme si ale, že rovnováhou se snažíme poměřovat mnohé jiné jevy, kde to už tak, jako na vahách, není tak zjevné a jednoduché. Snažit se o slovní vystižení žádoucího stavu tímto způsobem u jevů svou povahou dynamických, je v podstatě jen velmi nepřesné zjednodušování při vynášení soudů podle osobních dojmů. Je to asi tak, jako v případě, kdy se povrchnímu pozorovateli jeví stav našeho Slunce jako vyvážený, ale nezřetelný posun jeho vlastností, jak zjistila věda, se nám má stát ve vzdálené budoucnosti osudným.
     Podobně je tomu tak u řady dalších jevů a jen naše přání, a abychom se v tom vyznali, přisuzuje zdání rovnováhy tam, kde jakoby na první pohled byla, ale musíme si nakonec přiznat, že je v podstatě dost vratká. Za dob, kdy se cítíme báječně, si libujeme a mluvíme o rovnovážném stavu. Je sice pravda, že nic lepšího, než pocit rovnováhy v tomto smyslu neexistuje, ale o to horší je, že nerovnováha je tak blízko a znamená potíže. Ukažte prstem na toho, kdo by se jim rád nevyhnul.
     Umění, jak s nějakou přijatelnou mírou jistoty udržet jazýček vah blízko středu, se učíme celý život.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA najdete pokračování rozhovoru s autorskou rodinou Thomových. Rozhovor s Romanem Konvičkou z Dobré čajovny Hledání ve Frýdku-Místku na téma jeho cesty po Indii dospěl ke konci posledním dílem. V rubrice KALENDARIUM jsou a budou i nadále zařazována upozornění i na výstavy galerií, výstavních síní a muzeí.
Přísloví
2. května 2003
     Snad už zapadlo v zapomnění, co to je nebo bylo, ale snad je to stále slovo, které do češtiny patří, v mluveném jazyce se však vyskytující jen zřídka. Hledání příčin z vědeckého hlediska nechám na povolanějších a dovolím si vyslovit jen několik domněnek.
     Zkratkovité vyjádření myšlenky v přísloví vyžaduje hutný a razantní styl, který nešetří útlocit, se kterým se máme možnost občas setkat. V důsledku to znamená, že u posluchače se očekává také smysl pro humor a toleranci k jiným názorům, a přitom jedno nebo druhé, či obojí často lidem chybí.
     Když se řekne – komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí, jak by to mohl někdo nepovažovat za jasný útok na čísi duševní schopnosti, vztáhnout to na sebe a to nemusí projít vždy a bez možného konfliktu. Ale přiznejme si, jak je to tam krásně a jadrně podáno, bez kudrlinek a přímo, kolikrát máme pocit, že někomu by se takové přísloví mělo opakovat několikrát denně, aby si uvědomil, že se někde a v něčem hrubě mýlí. Bez přísloví se dá sice žít také, ale představuje to jedno z dalších ochuzení rodného jazyka.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA najdete pokračování rozhovoru s autorskou rodinou Thomových. Pokračuje také rozhovor s Romanem Konvičkou z Dobré čajovny Hledání ve Frýdku-Místku na téma jeho cesty po Indii. V rubrice -společnosti- byl přidán odkaz na stránky thajské 108 Tea & Trade.
Kultura
25. dubna 2003
     Vyvolávat a podporovat zájem o kulturu je nepochybně chvályhodné, ale co by byly platné všechny proklamace, kdyby se nenašlo dostatečné množství lidí, kteří by se snažili hezký úmysl prosazovat. K šíření kulturních pořadů a pořadů o kultuře může nepochybně nejvíce přispět televize, zná snad někdo fenomén, který by více ovlivňoval náš život, ale to nemůže samo o sobě stačit. Pasivní přijímání všeho, co je divákovi předkládáno je velice příjemné, nemusí se u toho ani moc přemýšlet a je to pohodlné, ke zvýšení kulturního povědomí může však přispět jen velmi málo.
     Zde jsem se podobným tématem zabýval 19.11.2001 v OBČASNÍKu, když jsem se zamýšlel nad úlohou čajoven v roli při napomáhání šíření kultury. V uplynulé době se ukázalo, že se ve využití čajoven ke kulturním akcím dá ještě dělat mnoho a řada dalších možností zůstává nevyužita. Snahu aktivně přispět a zúčastnit se vlastními silami na uspořádání kulturního pořadu či vystoupení už je ve větší míře možno v leckterých čajovnách zaznamenat.
     Zatím se zde v KALENDARIU upozorňovalo většinou jen na výstavy a to na ty pořádané v čajovnách. Do budoucna však bude snahou přinášet informace i o výstavách pořádaných mimo prostory čajoven, tedy zejména v galeriích.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice -ostatní- byl přidán odkaz na stránky o čínštině. V kapitole TÉMA najdete pokračování rozhovoru s autorskou rodinou Thomových. To není všechno, je zde další rozhovor, s Romanem Konvičkou z Dobré čajovny Hledání ve Frýdku-Místku na téma jeho cesty po Indii. Na titulní straně byla zařazena nová rubrika -Galerie a výstavní síně-.
Kam s ním
18. dubna 2003
     Nerudovské téma dnes nabývá obludných rozměrů a jen málokdo je ochoten si přiznat naléhavost jeho řešení. Jako by se ve vývoji něco pochroumalo a odpadky jsou neustále narůstající problém. Snad je to tím, že člověk vnesl do již tak křehké rovnováhy v přírodě tolik rušivých zásahů, že se dá jen těžko odhadnout, jaká je naděje na zachování dostatku slušného prostoru do budoucna. Nějaké způsoby řešení se rýsují a jen důsledným zachováváním pravidel respektujících právo dalších pokolení na snesitelné životní prostředí se může podařit, že se v budoucnu neutopí v odpadcích, které byly lehkomyslně odhozeny.
     Kam se v tom hodnocení, jak omezovat množství produkovaného odpadu všeho druhu, mohou zařadit čajomilové se svou vášní pro čaj to nevím, nejsou pro to spolehlivé údaje, jen odhady a očekávám, že jejich příspěvek v tomto směru snad ani nestojí za řeč. Přičteme-li k tomu skutečnost, že i čajomilů je poměrně málo, je možná otázkou, proč se tím vůbec zabývat. Avšak i to málo odpadu lze zužitkovat. Aniž by to bylo potvrzeno vědeckými výzkumy, z mnoha směrů doléhají hlasy, že vylouhované čajové lístky lze s úspěchem použít ke zlepšení zahradní zeminy, tedy vzhledem k množství spíš zeminy k pokojovým květinám. Není to mnoho, ale není to ani málo, výsledky jsou prý povzbudivé.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA najdete pokračování rozhovoru s autorskou rodinou Thomových.
Otázek je víc než odpovědí
11. dubna 2003
     Každé malé dítě má právo a možná se dá říci i povinnost danou mu přírodou, ptát se na to všechno, co neví, co si neumí vysvětlit a co přesahuje jeho chápání. Jako jediné správné je, když mu někdo dost rozumný, a tím i povolaný k takovému úkolu, může pozorně naslouchat a pak poctivě odpovědět na všechny otázky podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Je to zcela ve shodě s přirozeným a zdravým vývojem a když se zvídavost nedostavuje v dostatečné míře, je to neblahou známkou, že zřejmě něco není tak úplně v pořádku. Vytvářet si obraz jen vlastním pozorováním, s použitím jen vlastních závěrů, nemít kontakt s lidmi, to je přinejmenším neobvyklé. Zcela zákonité, ale spíš jisté je, že takovým způsobem rozvoje osobnosti dojde k omylu. Člověk, u kterého se vyvine chápání světa podobným způsobem, bude dynamicky se měnící okolí obtížně chápat a okolní svět může jen těžko odhadovat, co se děje v mysli podobně uvažujícího člověka. Podat v takových případech pomocnou ruku a nabídnout zprostředkování ztracené nebo nenabyté schopnosti komunikace je jen malým, ale velmi užitečným dobrým skutkem a že takových je potřeba, není sporu.
     Jako by nestačilo, že otazníků, se kterými si většina z nás neví rady, přibývá, aniž si to přejeme. Na tak běžný jev, že počet otázek bude vždy převažovat nad počtem odpovědí, bychom měli být dostatečně připraveni. Jen nepřetržitým úsilím o udržení aspoň trochu přijatelného skóre se může podařit, že nepřestaneme okolnímu světu rozumět.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Byl aktualizován obsah kapitoly SLOVNÍK, jako nové bylo zařazeno heslo „dagi“ a „Panyaro“. V kapitole TÉMA najdete pokračování rozhovoru s autorskou rodinou Thomových. V rubrice -čajovny- byl opraven údaj v odkazu na čajovnu Romantinka, děkuji autorce www stránek za upozornění. Z Dobré čajovny Hledání ve Frýdku-Místku jsem obdržel upozornění, že se zde zatím nenachází příslušný odkaz, což hned napravuji. Rubrika KALENDARIUM je bohatší o další novou informaci o výstavě.
Válka
4. dubna 2003
     Vidět v této době jen jaro s jeho příznaky příjemnějšího počasí a radosti z navracejícího se sluníčka je opravdu málo. Pro toho, kdo se neuzavírá před vším tím, co se děje ve světě, je velice neradostné zjištění, že se opět po nijak dlouhé době rozhořela válka. Na jedné straně není tak nesnadné rozeznat její příčiny a na straně druhé je tragické to, že k ní vůbec muselo dojít.
     Komu jen trochu nečiní obtíže domyslet, s přihlédnutím k historickým zkušenostem lidstva v tomto směru, naprosto předvídatelný vývoj situace v dané oblasti, musel konflikt očekávat téměř s jistotou. Bezmezně věřit v to, že se situace zlepší sama od sebe, jen domluvou, zde není namístě, na to nikdo nemusel být velkým politikem, aby si spočetl, jaký vývoj nastane. Děsivá na tom všem byla a je nutnost počítat s lidskými oběťmi lidí v bojích nezúčastněných, to v řadě první.
     Hned potom se může uvažovat o potřebě začít válku. Na zhodnocení oprávněnosti vojenského zásahu tímto způsobem nám snad odpoví blízká nebo vzdálenější budoucnost. Jestliže se však nečelí zlu v zárodku a včas, nedá se mu tím příležitost, jak se snadno nekontrolovatelně rozšířit?
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Byl aktualizován obsah rubriky KALENDARIUM. V kapitole TÉMA najdete první z řady odpovědí autorů Thomových na otázky exkluzivně pro Čajolinky.
To je silná káva
28. března 2003
     Jak rozeznat silné od slabého je dost snadný úkol, ale když se jedná o zážitky, není po ruce míra a ani měřidlo. Pro vyjádření působivosti dojmů se stále udržuje zvyk používat těch několik málo slov z nadpisu. Je v tom jakási tradice, každý už rozumí a ví co si pod tím asi má představit, hovorově je to celkem nezávazná fráze, a navíc se dá použít všude ve slušné mluvě.
     Takové přirovnání, kde je použito hodnocení mocných účinků po požití nápoje, se dá celkem i pochopit, ale i mezi nápoji domácí provenience by se určitě dal najít takový, jehož účinky mohou být neméně působivé.
     Zcela neopodstatněně se však zapomíná v těchto souvislostech na čaj. Z historie i nedávné doby, kdy se u nás opomíjelo hodně z toho, co čaj ke své správné přípravě vyžaduje, se spíš dochovalo označení slabý jako čaj. Přitom se dá směle říci, že v mnohých aspektech se jeho působení na lidské smysly dá hodnotit jako zcela ohromující, když uvážíme, že v šálku se jeví zcela neškodně. Na to, aby se dostal do obecné mluvy v nějaké trumfující frázi, si budeme zřejmě muset počkat. Novodobá tradice čaje se u nás zřejmě ještě nerozvinula do té míry. aby aktivně zasáhla i do jazyka.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole SLOVNÍK bylo doplněno heslo Kung Fu Cha.
Ta reklama
21. března 2003
     Bez ní prý není dnes už obchodování vůbec myslitelné. V této době už asi opravdu nemá naději na obchodní úspěch ten, kdo se jejích služeb nadobro vzdal. Člověk může být na pochybách, zda je to dobře, ale je mu souzeno jen přihlížet v roli diváka nebo posluchače. Reklamou jsou vnucovány dost často věci, o kterých se lze celkem úspěšně domnívat, že je nikdy nebudete potřebovat. Kdo nad hlubším smyslem reklamy nepřemyšlí, tomu je možná souzeno stát se obětí jejího tak vemlouvavého přesvědčování.
     Způsobů, jak vehnat člověka do role zákazníka je nepočítaně a jen někdy se v reklamě setkáváme s dílky celkem povedenými. Přesto nás v některých chvílích reklamní přemlouvání dovede dost pozlobit.
     Tak se ani nedivme tomu, že se na ní někdy snažím najít cosi, co mě pobaví. Stačí si představit, že by se v přestávce na televizní reklamu sešlo sešlo pár takových šotů, které sledovány v patřičném sledu jistě vyloudí na tváři úsměv. Jedna z možných sekvencí by mohla být – „To nejíš nikdy sám…“, „Projímadlo působící velmi jemně…“ a „Tak do toho šlápni“.
     Ano, jistě, tady mi lze vytknout jistou neserióznost, ale hned příště se k ní vrátím.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Nebát se
14. března 2003
     Pro ctitele masarykovské tradice to znamená jediné, ve smyslu okřídleného úsloví nezpronevěřit se, v souvislosti s dalším, svému dobrému jménu. Pro ostatní je to vhodné jako připomenutí jistých morálních hodnot obecně.
     Když se nebát, tak především proto, že člověk v sobě najde dost síly k tomu oponovat něčemu, co je porušením psaných i nepsaných zákonů, především těch mravních. Předpokladem k uplatňování požadavků na zachovávání takových zásad je jen to, zda je na počátku vůle po vytvoření a zachování dobrého jména, jak bylo v úvodu naznačeno. Někdo snad, ve snaze po zjednodušení, pro něj dost nepochopitelného apelu na dodržování morálního kodexu, dojde bez delšího přemýšlení k názoru, že se nebojí ničeho a nikoho. Může to sice ostatním imponovat ve společenské konverzaci, ale pro toho, kdo jen trochu uvažuje, je to výstraha před jedincem, kterého v jeho počínání asi nic nezastaví.
     Odvaha spojená s odhodláním nebát se nepravostí, to nemá v životě jednoduché a odměnou je jen dobrý pocit, který jen málokdo opravdu ocení. Bez lidí, kteří takovou odvahou mají, by to ale nešlo.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Zvyknout si
7. března 2003
     Na hodně věcí si člověk zvykne, ačkoliv ho to zvykání stálo nebývalé mnoho úsilí, hodně toho musel překousnout, aby vydržel a někdy se zdálo, že to bylo k nevydržení. Zvyknout si, to znamená akceptovat nová pravidla, nové příkazy doby, jak se říká. Nemusí to vžy znamenat bezvýhradné ztotožnění se s novými názory na danou společenskou zvyklost či technický vynález. Zvyknout si může znamenat, a asi dost často znamená, vypěstovat si svůj náhled na to nové a podle okolností to aspoň tolerovat. S mnoha novotami je však neobyčejně příjemné se ztotožnit, přinášejí pohodlí a člověk si ně zvykne velice lehce. Řekněme takový mobilní telefon, ten si dnes pořídí kdekdo, na ten se zvyká tak snadno a zdá se, že bez něj by snad nebylo možno existovat. Tenhle neocenitelný pomocník však někomu slouží víceméně na způsob – co není v hlavě, to je v mobilu. Nebylo by ale spravedlivé nepřiznat, že s přispěním mobilu se žije přeci jen pohodlněji, než bez něj a někdy přináší pomoc ve zdánlivě neřešitelných situacích. Kdo se o svůj mobil pečlivě stará a včas mu dopřeje nabíjení baterií, tomu poctivě slouží, těm ostatním v připomínání asi už nepomůže nic.
     Přibližně v té době, kdy se rozšířilo používání mobilů, se u nás už daly koupit čaje v nebývale širokém sortimentu. Přestože jejich užitečnost je nesporná, mnoho lidí si na ně teprve zvyká. Pro jejich přípravu je totiž nutná určitá dávka námahy a to je jejich nevýhoda, třeba oproti moblům.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice -čajovny- byla aktualizována URL adresa Čajovny V síti.
Na co si dávat pozor
28. února 2003
      Kdyby všechny události, které se nás dotýkají, měly příčiny a následky vždy zcela nebo jen částečně předvídatelné, byli bychom schopni vyhnout se mnoha překvapením, zklamáním a starostem. Stačilo by jen vynaložit celkem malé množství energie a pokusit se něco z předvídatelnosti odhalit. Pro toho, kdo vynaložení nějakého úsilí k takové činnosti považuje za naprosto zbytečné, je většinou určeno ono nějaké to následné zklamání, či tak něco podobného. U přírodních jevů je předvídatelnost dost obtížná, v lidském jednání přeci jen o trochu, z opatrnosti říkám jen o něco málo, lepší. Z historie přírodních jevů je známo jen málo doložených popisů, jak se věci udály, u dějin z hlediska lidského chování a jednání je to už trochu lepší, tam mnohé napoví pátrání v dějinných pramenech. K takovým dokumentům nemusíme mít důvěru, a proto je vždy dobré přidat závěry z osobní zkušenosti. Vždy je dobré zkusit, co kdyby přeci jen v tom bylo něco někomu cui bono a je hned jasněji, do problému je lépe vidět, vždyť to bylo tak snadné odhalit.
     Otázkami, jak se připravit, na co si dát pozor, aby člověk neudělal chybu, když se schyluje k určitému rozhodujícímu skutku, se trápí hlavně ti, kteří se snaží o cílevědomé jednání. Pokusit se najít předem odpovědi na to, co lze pokládat za téměř jisté, skýtá sice jen naději na úspěch, i kdyby byla sebemenší, ale i ta stojí za to.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA je nový příspěvek s nadpisem „Vítězství“. V kapitole SLOVNÍK přibylo jedno další heslo „Kamairicha“.
Připomenutí
21. února 2003
     Tušíme a musíme si přiznat, že vlastně až moc dobře víme, co je neodvratitelné, ale přesto naše vědomí odmítá přijmout smrt jako definitivní fakt. Jsou časy, kdy se na takové věci nemyslí, nezdolnost člověka věkem se zdá být možná. A přeci pak jednou přijde konečné účtování. S odchodem člověka z tohoto světa musíme počítat a my ostatní tím vždy něco ztrácíme. U známého a oblíbeného umělce, jakým byl Miroslav Horníček to platí dvojnásob. Jeho neobyčejný dar rozdávat lidem humor tak vzácným způsobem byl přeci ve své době příznačný a kdo mu porozumněl, získal něco, z čeho mohl čerpat životní optimismus. Ať už k nám promlouval z jeviště, z knih nebo jinak, stal se v kultuře neopomenutelný a snad se dá říci, že měl mnoho atributů pro to, stát se tak trochu klasikem. Všem, kterým kultura něco říká, ke kterým promlouvá a kteří jí dovedou naslouchat, tak všem těm bude on chybět, protože už mezi námi není.
     Pro mnoho lidí však zůstane Miroslav Horníček nadále živý a nezapomenutelný ve vzpomínkách na jeho umění, ke kterému se lze vracet bez obav, že by zestárlo nebo ztratilo něco ze své noblesy.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice KALENDARIUM je upozornění na přednášku ve středisku Česko-japonské společnosti v Praze. V kapitole TÉMA se setkáte s novým příspěvkem „Na to je metr“.
Vyniknout
14. února 2003
     Kdo by nechtěl být v něčem lepší, než ti ostatní, aby se tím mohl pyšnit, anebo jen pro uspokojení vlastního pocitu důležitosti. Dosáhnout ale nějakého výsledku bez většího vynaložení vlastních sil nebo jen pro jednu chvíli, to je přece jen trochu málo, jen jako kvůli tomu egu. Ono však jindy také pustit se do něčeho bezhlavě jen proto, aby se o tom hovořilo a nehledět na důsledky, má blízko ke známému - ať jsem bit, jen když se peru. To už vůbec nehovořím o tom jak zcestné je to, kdy snaha o jedinečnost může způsobit nebo přivodí někomu dalšímu škodu. Ale být při té výjimečnosti ještě někomu dalšímu užitečný už asi napadne jen někoho. Je snad dáno každému už od útlého mládí, aby se snažil překonat ostatní, tehdy je to záležitost vývojového stadia. Rozeznávat, co je užitečné a co ne, se člověk naučí až mnohem později, jestli vůbec někdy za život. Na soutěživosti je postaveno mnoho oborů lidské činnosti, ale to snad ještě nemusí znamenat, že je pokaždé nutno dosáhnout za každou cenu rekordu. Označuje se to jako nutná podmínka pokroku, ten si to prý vyžaduje a my jsme se s tím smířili. Jen v případě zcela odlišné historicky podmíněné kultury lze na tyto věci pohlížet zcela jinak. Původní obyvatelé Austrálie se snad dodnes nesmířili s tím, že věci je nezbytné stále zlepšovat, protože to je přeci potřeba, jak si zdůvodňujeme my ostatní. Mohlo by se o tom diskutovat, ale celý okolní svět má svou pravdu, je ve většině a předem o její nevyvratitelnosti přesvědčen.
     S tím, jak a v čem vyniknout si láme hlavu asi dost lidí. Většinou je popohání vidina zápisu jejich jména v knize rekordů, a přitom se to povede jen nemnoha šťastlivcům. Kdo si hraje, nezlobí, říkává se, a takové počínání, kdy se úsilí spotřebovává v dosažení stále lepších výsledků na cestě k nějakému rekordu, se většinou toleruje a pomluvy o popletené hlavě nejsou ani celkem namístě.
     Velké většině lidí pak nezbývá, než se při uskutečňování svých cílů smířit s tím, že nebudou dosaženy hned a k tomu, jak je naplnit, bude muset stačit každodenní poctivé úsilí.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice „ostatní“ byl vložen odkaz na server „malaysia.com“.
Zapeklitá otázka
7. února 2003
     Je to otázka známá, její naléhavost dovede potrápit kdekoho. Oblíbená byla v jedné době zejména při rozhovorech s významnými osobnostmi intelektuálního světa. Základní myšlenka otázky je ovšem stále platná a vybízí k zamyšlení i dnes, protože není poplatná době Má v sobě filosofický rozměr a odpověď na ni může odhalit nitro člověka až nepříjemně. Nemusí být tedy ani moc oblíbená a vlastně jsem již dlouho neslyšel, že by ji někdo v rozhovoru se známou osobností veřejně položil. Je ovšem nutno na druhou stranu připustit, že není z okruhu běžných, typicky konverzačních a nepřipravenému dotázanému může přivodit rozpaky.
     Tak a je čas konečně skončit tajemno a onu otázku představit v plném světle. Není sice přímo osobní, ale nemá daleko k zevrubnému odhalování ledví člověka. Otázka byla koncipována asi v tom smyslu, že navozuje hypotetickou situaci, kdy máte před sebou jednu jedinou volbu, prožít další život na pustém ostrově. Je vám dovoleno si s sebou vzít jen pár věcí, mimo základní prostředky k přežití, o nichž se domníváte, že se bez nich neobejdete a teď je máte vyjmenovat. Je možné, že se vám jako nezbytnost jeví potřeba mít po ruce, abyste přežívali v relativní spokojenosti, oblíbenou knihu, umělecké náčiní, nástroje nebo něco podobného k uspokojování vašich potřeb v oblasti duševního života. Zatím nevím o nikom, kdo by odpověděl, že nic takového nepotřebuje, ale třeba se neptali tolika lidí, aby se mezi nimi takový našel.
     Dost obtížné je pak rozhodnout, zda se může čaj počítat mezi pochutiny ryze materiální nebo ty jiné, které mají blízko k duševním požitkům, či jak to je a tedy může-li patřit k těm věcem, které by se hodily do odpovědi. Já bych ho tam celkem bez váhání zahrnul, jde jen o to, jestli by mi to bylo uznáno a obešlo-li by se to bez výtky. Jak říkám, otázka je to nesnadná.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.V kapitole SLOVNÍK vylo doplněno heslo fukamushi. V rubrice „nadšenci“ byl přidán záznam.
Jak to kdo vidí
31. ledna 2003
     Jsou zprávy, na jejichž pravdivost nemá smysl vsadit ani pětník. Takových je poměrně dost na to, že obvykle očekáváme informace jasné, stručné a srozumitelné. Jen pečlivým přebíráním, hodnocením a ověřováním je šance dozvědět se aspoň něco blízkého podstatě událostí, o kterých se dozvídáme zprostředkovaně. Ani tehdy, když jsme jako laici sami účastníky v nějakém náhodném neobvyklém ději není jisté, zda umíme svá pozorování a vjemy správně zhodnotit. Je zajímavé, že jsou okamžiky, kdy se nemůžeme spolehnout ani na vlastní smysly natolik, abychom byli pak později schopni uspořádat své dojmy do pravděpodobného výkladu pozorování situace. Má to velice prostou příčinu, nejsme totiž v běžném civilním životě takto vycvičeni.
     Divíme se proto docela oprávněně, že mnohé zprávy, které čteme nebo slyšíme při sledování obrazového zparvodajství, jsou postaveny na někdy dost nevysvětlitelných základech a to si pak druhý den vyslechneme další verzi o tomtéž. Není proto jasné, kde v tomto bludišti hledat jasné východisko a zůstane jen na nás, zda se tím musíme nebo chceme trápit i později.
     Ta nejasnost původu, příčin a následků by nás mohla zneklidňovat i v případě toho, když si klademe otázku, jak je to čajem, který vkládáme do konvice. Nemáme-li to štěstí, že jsme ho neochutnali při svých cestách světem, nemůžeme dost dobře ani vědět, jak má vypadat a jak má chutnat. Přežijeme-li a ve zdraví se nemůžeme dočkat dalšího šálku, je to dobré znamení. Něco asi na báječných pověstech bude blízko pravdě.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA najdete nový příspěvek.
Kolik je hodně a kolik je málo
24. ledna 2003
     Na to se názory jistě liší a představy o tom, kolik kdo čeho potřebuje, nemohou být jiné. Od přírody má sice homo sapiens jednou dané rozměry a tělesné uspořádání, ale už delší dobu má ve svém vývoji snahu postavit všechny teorie o přiměřenosti na hlavu. Co jednomu stačí, je pro druhého málo, a to není jen tím, že je jeden hubený a druhý tlouštík. Jak snadno se dá zabloudit v neznámém prostředí, tak je možné ztratit přehled o tom, kde je míra nenaplněna, kde je dovršena a kde překročena. Kdo nasbíral dostatek životních zkušeností a dovede je uplatnit ve svůj prospěch, má o něco více jasno v tom, co je pro život skutečně důležité.
     Když připustíme možnost, že je tak mnoho znalostí, které představují součást obecné vzdělanosti a my jsme je zatím vlastní vinou nenačerpali, je tu velký prostor k dohánění toho, co lze. Přitom něco už dohnat nemůžeme, ale ta snaha se oceňuje. Mohou se sice vyskytnout názory, že toho víc ani znát není potřeba, ale tak se jen projevuje omezenost ducha.
     Dovolím si tvrdit, že při hledání rozumné míry pro to, co je hodně, mezi oblastí hmotnou a duševním bohatstvím má právo na převahu právě to, co se nedá koupit.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Na co se zapomíná
17. ledna 2003
     Snad na všechno možné. Někdy je to zjištění radostné, jindy to má zase důsledky nepříjemné a někdy se ani nedá pořádně určit, co vlastně převládá. Na zapomínání se dá pohlížet i jako na zapomětlivost. Ta trápí kdekoho a těšit by mohla jen v případech podobných tomu, kdy někdo její vinou zmeškal odplutí Titaniku, lodní lístek mu tak propadl, ale tu ztrátu za pár dní rád oželel. Většina případů zapomětlivosti bývá méně dramatická a nesouvisí s katastrofou, ale i takové malé opomenutí může způsobit nepříjemnosti a je to naše chyba, za kterou se platí nějaká daň. Na straně druhé bychom rádi zapomněli na dluhy, pokud nám to svědomí dovolí, na neúspěchy a na to, co jsme nestihli v pravý čas udělat.
     Pokud už to nejde jinak a zapomětlivost nás vytrestá, nezbývá, než to brát jako poučení pro příště. Přejme si, aby bylo víc toho radostnějšího a příjemnějšího, na co zapomenout by nás mrzelo.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole SLOVNÍK bylo doplněno heslo Kung Fu Cha.
Na konci světa
10. ledna 2003
     Dnes se už stěží najde někdo, komu by připadalo možné vážně zastávat názor o existenci místa, kde končí svět a následuje něco nepojmenovaného. Ta představa, že svět si je možno představit jako placku, je přeci už jen nějaký ten pátek překonaná. Označení jako, tam někde na konci světa, ale nevymizelo a jako slovní obrat se stále používá, i když už v jiném významu, než původním. Jestliže se tak kdysi označovala nikdy nespatřená hrůza z omezenosti schopností lidského poznání, dnes nás jímá hrůza z úplně jiných důvodů a při jiných příležitostech. Koncem světa asi většinou rozumíme nehostinné liduprázdné místo hodně vzdálené od civilizace, které je zřejmě takové proto, že nemá hospodářské či podobné uplatnění.
     Z ryze osobního pohledu bych dodal, že přízvisko konec světa by se hodilo všude tam, kde není šance, aby byl k dostání kloudný čaj.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Na začátku roku
3. ledna 2003
     Čajolinky vstupují v těchto dnech do třetího roku své existence. Tak může znít oficiální a suché konstatování o určitém mezníku v existenci těchto stránek. Zdá se mi však, že jen tak, bez nějakého oživení to není ono. Přidat tomuto výročí trochu slavnostnější ráz by snad nemohlo škodit, zklamu však asi každého, kdo by očekával nějaké triumfální proslovy k této příležitosti.
     Čajolinky vznikly celkem spontánně s cílem přispět svým dílem k mnoha dalším stránkám s orientací na čajové téma. Profil Čajolinek byl nastaven shodou okolností natolik šťastně, že se zatím neprojevila nutnost něco od základu měnit. Denní počty návštěvníků, jak praví statistiky, se ustálily, což ukazuje na poměrně stálý okruh příznivců. Mezi těmi několika málo ohlasy, které jsem zaznamenal, mi ty pochvalné dodaly sílu a chuť do další práce a ty další mě zase přinutily k sebekritickému ohlédnutí. Jsem si vědom řady nedostatků, které volají po odstranění, tím směrem se také bude ubírat moje další úsilí a bylo by to málo, kdyby nebylo v plánu přinést zlepšení další.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Rubrika NOVINKY má nyní trochu jinou podobu a přináší významnou zprávu.
     KALENDARIUM zve na výstavu do Loun.



©Petr Novák, CAMENOV@quick.cz