ČAJOLINKY

ARCHIV – Úvodníky
 
O ČAJI NA STRÁNKÁCH INTERNETU
 
On-line časopis pro milovníky čaje a popularizaci čaje samého
 
NOVINKY GLOSÁŘ TEMA OBČASNÍK RECENZE SLOVNÍK NÁZORY FAQ ARCHIV

Odkazy
na stránky věnované čaji
Úvodníky
v archivu
     Úodníky z roku 2004.

aukce
debaty
(e-)obchody
čajovny
kluby
nadšenci
společnosti
vyhledávače
ostatní


2003
ARCHIV – Úvodníky – rok 2004
2005


V novém roce 2005 ať se na Vás štěstí usměje!

Za Čajolinky přeje Petr Novák
Pochopit
31. prosince 2004
     Podobně znějící slovo je uchopit a v něm je možno cítit něco definitivního, dokonaného a snadno představitelného, když si k tomu vezmeme na pomoc jen věci v materiálním světě. Uchopit znamenalo cítit v rukou hmotu, někdy hybnou páku a někdy vlastnictví. V případě uchopení bývá snadné přesvědčit se o důsledcích takového činu a prostor k pochybnostem je ohraničený.
     Kdyby tak většina toho ostatního byla natolik snadná, jako je převést problém do materiální sféry, kde se dají věci vidět, nahmatat či potěžkat v ruce, nebyla by k podobným úvahám příčina. Infinitiv použitý v nadpisu má ale naznačit, že cílem, který bychom často chtěli dosáhnout, či úspěchem v naší snaze najít ve spletitém předivu událostí vždy tu správnou cestu k vysvětlení, či nalezení našeho vnitřního pocitu smíření se s nastalým stavem věcí, a vlastně vším tím dohromady, bude získání patřičné schopnosti pochopení pro dění okolo nás.
     Není snad otázkou proč se věnovat nějaké lidské schopnosti, otázkou spíše je to, zda a v jaké míře se nám jí dostává. V případě lidského utrpení jakéhokoli rozsahu však taková potřeba vyvstane s nutnou naléhavostí. Jedna věc je vysvětlit si neštěstí, kde došlo k utrpení lidí nebo i jen člověka jediného, ale pochopení všech tragických souvislostí a dosahu podobných událostí bývá nad lidské síly. Nezbývá, než uvědomit si omezené lidské možnosti, jak lze projevit účelně soucítění s lidským neštěstím a naše schopnost pochopení nám v tom může pomoci.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY.

Příjemné prožití svátků vánočních a v novém roce 2005 ať se na Vás štěstí usměje!

Za Čajolinky přeje Petr Novák
Sníh
24. prosince 2004
     Jak směšné a nicotné se zdá být připomenutí, že to je jen v podstatě voda v dost nejistém uskupení či formě. Vždyť jen napadne poprašek, už to rázem změní celou krajinu, je to taková změna, že si člověk nějakou dobu musí zvykat na to, že méně známé scenerie by skoro nepoznal. Radost z poprašku však obvykle trvá jen nějakou chvíli, ta pravá změna trvalejšího rázu se dostaví až tehdy, když napadne sněhu víc, kdy už se dá mluvit o peřině.
     Na sníh a jeho vydatné množství se jinak dívají děti a jinak ostatní. Jedněm přináší radost, protože taková spojitost s peřinou je vlastně pořádný důvod, jak toho využít k obveselení. Jiným však přinese starosti, protože těm zase sníh překáží. Potíž je v tom, že ta veselost z bílé nadílky se dá uplatnit jen někde. Všude jinde je to vážné a je moc důvodů, proč sníh musí pryč a tam se zase my musíme dívat na známá místa, nyní odhalená, která jsou beze sněhu nejen okoukaná, ne-li přímo ošklivá.
     Na schopnost člověka zkrášlit celý kraj třeba takovým sněhem se asi ještě dlouho nedá úspěšně sázet. Kdyby to ovšem uměl, nebylo by to jednoduché, protože by ho určitě rozděloval v přídělech a jen na určitá místa a to by se nemuselo líbit každému, nespokojenců by bylo zase dost. Buďme rádi, že tyto věci stále ještě umí jen a jen příroda, i když je podle některých nerozumná a měla by to dělat jinak.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Rozdíly
17. prosince 2004
     Ono není dost dobře možné požadovat po každém, aby si uvědomoval, v čem spočívají rozdíly, když ten je nevidí nebo je není schopen zaznamenat. Moc záleží na situaci, která právě nastala a tak třeba k rozdílu peněz vrácených u pokladny v obchodě se každý bude hlásit, když je to málo, ale k omylu ve svůj prospěch se jen tak snadno nepřizná, což může také vypadat, jakoby ten rozdíl nechtěl vidět.
     Přiznat by se měl a to už jen z principu, že své děti učí pravdomluvnosti a čestnosti v jednání. Při zdůvodňování svého chování pak zase nejspíš dojde na zdůraznění rozdílu ve zcela jiného smyslu. Rozeznat podstatu situace, a jak to je s jednotlivými druhy rozdílů, dá dost práce. Lze tedy konstatovat, že ten nejjednodušší rozdíl spočívající v rozeznání počtu kusů se daří zvládnout kdekomu, ale najít správnou míru v rozdílech, kde se jen trochu něco liší od dalšího, je už někdy nad lidské síly.
     No a tak je to podobné v mnoha dalších případech a těch odstínů, kdy pociťujeme nutnost zdůraznit význam rozdílu v přístupu je mnoho. Často je to neoprávněně, protože do svého názoru vkládáme hledisko vlastní výjimečnosti nebo prospěchu a že co platí pro jiné nemusí platit pro nás.
     Avšak zdůraznit jindy oprávněný rozdíl je potřebné, aby se nepletlo jedno, co je správné, s druhým, co už tak správné není. A pak vůbec – Quot licet Iovi, non licet bovi. Ať si to každý přebere podle svého.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole SLOVNÍK byl zařazeno nový odkaz na neoficiální slovníček vietnamských čajů.
Malíř
10. prosince 2004
     Malovat je prý jednoduché, říkají někteří a mají jistě pravdu, sice jen v jistém smyslu, ale nějaká pravda to je. Ten jistý smysl oné pravdy se dá těžko zpochybnit, ono opravdu něco namalovat nemusí být až tak moc namáhavé. U někoho to chce jen trochu víc odvahy pustit se do takového díla, někdo se do malování dá hned bez váhání s jakousi vnitřní jistotou, že to zle nemůže dopadnout.
     Děti v raném věku a i později kreslí a malují také a jejich výtvory jsou potěchou pro rodiče, protože to namaloval právě jejich potomek, jejich pýcha. Hodnota dětských kreseb spočívá v jedinečnosti jejich původu. Jiné atributy se u nich obvykle nehledají a proč by také měly být hledány, když hlavní význam je u nich naplněn. Snadnost, s jakou kreslí a malují děti je, aspoň zpočátku, dána kouzlem nepoznané možnosti neúspěchu. Určitému druhu hodnocení začnou být dětská dílka vystavována o něco později, kdy děti trochu odrostou a okruh hodnotitelů se rozšíří.
     Malovat, to neznamená jen libovolně zaplňovat původně čistou plochu barvami. Sice to tak někdo může dělat, ale musí se zřejmě smířit s tím, že si bude muset, nebude-li mít zvlášť velké štěstí, na úspěch a uznání nějakou dobu počkat. Z určitého pohledu to tedy vypadá, jako by malování bylo opravdu obtížné, když si k tomu ještě připomeneme, že se počítá ke kumštům. Někomu se podaří, že je pro něj malování životní potřebou, a proto mu ani nepřipadá, že by mohlo být obtížné. Jak by mohlo, když mu byl dán talent, sám k tomu přidá píli, vytrvalost a zabývá se už jen dalšími uměleckými plány.
     Začít malovat není samo o sobě zřejmě nijak obtížné, obtížnější je dosáhnout toho, aby ten, kdo se chce stát malířem měl ve svých dílech co lidem sdělit a aby to ostatní poznali.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole SLOVNÍK bylo zařazeno nové heslo.
Zlobí se na mne
3. prosince 2004
     Jestli se někdo na někoho zlobí, nachází se ve stavu emocionálně podrážděném, jak by asi řekli odborníci na podobné věci. Proto také ve svém momentálním duševním stavu a přechodném rozpoložení mysli snadno udělá v jednání chybu. A to nejen ve vztahu k osobě, na kterou se hněvá, ale často také k ostatním. Není divu, že se o hněvu říká, jaký je to špatný rádce. To však vědí v případnou chvíli jen ti okolo, pro rozzlobeného to jako jedna z možností k zamyšlení nepřichází v úvahu. Nejraději by svůj objekt, když už neví, co by mu zlého udělal, v nahněvanosti zašlapal do země.
     To se, pokud vím, podařilo jen bájnému King Kongovi z historického filmu, když v jedné scéně, sám velký jako desetipatrový dům, do bláta zašlapával jako oharek cigarety lidského nepřítele, na kterého byl rozezlen. Možná už jen taková představa a úspěšný pokus vžít se do role a pocitů té trochu více přerostlé opice ve filmovém příběhu, by mnohého rozčíleného aspoň trochu uklidnil a bylo by zajímavé vědět, jestli někoho jiného zase třeba rozesmál.
     Člověk ve stavu, když podlehne svým horším stránkám povahy, víceméně zasluhuje politování, protože se nekontroluje a ve stavu podrážděnosti udělá činy, za které se někdy, pak už ve stavu klidné mysli, stydí. Je jen na něm, zda se vhodnou formou zase zařadí mezi normální lidi.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY. Aktualizována byla rubrika KALENDARIUM.
Bezbarvý dojem
26. listopadu 2004
     Na začátku si lze položit otázku, zda všechno musí mít nějakou barvu. Přijde na to, jaké jsou podmínky pozorování, avšak za přítomnosti zdroje světla je nutno počítat s tím, že barvy jsou rozeznatelné. To ještě nic nevypovídá o tom, jaké barvy kdo vidí a jak svůj dojem popíše. Snadno lze prohlásit, že je něco bezbarvé nebo že dělá takový dojem. Z fyzikální podstaty jevu ovšem lze vyloučit případ, že by optický vjem světelných paprsků neobsahoval barvy.
     V hovorové řeči se o bezbarvosti mluví jaksi celkem bez přemýšlení, protože takové tvrzení není podrobováno dalšímu zkoumání, nevyžadují se k němu důkazy a tak je bráno jako obvyklý opis blíže neurčeného. Je to fráze stravitelná natolik, že každý si k ní doplní své vysvětlení. Nejblíže k popsání dojmu bezbarvosti v přímé souvislosti má průzračnost, ale řekněte mi, kdo by se obtěžoval s hledáním takového slova, když je tak pohodlné držet se něčeho již naučeného. To by to dopadalo, kdyby se začalo říkat dojem průzračnosti, ještě by si kdekdo myslel, že každý druhý začíná s básněním nebo co. Ve slově bezbarvý se dá docela nenápadně vyjádřit tak trošku opovržlivý náhled na věc a ještě to ani snad nikoho nemůže urazit, když jde o dotyčnou osobu. Málokdo by asi připustil možnou domněnku, že při vyslovení takových pocitů z dojmu se dopustil chyby a řekl hloupost, protože se nenaučil dost dobře barvy rozeznávat nebo pojmenovávat.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY. Byl doplněn záznam v rubrice -společnosti-.
Kuchtík
19. listopadu 2004
     Tentokrát jsem si vybral pohádkovou postavu, aby nebyla mýlka v tom, o kom bude řeč. Právě se chystám najít význam a důsledky vyprávění o kuchtíkovi, který byl zvědavý a odvážný zároveň, aniž tušil co získá. Rozumět řeči zvířat ale už přeci stálo za to, i když za přestoupení zákazu hrozilo být o hlavu kratší. Hodně lidí by přesto dalo nevímco za to mít podobnou šanci, aby jim bylo nabídnuto rozumět zvířecí řeči.
     Ovšem z praktického hlediska, jak dnes víme a vědci a odborníci by to snad potvrdili, je to dost neskromné přání. Zvířecích druhů je mnoho a každý z nich asi bude mít řeč svou. Ovšem rozumět i jen jedinému zvířecímu druhu by nebylo špatné. Ještě nevím, nakolik a čemu by to okamžitě prospělo, ale prý kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Tak řekněme, že být dalším člověkem je cosi jako získat další dobrou, ne-li přímo výbornou, osobní vlastnost. Prosím, může se stát, že budu jediným člověkem v širokém okolí, který takovou schopnost získal a pak, jak přesvědčím ostatní a dokážu, že řeči zvířat rozumím? Prostým překladem například psího štěkání to půjde těžko a to se ještě může stát, že pes mne prohlédne a mou schopnost odhalí. Pak se třeba rozhodne, čistě ze škodolibosti, že bude lhát a klamat, čímž se brzy znemožním. Lze si asi představit k čemu mi bude schopnost, kterou nebudu moci dokázat a snad ji ani nebudu radši využívat, abych se příště zase nezesměšnil. Navíc nehledě na to, že jen já budu vědět o svém vlastnictví dalšího člověka jako o své další hodnotě, prý ceněné.
     Dejte mi pokoj, jako by nestačilo to, že i v rodné mluvě mi dá dost práce, abych někdy přišel na to, jak mám rozumět, či zda mohu věřit všemu tomu, co si přečtu a co slyším na vlastní uši.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Našinec
12. listopadu 2004
     No to je přeci například každý ten, kdo patří mezi hochy, co spolu mluví a tak podle toho patří k nám a je náš. Hochů nemusí být pokaždé zrovna právě pět, vždy se najde někdo další, a tak se jich nakonec sejde slušná hromada. Rozumějí si spolu a skoro na každého z nich je spolehnutí. Mají společné zájmy, baví je stejné hry a mají podobné nápady, když jde o nějakou legraci, klukovinu i lumpárnu. Kdo mezi ně nepatří, ten má nějakým způsobem závadné názory a tím má pramalou šanci, že by se mezi ně někdy v budoucnu mohl počítat. Našinec je nadšen každou novou myšlenkou, ať už je jaká chce, která se uvnitř skupiny zrodí a je rozhodnut ji hájit proti přesile.
     Když ono ale je to s našincem i trochu jinak. Je to jedno z mnoha označení v obecnějším smyslu pro rodáka ze stejné vsi, města či země a to pouto je v tomto případě velice volné. Koho by nepotěšilo potkat se ve světě na cestách s někým, koho sice neznáme, ale vyjde najevo, že máme společné třeba jen to místo, odkud pocházíme. Možná si pak najednou uvědomíme, že na rodné místo a zemi lze vzpomínat a společně sdílené vzpomínání ještě dojem umocní.
     O někom, kdo se ve světě něčím nebo nějak proslavil, se hovoří jako o našinci často a nadšeně zejména tehdy, když patří do zorného úhlu vnímání větších zájmových skupin, jako jsou například sportovní fanoušci. Pro většinu lidí je však velice namáhavé mít porozumění pro slavné našince, ve světě proslavené a slavné, když nás už od dob jejich vynikajících činů dělí historie.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole KALENDARIUM je upozornění na další výstavu. V kapitole SLOVNÍK bylo zařazeno heslo tein.
Míjení
5. listopadu 2004
     Nic tajuplného se pod tím neskrývá, je to jen vlastně, jinak řečeno, nepotkávání se. Stane se a vlivem okolností či náhod se s někým, s kým jsme se měli potkat, mineme. Čí vinou se tak stalo, by mohla znít otázka a ne jen jedna. Byla v tom náhoda, anebo úmysl, dobrý nebo zlý? Bylo dobré nesetkat se, či je z toho plno smutku a výčitek svědomí, vznikla tím někomu škoda nebo tím někdo získal, tak a podobně je možno na míjení pohlížet. Při podrobnějším zkoumání a s časovým odstupem je člověk moudřejší. Na každou z těchto a dalších otázek, které se vynořily poté, co se po neuskutečněném setkání zamyslíme nad tím, jak ovlivnilo náš život, má jistě každý několik odpovědí. Bylo by s podivem, kdyby to byly odpovědi na skutečně všechny otázky a kdyby všechny odpovědi byly uspokojivé.
     Míjení může mít však mnoho podob, míjet se lze také tváří v tvář, jen ty druhé přitom nevnímáme a stačí k tomu neschopnost se domluvit. O někom, koho známe, se kterým se vídáme a dokonce často s ním hovoříme, toho víme přitom i po čase tak málo, že kdyby se nás na to někdo jiný zeptal, nejspíš by nás uvedl do rozpaků.
     Na míjení je fascinující, to, že jen tím čímsi, co se neuskutečnilo, nás může uvrhnout do nejistot a uvažování bez konce. pokud si neuvědomíme nerozumnost takového počínání. Jednoznačných situací, kdy logické uvažování přinese na otázky, které se tak náhle vynořily, rychlou odpověď samo, bývá velmi málo.
     Na to, že jsme se s někým jen míjeli celá léta a možná i celý život třeba přijedeme až dodatečně. Co je podstatné a co by nás mohlo a mělo mrzet v případě, že jsme vlastní necitlivostí k druhým míjení způsobili, je to že jsme ochudili sebe a možná i někoho dalšího o poznání, ať už je kteréhokoli druhu.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Obchodníci
29. října 2004
     Při pohledu na kalendář se začíná neodbytně vnucovat myšlenka, že je čas myslet na vánoční dárky. Na druhou stranu je to velice vděčné téma probírat všechno to, co je vhodné nebo potřebné nakoupit, aby se Vánoce vydařily. Pak také víme, že jakoby náš názor nestačil, budeme po několik týdnů na konci roku vystaveni nejrůznějšímu přesvědčování ze strany všech obchodníků o tom, co by určitě mezi dárky pro naše nejbližší nemělo chybět. Bude jistě i letos, jako každoročně, mnoho těch, kteří podlehnou lákavému přesvědčování a nakoupí mnoho zbytečností. Předvánoční nákupy dovedou jistě znepříjemnit život moha z nás a není se ani co divit. Metody používané pro získání zákazníků jsou čím dál tím dokonalejší nebo záludnější, chcete-li. Jen skuteční borci nebo lidé s neobyčejně silnou povahou dovedou nákup dárků správně načasovat a rozhodnout o výběru bez vidiny toho, že jim to přinese další vrásky na čelo.
     Obchodníci jsou na jedné straně fronty, zákazníci na druhé a boj je nelítostný, jen na bojišti nepadají výstřely a hlavy. Ztráty nejsou na životech, ale na zdraví vlivem nervového vypětí, srovnatelného snad jen s následky, které může způsobit probíhající sportovní mistrovství světa. Ovšem kupující jsou ve zcela zásadní nevýhodě, protože do boje o získání těch nejlepších, nejdražších a nejvíce pod stromečkem očekávaných dárků jsou nuceni jít, ať chtějí nebo ne.
     Ve snaze vypadat lidumilně se mnozí obchodníci dušují, že by se pro své zákazníky třeba rozkrájeli, jen aby jim vyhověli v jejich přáních. To zní jako krásná hudba, ale pozor, ještě stále jsme na bojišti a boj je o zákazníka. Lze jen těžko posoudit, které metody vedení boje jsou ještě v rámci etiky a které ne, jisté je ale to, že někdy čeho je moc, toho je příliš. Není se proto ani moc co divit takovému názoru, že když už někdo z obchodníků bere to krájení se sebe sama pro úspěch obchodování vážně a přidá každou chvíli něco na ten způsob do další sebechvály, ať už jednou při krájení trochu víc přitlačí, aby už byl od jeho vtíravé reklamy klid.
V tomto čísle
Chystá se: FESTIVAL ČAJOVÉ KULTURY se uskuteční ve dnech 28. – 31.10.2004, jízdárna zámku Kozel
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY.
Změna
22. října 2004
     Omšelé pořekadlo praví, že to je život a něco na tom bude už jen proto, že občas je možné se o jeho platnosti přesvědčit. Skutečnost, že jsou lidé, kterým vyhovuje monotónní běh událostí a denních starostí a radostí, stejný dnes jako před týdny nebo jaký lze očekávat za měsíce, ale je nepředstavitelný pro velkou řadu lidí ostatních. Těm sice nemusí být každá změna po chuti, ale pokud to neodporuje zdravému rozumu, jsou ochotni se přizpůsobit a zvyknout si na ni.
     Jsou i takové změny, které musí vadit i těm pro změny nejnadšenějším a pak se lze spoléhat na to, že každá změna je po čase vystřídána další, když se ta předchozí nevydařila. Chce to jen maličkost a tou je zdravé společenské ovzduší pro další změny a k tomu nezapomenout k posuzování nových myšlenek používat vlastní hlavu. Společnost však může být nemocná na delší dobu třeba vlivem setrvačnosti, která novým změnám brání v prosazení, ale v tom případě by bylo chybné neuchovat si nebo hned pohřbít naději, že nastanou lepší časy. Když už společnost nemocná je, mnoho záleží na tom, jak si občané cení svého nároku na společenské ozdravění a zda jsou ochotni dát ho veřejně najevo příslušným způsobem v zákonem daných mezích. Na změny se dá čekat, až přijdou samy nebo že to za nás udělá někdo jiný, avšak to může trvat o mnoho déle, než když se k prosazení změn, jejichž potřebnost je nad slunce jasnější, občané přihlásí sami.
V tomto čísle
Chystá se: FESTIVAL ČAJOVÉ KULTURY se uskuteční ve dnech 28. – 31.10.2004, jízdárna zámku Kozel
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole SLOVNÍK byla zapsána tři nová hesla pro označení korejských čajů. Do rubriky KALENDARIUM byl zařazen další zápis.
Záhady
15. října 2004
     Záhadnosti, mimořádné jevy a věci prostým rozumem nevysvětlitelné přitahují pozornost s neochabující silou a účinností odedávna. Kdybychom se ptali po příčině, tak vysvětlení je zcela jednoduché, že se hned naskýtá otázka, proč se vůbec vůbec ptát na věc tak samozřejmou. Je to téměř zbytečné už jen tím, že zvědavost a snaha o to přijít jí na kloub jevům na první pohled nevysvětlitelným je obsažena v samotné lidské povaze. Našla by se zřejmě jen hrstka jedinců odolných vůči vzrušení, které lze pocítit, když se dá hovořit o něčem nepochopitelném, co vyvolává pocit mrazení v zádech a kdy je možné bez omezení vymýšlet možná vysvětlení. Ta radost a to potěšení moci se zapojit do debaty o něčem, kde se nevyžaduje žádná odbornost a fantazii se meze nekladou. Je to tak příjemné, neboť záhada, o které se dozvídáme z doslechu, přináší mnoho námětů na úvahy všemožného druhu.
     O něco horší je situace, ve které se nás záhada něčím nepříjemně dotýká, třeba už jen blízkostí, kdy chybělo málo a byli jsme do ní zataženi nebo jsme jí dokonce přímo zasaženi. Tam už přestává každá legrace už jen proto, že zvědavost ostatních a jejich pohledy jsou upřeny právě na záhadou postiženého a o jejich upřímné účasti a pomoci v osobním neštěstí druhému se lze jen dohadovat.
     Nějak samozřejmě se zde předpokládalo, že záhada přináší do života jen nepříjemné starosti navíc, ne-li hned ranec starostí s náběhem na bolení hlavy z nich. Nedaří se mi totiž snadno přijít na něco, co by mohla záhada pouze pěkného člověku dát. No třeba hromadu peněz se dá namítnout a je tu hned bohatství, které má sice nejasný původ, ale ať, jen když tu je. Nedělejme si iluze o tom, že právě taková záhada zase nedá spát dalším, kteří budou mít mnoho starostí o to, co v tom asi tak vězí.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Surovosti
8. října 2004
     Komu to připadá jako útok na jemnocit, tak lze připustit, že slova podobného druhu patří opravdu do kategorie těžšího kalibru. Podobných slov je hodně a jen některá z nich mají příznačnou razanci, aniž by se svým zněním a významem nebezpečně přiblížila vulgaritě. Dá se namítnout, co že je na vulgarismech tak špatného, když je společně se špatnou češtinou tak často slýcháme v televizních pořadech, které mají sloužit k zábavě. Nebylo by na tom snad nic až tak hrozně špatného, kdyby v těchto pořadech neměla často vulgarita navrch a bez ní by předváděné výkony zcela ztratily na obecné divácké přitažlivosti. Špatné na tom je to, že podobným pořadům už dávno není vyhrazena doba pouze po dvaadvacáté hodině. Horší je také to, že tím televize přispívá k poklesu obecné míry vkusu.
     Proto surovostí je podobné působení na každého, kdo sleduje televizní pořady. Řekněte mi, kdo se dnes na televizi nedívá tak často, že si na ni zcela zvykl a spoléhá na ni jako na téměř jediného poskytovatele zábavy. Závislost může dorůst do takové velikosti, že případná porucha přístroje pak dovede leckoho pořádně vyvést z míry. Námitky v tom smyslu, které by mohly zaznít, totiž že je k dispozici více kanálů nebo že lze použít knoflík na vypnutí, dost dobře neobstojí, protože obdržet přiměřenou kvalitu kulturních a jiných pořadů je v tomto případě jednak povinností instituce, která to má na starosti, a jednak si ji konzument televizní zábavy dokonce platí.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Do rubriky KALENDARIUM byl zařazen další zápis.
Ze života
1. října 2004
     Tak často jsem postaven před neúprosnou skutečnost napsat další úvodník, že někdy je to velice strastiplné hledání. Ale není vždy tak zle, jsou chvíle, kdy se téma nabízí samo, to když ho přinese nějaká připomínka všednodenních starostí a drobných událostí.
     Přímo přehršle vděčných námětů se nabízí z prostředí prodejen, kam často chodíme už jen proto, že nakupujeme například potraviny. Moje zkušenosti v roli zákazníka se asi příliš neliší od obecného průměru, jen si snad všímám mnohem víc řady drobností, nad kterými jiní jen mávnou rukou. Převládající způsob prodeje samoobslužným způsobem poskytuje celkem poměrně málo prostoru k dramatickým situacím, které by byly hodny zaznamenání. Dosud však nevymizel prodej pultový, kde se zákazník a prodavač musejí domluvit, zachovávat při tom pravidla slušného chování a jiné zvyklosti, obvyklé v civilizovaném světě. S těmi prvními dvěma to podle mých zkušeností ještě jakž takž ujde, ale horší je to po nasazení přísnějších měřítek na profesní chování prodavače. To, že nedodržuje základní hygienická pravidla je první markantní znak toho, že s jeho způsobilostí pro daný úkol nebude všechno v pořádku.
     Při takových podobných příležitostech si vzpomenu, jak kdysi vznikl trend nahrazovat prodej přes pult všude tam, kde to jde, a ve světě vedl k zavádění i strojově obsluhovaných úseků. Pak se zjistilo, že mezi zákazníky není o tuto novinku zájem, protože si zákaznice neměly při nákupu s kým popovídat. Jsem nucen přiznat, že bych přísně hygienicky vedený strojem obsluhovaný prodej nezatracoval a vhodné příležitosti k poklábodení se myslím dají snadno najít jinde.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Doplněno a upraveno bylo znění hesla YiXing ve SLOVNÍKu. Aktualizována byla rubrika KALENDARIUM.
Pohádky
24. září 2004
     Je moc dobře, že jsem se nespletl a do nadpisu nevložil totéž v jednotném čísle. Pohádky totiž moc vypravovat neumím, mnozí to dovedou mnohem lépe, než bych byl schopen já. A navíc se při takových příležitostech tajně očekává, že bude vyprávěna pohádka zcela nová nebo aspoň zcela převratně upravená pohádka klasická či pohádka s mnohoznačným názvem, třeba například Čertovy zlaté vlasy, to jsem si však nevymyslel, ten název jsem kdesi četl.
     Spíš než něco vyprávět se chci o pohádkách pokusit přemýšlet v souvislostech. Jsou to vlastně literární díla, se kterými se setkáváme v nejútlejším věku a tak si z nich odnášíme do života hodně poznání, která nám mají někdy příště sloužit. Hodně lidí však asi ponaučení v pohádkách obsažená brzo zapomene, aniž by to jako ztrátu cítili. A ono připomínat lidem moudrosti z pohádek ve věku, kdy se už jako dětí necítí, to dost dobře nelze.
     Záhy totiž dorostou do věku, kdy všechno musí být akční, jinak je to nezajímavé. Svět je příležitost jedna vedle druhé k tomu, aby vznikaly karamboly, detonace a s lidmi to tam dopadá podle toho, kde zrovna překážejí. V bajkách obvykle nacházíme v závěru poučení a mne v podobném případě napadá jen něco slabého asi v tom smyslu, zda je zodpovědné vyprávět capartům pohádky, kde všechno nakonec dobře dopadne.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Souvislosti
17. září 2004
     Do konce roku zbývá poměrně dost času a tak je nejspíš trochu předčasné myslet na nějaké ohlédnutí se za uplynulým časem, na zhodnocení toho, co se stalo a i na nějaké zamyšlení o tom, jak se svět změnil. No kdybych měl tak velkou povinnost, asi bych se už opravdu na podobný úkol musel připravovat, aby mě konec roku nezastihl nepřipraveného. Myslím si však, že se nenacházím v tak významném postavení, kde by na mne byly kladeny tak velké či zodpovědné úkoly a v mém případě zřejmě postačí nepropást vhodný okamžik a vhodně se k danému tématu vyslovit. Mým případem bude všímat si například toho, co se dá označit za přínosné a co za méně přínosné, když se podívám na stav a vývoj webových stránek o čaji.
     S tím souvisí i zhodnocení toho, co se povedlo nebo nepovedlo mě samému. Zatím jen připomenu, že do zorného pole milovníků čaje se již nějakou dobu snažím umístit i svět keramiky, a to upozorněním aspoň na keramiku přímo spjatou s podáváním čaje, protože už jen ta představuje svébytný druh umění. V poslední době obracím pozornost i ke světu jiné křehké krásy, k pěstování bonsají, protože jsem přesvědčen o tom, že mnohé další estetické zážitky mají s vychutnáváním čaje mnoho společného. Třeba právě nezvyklá krása těchto stromečků je jednou z nich a patří k nim. Není vyloučeno, že podobných pěkných věcí umocňujících příjemné pocity z čaje je mnohem víc a do budoucna jde jen o to, co nejdříve je najít a dát jim možnost vyniknout.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Vzpomínka
10. září 2004
     Dalo by se psát o řadě věcí, které jsou zajímavé, naléhavé a třeba o událostech takových, které by si mnozí jistě rádi přečetli. Poněkud neuměle, jen podle svých schopností a bez nároku na to, že budu pochopen, se snažím psát o věcech, u kterých se mi zdá, že nechat je bez povšimnutí by nebylo správné. Psát o věcech, které jsou aktuální a plní noviny články, bývá asi nejsnazší. Důležité je přitom snad jen to, aby byl v tom případě z každého dalšího pohledu zřejmý vlastní přístup, pokud možno i názor.
     Jsou chvíle, kdy je ve výběru témat velká volnost, ale někdy si přítomný čas žádá, aby bylo připomenuto, co zapomenuto nesmí být. Při probírání všeho toho, co se kdy událo, záleží na významnosti a obecné platnosti připomínky, aby měla svou nezanedbatelnou váhu. Tu jistě měla tragédie, kterou onoho osudného dne 11. září zažili obyvatelé sice jen jedné země, ale celé lidstvo pocítilo, jak děsivé je lidské barbarství. Může se zdát, že od té doby uplynulo již dost času na to, aby se na lidské oběti brutálního činu, jejich pozůstalé a vůbec brutalitu teroristického činu pozapomnělo. Není tomu tak a ani nemůže být, protože připomenutí a paměť jsou jednou z mnoha metod, jak si zachovat naději na omezení vlivu zla do budoucna. Zločiny nemohou být zapomenuty ani proto, že jsme až příliš často postaveni před skutečnost, že další zprávy z celého světa hovoří o mnoha lidských obětech při nových teroristických útocích proti bezbranným a nevinným lidem. Zločiny nesmějí však zůstat také nepotrestány, protože samotná připomínka nestačí.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Setkání
3. září 2004
     Je celkem jisté, že s mnoha lidmi z této planety se nikdy nepotkám, je nás přece jen trochu víc, než si vlastně umím představit. Ale řeč je spíše o příležitostech setkat se s lidmi, na kterých mi záleží, se kterými bych se dokonce i rád osobně poznal. No ovšem, možné to není z dalšího prostého důvodu, že totiž rozlehlost povrchu zemského, i jen toho suchozemského, je na jednoho přece jen trochu nad jeho síly. Snazší to je v případě, že si stanovím o něco méně přísná měřítka na to, kdo všechno by to byl, s kým se chci potkat. To už je lepší a pak nesmím zapomínat na to, že jistě bude významný počet těch, kteří by se zase nechtěli setkat se mnou nebo po tom nijak zvlášť neprahnou, tak ty můžeme také odečíst.
     Teď ještě bude dobré vzít v úvahu, kolik na zamýšlený úkol mám času, tak tady se zase původně nepředstavitelné množství těch šťastlivců, které mám v úmyslu poctít setkáním se mnou, podstatně zmenší. Bude dobré všechno ještě dobře promyslet a to taky nějaký čas zabere. Vzato kolem a kolem, zdá se mi, že setkávání se zajímavými lidmi by bylo nejvhodnější zvolit jako životní cíl už v kolébce, jak by se dalo říci, hlavně kvůli tomu času potřebnému na rozhodování a správný výběr. Jenže tehdy, v tom věku, zase chybí dostatek kvalitních informací o tom, kdo že by k těm vyvoleným, které budu někdy později chtít potkat, v té době vlastně patří. Taky schopnosti rozhodnout se jsou u človíčka toho věku jaksi nedostatečné.
     Myšlenka a plán, jaký by to mohl být báječný nápad potkat se se všemi neobyčejně zajímavými lidmi, se poněkud až úplně rozpadl, možná, že jsem na to jen šel nešikovně, to nelze vyloučit. Nezbude mi zřejmě nic jiného, než se spokojit s tím, kolik báječných lidí jsem už měl příležitost potkat, a když budu neskromný, tak i poznat.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA byl zařazen nový příspěvek. Aktualizována byla rubrika KALENDARIUM.
Medaile
27. srpna 2004
     Jsou tu dnes především proto, jak se zdá, aby oblažovaly sebevědomí nejlepších sportovců v jejich disciplínách závěrem každého sportovního klání. Jsou tu ale také proto, aby občas, nemnoha dalším, když si na ně společnost vzpomene s udělením této pocty, připomněly, že jejich usilování na poli vědy či vůbec pokroku ve prospěch lidstva nebylo přehlédnuto a nějaké ta medaile tu je pro ně také. Čas od času, když je k tomu příležitost, jsou medaile určeny i k odměňování za chrabré činy v bitvách a při jiných podobných příležitostech.
     Tak v případě prvním je přisouzení medailí povinností těch, kteří podle pravidel dohlížejí na sportovní soutěžení. Sportovci mají vlastně jeden vysněný cíl a tím je získání medaile na sportovních hrách. Pro dosažení toho velkého cíle dělají všechno možné i nemožné, tak mohutná je to hnací síla. Medaile je ale prakticky vzato jen kus kovu, pěkně naleštěný, umělecky zdobený a opatřený parádní stužkou a při určování, komu vlastně patří, může dojít k frapantním omylům. Přesto se o její získání snaží mnoho lidí tak usilovně, jak o nic jiného.
     Zbývá se poohlédnout, jak je to v případě druhém, to tehdy, když medaile je určena pro osobnost, která nějakým podstatným a neobyčejným způsobem posunula hranice například lidského poznání o velký kus dopředu a to k užitku všech. Tady neexistují pro stanovení nejlepšího z nejlepších v daném oboru žádná jednoduchá pravidla, porota si kandidáty vybírá sama a medaile nakonec ani nemusí být udělena.
     Na medaile z válečných kolbišť se dá pohlížet ze dvou pohledů, podle stran, které se střetly a bylo by moc pěkné, ale je nemožné, aby bylo možno tato vyznamenání a činy a skutky, které jim předcházely, hodnotit stejně. Hodnocení se jistě budou lišit na jedné i druhé proti sobě postavené straně, jiná budou v době brzo poválečné a pak jiná mohou být v době s větším časovým odstupem.
     Do některého z těchto světů spjatých s věnčením hrudí medailemi se podaří nahlédnout jen hrstce těch, kterým je to dáno.
V tomto čísle
Chystá se: Výstava japonské kultury, 23.-26.9.2004, další …
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole SLOVNÍK byl přidán odkaz na malý slovníček s tématem Cha-no-yu.
Statečnost
20. srpna 2004
     V čem spočívá statečnost, to chápe každý podle svého přesvědčení. Jedno možné vysvětlení pojmu statečnost se dá charakterizovat jako vnitřní síla udělat něco, co ostatní nechtěli částečně z vlastní pohodlnosti, co jiní nemohli pro nedostatek odhodlání, anebo co dalším nepřipadalo z jejich pohledu dost důležité. Mít mezi svými charakterovými vlastnostmi také statečnost to není žádná výhoda, protože nejspíš bude těm, kterým se jí nedostává, její vlastnictví vadit u každého dalšího. Jiní nebudou váhat a označí statečnost za bláznovství nebo za neopodstatněnou snahu vyvýšit se nad ostatní. Takových a podobných hloupostí už bylo a bude vyřčeno tolik, že by shromážděny vydaly na knihy. Učinit statečný čin vyžaduje často odvahu, což je zase jedna z dalších vlastností, se kterou se ti ostatní jen těžko smiřují, když ji sami postrádají nebo když ji nerespektují.
     Nejsou to jen oslňující a překvapující činy, ve kterých se statečnost projevuje, spíš je více těch malých, všednodenních projevů skvělosti lidského ducha tímto způsobem, které mnohdy brzy zapadnou v zapomnění, aniž by to však snižovalo jejich význam. Jeden velký, heroický projev statečnosti nepochybně vyžaduje mnoho odhodlání a odvahy. Prokazovat ale drobnou statečnost denně jako nutnost pro přežití, přitom bez výraznějšího zájmu okolního světa o něco takového, tak tam je potřeba hledat člověka pevného charakteru.
V tomto čísle
Chystá se: Výstava japonské kultury, 23.-26.9.2004, další …
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Nový příspěvek najdete v kapitole TÉMA. V rubrice -ostatní- byl přidán odkaz na stránky Bonsai klub CZ. Byl doplněn popis u hesla Gaiwan v kapitole SLOVNÍK.
Větrné mlýny
13. srpna 2004
     Nenajdete je tak snadno, ale existuje stále ještě dost exemplářů, jen je potřeba vydat se do míst, kde se dochovaly. Protože byly určeny k využívání síly větru, musely být stavěny v místech, kde se vítr proháněl tak volně, aby mohl být užitečný ještě také k práci. Jako průmyslová stavba nebo spíš stavení se větrný mlýn dá v krajině sotva utajit, větry jsou totiž k dispozici obvykle jen na vyvýšených místech a hledání je proto i dnešnímu turistovi usnadněno. Turistika mívá nejrůznější cíle, tak nevím proč by se měla vyhýbat zrovna třeba větrným mlýnům. Jen to svým způsobem připomíná návštěvy hradů nebo zámků, jejichž původní funkce zanikla s dobou jejich slávy. V každém případě však je takový větrný mlýn v dobře zachovalém stavu pěknou památkou na řemeslnou zručnost našich předků. Někoho dnes potěší, jak předvídavě zvolili k provozování průmyslové činnosti energii, která neprodukuje odpady, ale tehdy, v jejich době, byla volba přeci tak snadná.
     K využívání větrné energie ve významnější míře dochází zase až v době, kdy technologický pokrok dovolil zkonstruovat vhodné prvky a stavět větrné elektrárny. Svým vzhledem by snad mohl jeden sloup větrné elektrárny vzbuzovat dojem, že je velice elegantní, ale málo platné, celá elektrárna, vlastně takové celé stádo sloupů s velkými vrtulemi, do krajiny moc nezapadá, ono prostě s krajinou okolo neladí, to uznává kdekdo. Větrný mlýn, i když se jako stavba zdá být neohrabaný a příliš rozměrný, vzbuzuje v nás určité sympatie, nevím, čím to je, snad proto, že v něm podvědomě tušíme nějakou větší spojitost s člověkem.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Snář
6. srpna 2004
     Mít tak egyptsko-chaldejský snář, to by se mi, počítám, žilo snadněji. Znát skrytý význam nepatrných náznaků ve snu je prý moc užitečné. Třeba by mi stejně nebo lépe mohl posloužit snář jiný, možná bych k snadnějšímu žití potřeboval snáře dva. To však ještě nevím, zda by se později vůbec neukázalo, že takového čtiva budu pro spokojený život potřebovat víc, a pak čím více, tím lépe. S použitím takového snáře je to prý velice jednoduché, něco se vám ve spaní zdálo, tak neleníte a zavčasu prolistujete snář a ten vám vyjeví skrytý význam toho, co se vám jen mihlo myslí v době, kdy jste spali. Ovšem takhle ztěžka to jde jen začátečníkům, protože ostřílený znalec už pro většinu běžných jevů ve snech se vyskytujících má po ruce vysvětlení, co v sobě vlastně ve skutečnosti skrývají za významy.
     Jen mám trochu obavu z toho, aby se mi nezdál sen natolik složitý, složený z tolika dějů, že se v tom pak později už nevyznám a nebudu vědět, co bylo dřív a co potom, či co bylo vlastně to nejdůležitější. Jestli by to nakonec mělo dopadnout tak, že s každou prkotinou budu muset za profesionální vykladačkou snů, tak se to obvykle traduje, o vykladači snů jsem totiž zatím neslyšel, ztratí to pro mne význam, protože mi doma shromážděné snáře přestanou sloužit, což by mne tedy dost zarmoutilo. Ono možná také pořádné vykládání snů i s pomocí snáře a když se tomu má člověk věnovat naplno, jak někdo říká, představuje dost náročnou profesi, kde je nutno v nebývalé míře zapojit do práce mozkovou činnost a v tom vidím další potíž. Když přišla řeč na potíže, tak mne až teď napadá, že sny se mi zdají, to ano, ale já si jsem schopen vzpomenout většinou jen na ty, které jsou několik dnů až týdnů odeznělé.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola GLOSÁŘ. Doplněna byla dvě hesla ve SLOVNÍKu.
Dobýt svět
30. července 2004
     Takhle vzletně se snad vyjadřují pouze umělci, kteří mají co do činění s literaturou, básněním a vůbec s kumštem závislým na libozvučnosti děl ze slov umně poskládaných. Dobýt je možno i něco menšího, jen nemístně neskromní si přejí mít za soka celý svět. Většině postačí mít jako cíl třeba pevnost při válečném tažení, to hlavně ve středověku, anebo jindy, a vlastně v každém období dějin lidstva, srdce neoblomné dívky předem k tomu účelu vyhlédnuté. Je proto zapotřebí na straně jedné, aby tu byl dobyvatel a pak na druhé straně objekt dobývání. V případě pevnosti je dáno, že ta nemá kam utéci a v případě dívky bez kouska citu je sice mnoho možností, že by mohla utéci a určitě by i měla kam. ale ta to neudělá, čertví proč, ale asi přece jen čeká, jak to odpadne.
     Neopouštějme však případ s pevností, tam musí dobyvateli ale nějak moc záležet na tom, aby hradby či opevnění rozbořil nebo ztekl. Vlastní pevnost se asi jen obtížně stane předmětem nějaké tak velké nenávisti, spíše je dobyvateli proti mysli existence někoho uvnitř pevnosti. Hradby, brány a opevnění jsou proto bořeny a rozbíjeny zvenčí jen pro ten jeden účel, a to aby se ti, co jsou venku dostali dovnitř. Nemělo by dojít k mýlce, dobyvatel nebývá sám, má na to lidi, je jich víc a někdy opravdu hodně. Když je jich méně, musejí využít lsti, aby se do pevnosti dostali a už se jim to kdysi taky podařilo.
     Na to, co se po dobytí pevnosti děje, není určitě pěkný pohled a je rozhodně lepší jen si o takovém dějinném faktu přečíst něco v historických spisech. Jestli se kdy po dobytí opevněného města naplnilo dobyvatelovo očekávání a byl spokojen, víme jen málo. To bych spíš vsadil na to, že v případě dobytí krásné ženy, kdy ona navíc nakonec usoudí, že tedy tomu loudilovi dá šanci, je přeci jen víc možností, jak naplnit očekávání, zvláště tehdy, když jsou oboustranná.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Doplněna byla informace v rubrice KALENDARIUM o další výstavě v Lounech.
Nádraží
23. července 2004
     Donedávna ve mně železniční nádraží nezanechávalo žádné zvláštní pocity. Podobně jako na nádraží autobusovém či v letištní hale, má člověk nejčastěji své starosti, vyvolané už jen samotným cestováním a na nějaké pocity není prostě čas ani nálada. Hodně lidí cestuje často automobilem, pro někoho je to pohodlnější už jen proto, že je tu přeci jen určitá možnost, jak si uspořádat svůj časový plán na cestu a jak se vyhnout tlačenicím v davu. K cestování vlastním vozem je však v konečné bilanci nutno připočíst i řadu stinných stránek, kterou si cestující hned neuvědomí a ty se projeví tak jako tak a ve větší či menší míře. Útěk od lidského davu není úplný, pokud člověk necestuje sám a puntičkářsky vzato jsou už dva lidé dav, sice malý, ale je. Když může být dav tvořen lidmi, proč by se nedal jako dav označit také, v jistém smyslu, shluk aut v situaci, kdy je dopravní špička? Po jistém váhání se to snad dá připustit a tak jsme v těchto úvahách zase tam, kde jsme začali. Davu člověk asi neunikne a pokud si chce užít samotu, musí si pečlivě vybrat nové místo svého pobytu a způsob, jak se tam dopravit.
     K celé této mé úvaze o nádraží mne přiměl docela nezvyklý zážitek, který jsem si uvědomil až dodatečně. Řekněme, že jste zvyklí cestovat vlakem, nějaké takové nádraží znáte dobře a to máte v paměti jako hlučící, naplněné davem, který je v neustálém pohybu a tak kypí stálým lidským shonem. Ale stačí náhoda, to když se na nádraží ocitnete v nezvyklou hodinu, ve dne k tomu, a máte-li štěstí, tak se může stát, že je prázdné, tedy jinak řečeno vylidněné, nikde ani živáčka. O tom, že nádraží funguje, svědčí jen svítící semafory a hodiny, které odměřují čas po minutách. Teprve tehdy a v té chvíli vám začne něco připadat divné, ale asi až po nějaké době si uvědomíte, co jste zažili.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole SLOVNÍK byl zařazen nový odkaz – co je co v keramice.
Cesta
16. července 2004
     Vydat se na cestu je pro většinu lidí spojeno s menšími nebo většími potížemi a to ještě nehovořím o průběhu cesty samotné či o jejích následcích. Zbytek pak jsou cestovatelé, lidé takového druhu již od narození, obdaření nadšením pro každou změnu místa pobytu, kteří vítají každou příležitost, jak opustit místa, kde se právě nacházejí, aby se už brzo ocitli někde hodně daleko, kde na ně čekají nové zážitky. Činí tak často a s veselou myslí, snad přímo s radostným očekáváním všeho, co je na cestách potká. S tím, jak se na cestu připravit, jak se rozhodnout při vybírání co si sebou vzít, nemají žádné vážné potíže.
     To my ostatní bereme podobné záležitosti zcela vážně, přímo zodpovědně a to nám přináší velké množství komplikací, někdy i další vrásky na čele. Nejde jen o to, zabalit si na cestu všechno potřebné, ale za podstatné považujeme i to, co má být navrchu a co vespod, co vlevo a co vpravo. co umístit do kufru a co zase do příručního zavazadla. Při své jinak možná užitečné pečlivosti už víme, že podle toho, kam cestujeme, je třeba zvolit příslušné vybavení, ale vždy ještě zbyde dost příležitostí na překvapení. Rozpaky a váhání může vyvolat to, nakolik jsme přitom podcenili nebo přecenili číhající nástrahy na cestě, o nichž jsme se předem informovali. Všichni to známe, a tak v nejméně vhodný okamžik zjistíme, že jsme přece jen něco zapomněli. Po vyřešení i této situace už pak jen doufáme, že to byla na naší cestě jediná potíž. Jistotu však máme až tehdy, když se zdrávi vrátíme domů a doma nalezneme vše při starém. Proč by se jinak říkalo, všude dobře, doma nejlépe?
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
20 000 mil
9. července 2004
     Proč zrovna těch 20 000, to by měla nebo mohla být velice snadná hádanka, na kterou by nemělo být obtížné správně odpovědět. Jenže si tím nejsem, když se tak trochu zamyslím, tak docela jist. Když uvážím, že pro četbu knih dnes asi málokdo horuje, bude s uvedeným číslem pro mnohého sotva spojována četba dobrodružné literatury v její klasické podobě. Verneovky, jak však doufám, se snad stále do této oblasti literatury mohou počítat. Z málokterých knih na nás dýchne neopakovatelná atmosféra objevitelství, víry v možnosti technického pokroku a sílu lidského ducha. K tomu připočtěme dokonalou schopnost vyprávět vzrušující příběhy, to vše dohromady v těchto knihách najdeme.
     Na míle se u nás sice vzdálenosti nepočítají, ale s označováním vzdálenosti tímto způsobem se ve světě setkáme. To se může hodit zejména každému, kdo se chystá do světa na dovolenou. Dá se předpokládat, že turistovi velkého formátu bude 20 000 mil připomínat takovou malou cestu kolem světa. Ten, kdo by se na ni chystal vydat, by si docela určitě přál, aby se nikdy nenudil. Jules Verne toho nejspíš o turistice a s ní spojeným způsobem poznávání světa mnoho nevěděl. Své hrdiny však v jedné své knize nechal cestovat a přitom je zcela nepochybné, že se nenudili ani jedinou chvíli. Vždyť ti také navíc dobrodružství prožívali na cestě do míst docela jiným směrem než po povrchu zemském.
     Na technické vynálezy popsané v jeho knihách můžeme s našimi dnešními znalostmi pohlížet s úsměvem jako na mírně naivní. Avšak stačí se jen nad jejich stránkami více zamyslet, pokusit se jeho dílo posuzovat v širších souvislostech a nutně dojdeme k názoru, že ve své době prokázal neobyčejnou schopnost svým způsobem nahlédnout do budoucnosti.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole SLOVNÍK byl zařazen další odkaz na slovník pojmů ze stránek Urasenke a bylo doplněno heslo mugicha.
Perpetuum mobile
2. července 2004
     Má-li stroj pracovat stále, ať k tomu nepotřebuje žádný přísun energie zvnějšku. Taková je představa a o její uskutečnění usilovala již řada lidí od doby, kdy stroje, hodné toho označení, začaly významnější měrou pracovat ke prospěchu lidstva. Otázka, proč je nutné stroj, názorně řečeno, krmit, aby dával užitek, byla sice rozřešena, ale představa něčeho tak převratného, jako objevit, jak lze získat něco za nic, nikdy neztratila na své přitažlivosti. Těch, kdo cítili a možná i dnes cítí neodolatelnou výzvu v tom pokusit se sestrojit něco, co je podle jiných prý dokazatelně a z principu nemožné, bylo a je stále dost. Nemusí to být vždy právě samohybný stroj, na co vynálezci v podobném úsilí soustřeďují svou energii, jiných příkladů je dost a dost. Mnoho, snad se to dá tak odhadnout, lidí tak vynakládá svůj um a utrácí čas ve snaze o nemožné. Je často zcela zbytečné snažit se je přimět, aby nahlédli svůj omyl a soustředili svou šikovnost a zručnost na věci užitečné.
     Snažit se ošálit zákonitosti a doufat v úspěch své snahy se pokoušeli mnozí. Vytvořit dílo, které by fungovalo navzdory veškerým zkušenostem, logice věcí a pravidlům, je stále lákavou vidinou v mnoha oborech lidské činnosti. Společné je pro všechny takto usilující nakonec bohužel zklamání. Když se z něj nepoučí a trvají na setrvání ve svém omylu, je to smutné. Pokud je výsledkem prohlédnutí a uznání svého omylu, je to v pořádku, lidstvo zase poznalo, kudy cesta nevede.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Zvyky
25. června 2004
     Když člověk přestane uvažovat proč některé věci dělá naučeným způsobem, bývá to právě tím, že si pro danou činnost vytvořil zvyk. Po nějaké době namáhavého soustředění na každou práci totiž zjistil, že si zjednoduší život, když si nacvičí několik jednoduchých způsobů, jak docílit stejného výsledku u často prováděných činností jen za pomoci nacvičených úkonů, u kterých nemusí moc přemýšlet. Ono u nich opravdu není pokaždé nutno naplno zaměstnávat mozek. Je to docela báječné, mít možnost na některé věci moc nemyslet a ony se přesto povedou. Ze začátku sice ne pokaždé úplně a zdařile, ale úspěšné pokusy jsou povzbuzením a tak se může stát, že usilovným cvičením se nakonec povedou skoro dokonale a pokaždé. Těch zvyků si člověk postupně vypěstuje tolik, že si ani neuvědomuje, co už zvyk je a co není. Naučí se při činnostech spojených s vědomím, že to už je jen mechanická záležitost, myslet na věci jiné, třeba v pořadí další, a na činnost vykonávanou podle zvyku mu nezbývá dostatek soustředění. Někdy je pak jen záležitostí dostatku štěstí v danou chvíli, zda se spoléhání na naučenou zručnost je správným rozhodnutím.
     Bez jisté míry spoléhání na vlastní spolehlivost s pomocí jednání založeného na léty vypěstovaných zvycích se asi člověk neobejde. Ale jako vždy a všude platí, že nic se nemá přehánět. Statistiky nás poučují o tom, kolik nesprávně odhadnutých situací, které měly být vyřešeny využitím zvyků a nebyly, dopadlo zle.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA se k přečtení nabízí nový článek.
Trpělivost
18. června 2004
     Dá se asi celkem úspěšně předpokládat, že schází, no odhadněme to, snad každému druhému, koho známe. Mít trpělivost je, jak se to dnes hodnotí, celkem dost směšná a zbytečná vlastnost, když se to tak vezme. Mají ji vlastně jen hračičkové, kterým chybí pořádný kus takové té správné a dravé povahy, teď anebo nikdy jindy. Všechno, co se vleče má tu nepříjemnou vlastnost, že není na první pohled zřejmé, jak a kdy to skončí a to musí zákonitě znervózňovat každého, kdo si zvykl na jednoduchá řešení. Ještě, že trpělivost někdo má, řekněme vrozenou, protože trpělivosti se dá naučit jen obtížně. Nejsou učiliště nebo školy, kde by se trpělivost vyučovala, jsou však povolání, kde je jí nezbytně třeba. Pro takového pyrotechnika je životně důležitá, veškerý výzkum a vývoj by se bez ní neměl kam úspěšně ubírat. U povolání jiných není sice nezbytně vyžadována, ale jak si je představit bez toho, že v přístupu k dětem nebo nemocným se uplatňuje její silná dávka. Ovšem i jinde, kde je nutný citlivý přístup jak k lidem, tak k věcem, se s trpělivostí dá dosáhnout mnohem více, než bezohledným a zbrklým chvatem.
     Jestli se dá omluvit přechodná ztráta trpělivosti, je to jen tím, že jsem chybující lidé. Nedostatek či chybějící trpělivost se nemá tolerovat, přestože se může zdát, že mezi lidmi převládá. Není-li tak trochu přetrvávajícím dětským zlozvykem, je netrpělivost z pohodlnosti určitě obtížnou součástí povahy. Lidé tu přeci nejsou proto, aby jen čekali na přání netrpělivých a hledali cesty, jak je okamžitě splnit.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola GLOSÁŘ. V kapitole SLOVNÍK byl zařazen nový odkaz na čajovou terminologii.
První nebo druhé
11. června 2004
     V jednom úvodníku na začátku roku jsem se věnoval mluvě, a tomu, jak si lidé povídají, jak klevetí a brebentí. Přesněji řečeno, jak lze sledovat obecný pokles vážnosti správného dodržování pravopisu a dobrého vyjadřování. Není to jev okrajový a rozsah lajdáctví v tomto směru dává možnost tušit, že je to dáno zejména nedůsledností v péči o toto dědictví. Když už lidé nedbají na to, zda hovoří a píší správně, kdyby to aspoň nedělali tak často a s tak zřejmým nadšením. Už vůbec se neodvážím doufat, že by se osmělili a snažili se vylepšit stav svých vědomostí, případně, že by dbali na to, aby se lépe dařilo proniknout do tajů rodné řeči školákům.
     S tím souvisí i rozvaha, co vůbec říci a co neříkat vůbec. Chápu, že to je něco dalšího, co na člověka klade další nároky a tedy nelze očekávat, že se každý s nadšením pustí hned do nápravy, jen aby na sebe vzal další úkol. Jak se říká, mluviti stříbro, mlčeti zlato a je na každém, co si kdy vybere. Snad tu ostudu pocházející z neuváženého vyslovení nepříliš šťastně volené formulace, a ono stačí i jen jediné nešťastně volené slovo, zažil každý z nás. Je možno se ptát, kolik lidí si z důsledků takové situace vzalo poučení a komu je zcela jedno, co z úst vypustí bez jakýchkoli ohledů. Napovídat toho tolik, že by to mohlo stačit do zásoby, a přitom by se totéž dalo vyjádřit několika slovy, to je přinejmenším ztráta času. Ono ve skutečnosti mlčení, v pravou chvíli a když není co podstatného sdělit, žádné opravdové zlato nepřináší. Tak se asi musíme smířit s tím, že onoho pomyslného stříbra z té druhé možnosti v úsloví poplyne přeci jen víc, než je příjemné.
V tomto čísle
Chystá se: od 16. do 20. června 2004 výstava Chuť čaje= chuť zenu na Mezinárodní výstavě bonsají, suiseki v Praze.
     Aktuální informace přináší kapitola GLOSÁŘ. Do SLOVNÍKu byl přidán odkaz na stránky věnované transkripci čínštiny.
Na rozpacích
4. června 2004
     Už zase jsem se dostal do situace, kdy nevím, jak zareagovat, co udělat, abych se z ní dostal co nejsnáze a dopadl co nejlépe. Jinak řečeno jsem v rozpacích. Obvykle je to právě ta chvíle, kdy mě nic, ale zhola nic nenapadá, a přitom bych tak nutně nějaký spásný nápad potřeboval. Na mysli mi vytanou nejrůznější myšlenky, ovšem v dané chvíli zcela nepotřebné, ale o to jsou neodbytnější, když se snažím usilovně přemýšlet o tom svém problému.
     Tak třeba mi připadá divné, že se říká upadnout do rozpaků, jako by to byla řeka, kam se dá spadnout a v nejlepším případě se jen namočit. Toho, kdo kdo spadl do řeky, je nutné vytáhnout, protože mu tam určitě není dobře a nemohoucnost ve vodě tonoucího se dá očekávat. U rozpaků připadá jako jediné prakticky možné řešení vytáhnout se z nich sám, snaž se každý jak umíš.
     Trochu mírnější je být na rozpacích, ale jakým zázrakem se stalo, že najednou je člověk někde nahoře, na něčem vyvýšeném, a i tam se cítí zle. Ani tato dosti odlišná situace od onoho spadnutí někam neposkytuje, jak se zdá, žádné pohodlí. Srovnatelné je to jenom v tom, že obojí představuje nezáviděníhodné postavení postiženého. Zdá se, že vlastně jen stačí odněkud z té, doufám, že nikoli velké, výšky seskočit a vše by mělo být vyřešeno. Jen obrazně ovšem, ve skutečnosti se někdy člověku až perlí na čele pot, než se z prekérní situace vymotá. Na otázku, proč se rozpaky vůbec zabývám a to v rovině slovíčkaření, by se dalo odpovědět, že nepředstavují hrůzu ani tragédii a nějaké to povídání okolo nich snad nikoho nepohorší.
V tomto čísle
Chystá se: od 16. do 20. června 2004 výstava Chuť čaje= chuť zenu na Mezinárodní výstavě bonsají, suiseki v Praze.
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Potíže
28. května 2004
     Většina z nás je řízením osudu nucena žít ve světě, který označujeme jako reálný a tím máme na mysli hlavně to, že v něm nás pronásledují všechny možné starosti, protivenství a někdy i neštěstí. Vyrovnat se s tím, že k překonání všemožných nástrah z toho plynoucích nám většinou nezbývá, než vynaložit vlastní úsilí a navíc nepřekročit zákony, nebývá jednoduché. Jenže na druhé straně se tomu, kdo je chován jako v bavlnce a uměle chráněn před vším nepříjemným, přeci asi jednou přihodí něco, na co není připraven a co v takovém případě na svou obranu provede, se nedá dobře odhadnout. Může ho to zlomit, ale může se také stát, že v takovém případě nebude ke svému okolí, kdy jde o jeho vlastní pohodlí, ohleduplný, tedy přinejmenším.
     Řešit své životní situace v souladu s jejich závažností a to způsoby, které jsou v civilizované společnosti považovány za obvyklé, je někdy opravdu velice těžké. Tolik případů, kdy se za řešení považuje použití násilí, ukazuje, kolik je vlastně lidí, kteří dali přednost společensky neúnosnému jednání. Řada z nich tak nepochybně učinila z vlastní pohodlnosti, ve svůj vlastní prospěch, bez ohledu na ostatní, na své okolí a na případné následky. Hodnotit takový přístup lze různě a já si v podobných případech ani radši nechci představit, jak by to dopadlo, kdyby někdo takový měl v osudné chvíli k dispozici kouzelný prsten z Říše pohádek ve známém televizním seriálu. Radši nedomyslet do důsledků.
V tomto čísle
Chystá se: od 16. do 20. června 2004 výstava Chuť čaje= chuť zenu na Mezinárodní výstavě bonsají, suiseki v Praze.
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Nový příspěvek naleznete v kapitole TÉMA.
Zaručeně
21. května 2004
     Těžko si vzpomenu, kolikrát jsem podobné dušování se slyšel jako úvodní slogan nebo dodatek ke zprávě, která byla natolik překvapující, neuvěřitelná a tím možná i nedůvěru vzbuzující, že si už sama žádala o další slovní podporu. Té se jí mělo dostat právě tímto nebo slůvkem podobným zde zmíněnému. Ale jedno si vzpomínám dost dobře, totiž to, jakou hodnotu, či vlastně jak mizivou hodnotu, měla ona zmiňovaná záruka, jak se později ukázalo. Ten, kdo se důvěru ostatních snaží získat právě podobným zdáním důvěryhodnosti, to snad ani nemyslí zle, jen si trochu vymýšlí a ani snad nechce ublížit. Je obtížné být imunní vůči tvrzením tak lákavým, jaká se občas nabízejí a chce to trochu přemýšlet, aby se člověk vyhnul zklamáním pramenícím z neověřených zpráv.
     A zase jsem jednou udělal chybu, když jsem učinil předpoklad, že tak prostá věc, jako je vyvinutí obyčejné iniciativy, a to dokonce ještě ve vlastní prospěch, napadne každého. Kolik důvěřivců se nechá zlákat a zase vklouzne do další hry obyčejně nazývané letadlo tak snadno, že si to snad ani neuvědomují, a kolik jiných projevů nedostatku soudného myšlení se projeví příště? To nikdo neodhadne, je to asi v lidské povaze více, než si jsme schopni uvědomit, že před opakováním stejné nebo podobné chyby jen málokdo vyslyší vnitřní varování a uposlechne ho. Dá se to nazvat prostomyslností nebo nepoučitelností, ono to vyjde nastejno, aneb kdo chce kam, pomozme mu tam, jak praví lidová moudrost.
V tomto čísle
Chystá se: od 16. do 20. června 2004 výstava Chuť čaje= chuť zenu na Mezinárodní výstavě bonsají, suiseki v Praze.
     Aktuální informace přináší kapitola GLOSÁŘ. Nový příspěvek naleznete v kapitole OBČASNÍK.
Být připraven
14. května 2004
     Nebo také mít něco v záloze pro strýčka Příhodu. Prostě učinit určitá opatření pro to, aby nás jen tak hned něco nepřekvapilo a když, tak s co nejmenšími následky. Dá se namítnout, že jsou případy, například živelních pohrom, na které se nedá nikdy dost dobře připravit, jak jsme se bohužel měli příležitost přesvědčit v nedávní době. Je však nepřeberné množství jiných, celkem dobře předvídatelných situací, kdy je velká šance, že pomůže a bude užitečné každé i docela malé předem připravené řešení nenadálé situace. Naštěstí ne všechny možné případy překvapení v budoucnu musí mít nutně katastrofální následky, ale i tak se dá očekávat, že si v nastalé chvíli řekneme, a co teď. Za banální záležitosti by se daly třeba označit rozmary panující módy. Kdy by si kdy pomyslel, že se tušení z jedné televizní pohádky, ve které se v jednom království ujalo nošení baťůžků, stane opravdovou módou a postihne nás tak, že se jeden podobáme druhému, protože dosáhne takového rozšíření.
     Jsou ale horší tušení, u kterých se dá očekávat, že se naplní, jen nevíme kdy a s jakou silou. Malou, ale o to důležitější útěchou, už jen proto, že existuje, nám může být existence a využívání lidského rozumu v jeho nejčistší formě, kdy s oblibou hovoříme o rozumu selském. V klání s hloupostí jsou jeho vítězství malá, někdy skrytá a je jich bohužel dost málo. Přesto se právě a zejména on uplatňuje i v dobách, kdy nás nic netrápí a zdá se, že všechno bude stále tak dobré, jak bývalo, až kam paměť sahá. Pomáhá nám uvědomit si, že mohou nastat časy zlé a přiměje nás k uvažování o tom, jak se na ně připravit.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Kdo není se mnou
7. května 2004
     Je proti mně, je možno doplnit úsloví, které, jak se zdá, je dost často přesvědčením mnohých zneuznaných ve svém počínání. Pustit se do takového díla, které bude běžným způsobem přístupné veřejnosti a pro ni určeno, znamená vystavit se přívalu nejrůznějších názorů, náhledů a třeba také kritik. Kdo si to neuvědomí a očekává jen chvalozpěvy na to, co vytvořil, ten bude nejspíš zaskočen tím, že se jeho chápání světa nemusí líbit každému, úplně každý s ním nemusí souhlasit a může své stanovisko dát na veřejnosti najevo. Když se ozvou hlasy kritické, které si všimnou, že s předvedeným dílkem něco není tak úplně v pořádku a naznačí, v čem může spočívat chyba, tak to ale přece ještě nemusí znamenat katastrofu. Podstatné v takovém případě je, že v případě kritiky zvané konstruktivní, se autorovi dostává náznaku, kde asi udělal chybu a v čem nemá tak úplně pravdu.
     A tak, má-li autor aspoň trochu filipa, neuchýlí se k bezhlavému protiútoku, promyslí si, kde se mu co povedlo méně nebo vůbec, uváží vše v klidu a bez velkých řečí své dílo v potřebné míře upraví. Nemá-li toho tak zvaného filipa a chybí-li mu schopnost sebekritického nazírání, bude mu pochopení mnoha věcí trvat déle a zažije nejspíš řadu neplodných diskuzí, které proto navíc nepřinesou rozumný výsledek. Pochopit, že kritika může znamenat pomocnou ruku, která dovede zabránit tápání v temnotách, není snad až tak těžké.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Jen stromy
30. dubna 2004
     Na té ulici ve městě není po celý rok celkem nic zajímavého k vidění, pozornost vzbudí snad jen občas zvuk burácejícího motoru nebo kvílení pneumatik, když někdo gumuje asfalt. Sama ulice nevzbudí pozornost ani svou délkou, která není větší, než coby atlet dohodil oštěpem, je osázená vzrostlými třešněmi, pod kterými je ještě dost místa na slušnou plochu trávníku mezi vozovkou a chodníkem. Vlastně ty stromy jsou už letité, protože se tu a tam stává, že jsou napadeny choroši, občas jejich rozložité větve, které zasahují nad vozovku, některý velký nákladní vůz ulomí a je tu již také několik pařezů. Je až s podivem, že dosud nikoho nenapadlo, v dnešním stále oblíbeném stylu pryč se vším starým, tuto alej, jak by se dala nazvat, kdyby jí neprocházela rušná doprava, pokácet. Snad ty stromy ani nejsou ničím administrativně chráněny, ale přeci jen je možné, že to někoho jen zatím nenapadlo.
     Je nasnadě otázka, proč o nich tak obšírně zmiňuji, avšak důvodem je jarní čas, protože ony tak nádherně rozkvetou, že si toho musí každý, kdo tudy prochází nebo projíždí, všimnout. Nejenže rozkvetou, ale celá ulice se změní jakoby v jeden rozkvetlý strom po celé její délce. Ty stromy vydají tolik květů, že větve jsou jimi obaleny a tak tam jsou po několik dnů dominantou. Sice celá ta nádhera nakonec opadá a trávník je odkvetlými květy zasněžen, ale i to dělá velký dojem.
     Jestli je to tak, že Japonci se těší každoročně jen prostým pohledem na kvetoucí sakury, je nutno uznat, že je na tom něco povznášejícího, když člověk vidí něco podobného. Chápat krásu jen v souvislosti s novou koupenou věcí a s vědomím její hodnoty je poněkud chudičký zážitek vzhledem k věcem a zážitkům, které za peníze nejsou k mání.
V tomto čísle
Chystá se:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice KALENDARIUM je pozvánka na výstavu v Lounech. Nový příspěvek je v kapitole TÉMA.
Koně a čaj
23. dubna 2004
     Klapot koňských podkov na městské dlažbě je u nás možno zaslechnout jen velice vzácně a tak se s koňmi lze setkat zejména na dostihovém závodišti. Což není tak úplně pravda, protože ve městech, kde se to jen trochu hodí k místnímu koloritu, tahají koně bryčky s turisty. Vlastně si tak přiznáváme, že některé staromódní věci jsme kdysi jen na čas odložili, abychom je posléze oprášili a v jen trochu pozměněné podobě zase začali používat. Sice pro koně, jako byli třeba pivovarští valaši, se dnes už sotva najde práce, ale to neznamená, že se obecně pro koně v dnešním světě nenajde další příhodné použití. Podobně jako naši zvířecí domácí mazlíčkové pro nás představují kousek něčeho z přírody, co máme stále nablízku. Kůň je tedy trochu větší kousek přírody a tak ho nemůžeme mít přímo doma, ale jeho přítomnost nám poskytuje podobné potěšení, někdy dokonce působí na člověka léčebně.
     Podobným odklonem od ověřených zvyklostí a následným návratem k nim by se dala nazvat třeba snaha prosadit slazené, průmyslově vyráběné balené nápoje na úkor nápojů dosud obvyklých. Ta snaha trvá, ale vývoj přinesl trochu nezvyklého rivala v podobě čaje, který vlastně také představuje cosi staromódního, alespoň v našich končinách. Podobně je tomu i v jiných zemích, které postrádají tradici v podávání čaje. Zase je v tom kousek přírody, když si čaj připravíme z čajových lístků, na kterých vidíme, jak se z nich uvolňuje do nápoje nejprve barva spojená s budoucí chutí a pak vůně.
V tomto čísle
Chystá se: květen - p.Ježková - obrazy, čajovna U sv.Mikuláše v Lounech
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Spolehlivost
16. dubna 2004
     Zcela nenápadná vlastnost, ať už se vyskytuje u lidí nebo u zařízení, nenápadná proto, že je očekávána jako samozřejmost. Je to až moc lákavé téma, než abych se mu opět jednou nevěnoval. Příliš mnoho věcí jsme si zvykli vnímat jako povinnosti těch druhých, na sebe ale v tomhle punktu pohlížíme velice často zcela odlišně. S vnímáním světa vlastníma očima, ze své vlastní pozice, a s pohledem na sebe sama zvnějšku, to jak mne vidí ostatní, je vůbec věc zapeklitá. V důsledku toho, jak se na své okolí díváme, pak vypadá naše chování a nebylo by celkem o čem hovořit, kdyby se tak často nevyskytovaly tak rozdílné náhledy na to, co lze požadovat od ostatních a co jsme ochotni pro ostatní udělat. Právě spolehlivost v jednání a činech je velice dobrým zkušebním kamenem, na kterém se ukáže, v čem je pravá hodnota člověka. Ojedinělý projev nespolehlivosti vůči ostatním asi není rovnou tragedie, ale přituhovat začne, pokud se stane životním postojem. V nespolehlivosti si libovat nebo si z ní udělat životní program, to už může vést k důvodnému podezření, že s dotyčným není všechno zcela v pořádku. Mírněji se snad dá posuzovat, a nemusí nutně patřit do sféry postižení osobnosti, takový názor, že když už jsou nespolehliví ostatní, budu také takový. Ona vlastně ta spolehlivost je tak nějak téměř zbytečná, nikdo si jí necení, tak proč tolik řečí okolo ní. Je prostě řada možností, jak se nepříjemnosti spojené s povinnostmi dají nějak obejít, ale vždy to nakonec vyjde nastejno, pachuť něčeho nepříjemného zůstává, jde jen o to, jak se s ní kdo vyrovná.
V tomto čísle
V příštím čísle:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Od dob dávnověku
9. dubna 2004
     Pokaždé, když se dozvídám něco dalšího o tom, jak již v dávných dobách dosahovalo lidstvo dokonalosti v řadě oborů a činností, dodnes mnohdy nepochopitelné, musím se nad tím pozastavit . Ať už to jsou výjimečné výtvory hmotné či nehmotné povahy, které se dochovaly nebo o kterých máme důkazy jejich existence, vždy se při úvahách o jejich původu vynoří mnoho otázek. Odpovědi na mnoho z nich hledáme do dneška, jejich zodpovězení trápí odborníky a jen někoho z laické veřejnosti. Nejpůsobivější jsou dochovaná díla stavitelská, protože o své existenci podávají viditelné a hmatatelné důkazy. O dílech dávnověkých astronomů a matematiků se dá říci, že v působivosti si s předchozími nezadají, ale asi zaujmou především vědecké specialisty. A přesto se i jen malé fragmenty zpráv o schopnostech tehdejších učenců vymykají našim představám. Pojmenovat čísla vyjadřující tak velká množství, která určitě nebyla potřebná pro běžný život v pozemských rozměrech, to dává k přemýšlení silný podnět. Mnohem méně pak víme o tom, k čemu byly určeny dochované výtvory, o jejichž určení jen v pozemských souvislostech lze silně pochybovat.
     Je těch neobjasněných otázek sice mnoho, ale na starověk bychom neměli zapomínat ani v jiných souvislostech. Díky skvělé schopnosti našich dávných předků objevit a využívat ke své obživě plody přírody, můžeme se dnes těšit z čaje, vína, piva a řady dalších nápojů v jejich vrcholné formě.
V tomto čísle
V příštím čísle:
     Aktuální informace přináší kapitola GLOSÁŘ. V rubrice KALENDARIUM byla zařazena informace o vernisáži výstavy na zámku v Lednici. V kapitole SLOVNÍK byl zařazen odkaz na ucelený slovník podobného tematického zaměření.
Ta podobnost
2. dubna 2004
     Na světě se zkoumá kdeco, a tak se musíme smířit s tím, že se mezi objekty zkoumání zatoulají i jevy a věci nepatřičné. Tedy, pokud někdo má chuť a vytrvalost zabývat se výzkumem něčeho zbytečného, tak ať na to neplýtvá prostředky ze společné kasy. V jiném případě může působit trochu uklidňujícím dojmem, že zabrán do svého výzkumu, nemá možnost nadělat paseku v místech, kde o to nikdo nestojí. Při všech těch geniálních nápadech, co dalšího zkoumat, se snad nikdo ještě nezamyslel nad tím, jak jsou si podobné nápoje – barvou, složením nebo způsobem přípravy. A přitom těch možností se nabízí tak nepřeberná řada, zejména díky tomu, že ji člověk neustále rozšiřuje a občas pije i to, nad čím hovádko ohrne nos.
     S rizikem, že nebudu mít příznivce, si dovolím vyslovit domněnku, že mezi pivem a čajem lze nalézt řadu rysů, které nevylučují možnost srovnání, k tomu není potřebný žádný nákladný výzkum. Tak barvou se podobají v mnoha případech. Někoho by napadlo, že tím to končí, ale mám tady trumf a připomenu, že oba nápoje procházejí v raném stadiu svého zrodu fází, kdy se používá voda, která projde varem. A to není všechno, co se dá uvést, jak si někteří již mysleli, protože je nutno připomenout, že oba nápoje se připravují z bylin. Až se někdo pustí do pořádného výzkumu, to se teprve dozvíme věci.
     Než k tomu dojde, budeme si asi muset počkat do příštího apríla.
V tomto čísle
V příštím čísle:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Bylo zařazeno nové heslo ve SLOVNÍKu.
Na malou chvíli
26. března 2004
     Co je malá chvíle, o tom má každý svou představu a zcela nepochybně velmi rozdílnou ve srovnání mezi sebou navzájem. Říci malý ještě neznamená menší, než cokoli jiného srovnatelného. Velice podstatné je v podobných případech vzít v úvahu okolnosti, za jakých k obdobnému prohlášení došlo. Každý druhý si při takovém slibu něco přeje a když říká, že to bude trvat jen chvilinku, lze v tom prohlášení očekávat přání. V jednom případě, aby to trvalo co možná nejdéle, protože se bude jednat nepochybně o záležitost nanejvýš příjemnou. V případě jiném, kdy je očekávána nepříjemnost, každý chce, aby ta chvilka do jejího příchodu, než se dostaví, trvala co nejdéle jak je jen možné.
     Přání a skutečnost jsou však často něco zcela jiného a zásadním způsobem se liší. Ubezpečení o krátkosti času, o kterém byla řeč, může nakonec předčit očekávání a než se člověk vzpamatuje, už je po všem, zvláště v těch případech, kdy chvíle má přinést věci příjemné. Jak si jindy vysvětlit, že ve slibované chvilce se nic nedaří, čas se vleče a konec toho trápení není v dohlednu.
     Nejasné sliby a nesplněná očekávání, ono to vyjde obojí asi nastejno. Jeden nikdy neví, co ho příště potká. Neví také, za jak dlouho to bude, zda brzo nebo za nějakou chvíli, a jak ta bude dlouhá. Radujme se z toho, kdy slibovaná chvilka příjemností je oproti očekávání delší a kdy věci zlé brzo skončí.
V tomto čísle
V příštím čísle:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Upozornění na dubnovou výstavu v Lounech najdete v KALENDARIU.
Nejsme připraveni
19. března 2004
     Jestli se dá lidstvo jako celek přirovnat k živoucímu organismu, tak i ono je na útoky proti své podstatě připraveno jen částečně nebo jen velmi chabě. Ovšemže to, jak se vyrovnává s narušením své celistvosti, jak snáší pokusy o zasazení bolestivých ran na svém těle, záleží na celkovém zdravotním stavu. Má-li tělo jako protivníka bakterie nebo viry, je na boj s nimi od přírody vybaveno obrannými mechanismy. Způsobit si úraz či zranění vlastní nešikovností je záležitostí zkušenosti, jak se příště podobných nehod vyvarovat. Proti útokům v tajnosti plánovaným a uskutečněným vlastním živočišným druhem bývá obrana natolik bez naděje na úspěch, protože se u nich téměř nedá předvídat okamžik vzniku, jejich směr a účel. Osud lidstva je s násilnostmi a zabíjením v malém i větším měřítku spojen jaksi nerozlučně. Jako bychom byli smířeni s tím, že účty diktované zájmy velkých územních celků se vyřizují jen válkami, jiné metody jakoby neexistovaly. K prosazování svých názorů silou se pak uchyluje ve vypjatých situacích kdekdo.
     Žijeme ale v době, která od dob rozkvětu anarchismu hodně pokročila v metodách, jak lze vražděním nevinných lidí propagovat názory skupinky ovládané jedinou myšlenkou na uspořádání světa podle jejích představ. Potomci názorově podobní těm, kterým chybí síla a ušlechtilost myšlenek k prosazování svých názorů běžnými prostředky, sahají k násilí, jaké jsme dříve neznali a se kterým se setkáváme ještě pořád častěji, než bychom byli ochotni připustit. Na každý další útok nejsme připraveni a myslet si, že mu lze čelit nějakými zázračnými metodami je iluzorní. Skoro by se dalo říci, že lidstvo se musí bránit proti sobě samému, i když je to jen proti hrstce těch, kterým lidské geny patří jakoby neprávem.
V tomto čísle
V příštím čísle:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY.
Lidé dobří a jiní
12. března 2004
     Když se člověku něco povede, může to být radost pro přátele a na zlost nepřejícníkům. Oslava se šampaňským je sice jen drobnou událostí, ale potěší, ono už jen to mít přátele je výhra v loterii, jak se říká. No a těm, dalším, kterým kazí zažívání závist je souzeno se s tím nějak poprat. Ne každý má však v sobě tolik slušnosti, aby udržel na uzdě své špatné vlastnosti. V tom se pak projevuje ta odvrácená strana lidského soužití.
     S přáteli se rád podělím o svou radost z dobře vykonaného díla a dává mi to sílu do dalších činů. U některých lidí, kteří mi nejsou zrovna přátelsky nakloněni, se snažím zmírnit ostří v dané chvíli napjatého ovzduší, pokud je to jen možné a v mých silách. Ale jako se snažím v případě svého úspěchu vyvarovat přílišných sympatií k nekritickým obdivovatelům, nezbývá mi, než zaujmout obranné postavení proti agresivním názorům a skutkům.
     Pokud někdo pocítí potřebu přivlastnit si něco nebo všechno z úspěšných výsledků mého usilování, je to vážná věc a budu se bránit, nakolik mi síly stačí. Nebudu se v tom případě ohlížet na to, jak je protivník mocný a silný a využiji svého práva na hájení výsledků mé práce. Nikde není psáno, že v tom svém úsilí budu úspěšný, ale nechat bujet nespravedlnost, to dost dobře nelze. Pokud něčeho dosáhnu, i kdyby to byla jen pozornost vyvolaná v blízkém i širokém okolí, je to malý úspěch. O mnoho větším úspěchem je nalézt porozumění a souhlasné názory, které potvrdí, že ubližovat jiným z pozice síly není morální.
V tomto čísle
V příštím čísle:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY, GLOSÁŘ a TÉMA.
Něco jako výročí
5. března 2004
     Tak až letos, ono to vlastně teprve nyní stojí za to, jsem si pořádně všiml, že datum 5. března lze považovat za oficiální zahájení provozu Čajolinek. Jsou to tedy právě tři roky, kdy se rozeběhlo vydávání časopisu, ve kterém se snažím vydobýt pro čaj místo na slunci, jak se říká. Jestli se to dařilo a daří nebo ne, mohou nejlépe posoudit jen čtenáři, sám se takového hodnocení dobrovolně vzdávám předem. Mým úkolem, tak jak jsem si ho v tomto směru stanovil, bylo a je usilovnou snahou dávat veřejnosti neustále najevo, že čaj, jeho výběr, příprava, podávání a vůbec kultura stolování s tím spojená může člověku přinést mnohem víc, než je v našich končinách obvyklé očekávat od nápoje tak prostého. Je to jako s mnoha dalšími věcmi, naprosto podobně, totiž když něco dělat, tak pořádně a ne jen tak to odbýt.
     Začátky Čajolinek provázelo prvotní nadšení a teprve po čase, když začaly vycházet pravidelně, se ukázalo, že dát dohromady vždy opět další vydání je obtížné. Koncem roku 2001 se mi pro Čajolinky podařilo zajistit zařazení mezi publikace označené ISSN a stal se z nich týdeník. V té pravidelnosti vydávání jsem si laťku opět o něco zvedl. Kdyby práce na Čajolinkách nepřinášela radost, nedala by se dělat dlouho, anebo by to bylo nejspíš znát na obsahu, že nemá tu pravou šťávu, jak by se snad dalo říci. V průběhu času se k mé nelibosti vyskytly v obsahu i v pravidelnosti vydávání nedostatky. Chybovat je lidské a jsem si vědom toho, že chybám se nedá vyhnout. Povinnost ke čtenářům však velí omezit chybování na míru přijatelnou a snažit se služby zlepšit.
     Velkým povzbuzením do další práce byly a jsou však vždy ohlasy čtenářů, protože dávají znát, že si něčeho všimli, nelitovali energie a své dojmy napsali třeba do Návštěvní knihy. Zanechat bez povšimnutí některé světlé až zářící okamžiky Čajolinek by znamenalo asi totéž, jakoby na druhou misku vah nebylo co položit. Je a ne jen tak něco obyčejného, za všechno ostatní lze uvést, že mi bylo prostřednictvím Čajolinek dopřáno poznat řadu neobyčejně vzácných lidí a některé z nich pak osobně.
     Jistě uznáte sami, že za takových okolností se nedá dost dobře nepokračovat v načatém díle, a proto, pokud mi síly budou stačit, můžete počítat s tím, že další vydání Čajolinek se připravuje.
V tomto čísle
V příštím čísle:
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY, GLOSÁŘ a nový příspěvek je v kapitole OBČASNÍK. O výstavách informuje rubrika KALENDARIUM.
Vítr
27. února 2004
     Skoro si ho ani nevšimneme, pokud nedosahuje síly vichřice a zájem, který stojí za zmínku vyvolává nepochybně u jachtařů, majitelů větrných mlýnů a vzduchoplavců. Najdou se jistě i další, kterým vánek přináší zlepšení nálady, určitě lépe schne prádlo pověšené na zahradě a když rozfouká mlhu, to už je radost pro více lidí. Takový rázný a vytrvalý pohyb vzduchu, něco co není vidět, a jeho sílové účinky si uvědomíme až když nás na svou sílu upozorní pořádný vichr, který ohýbá stromy a dovede i víc. Je to ale energie, kterou lze využít jen z malé části pro vrtkavost povahy, jak se projevuje. Je však zadarmo a tak se člověk snaží jak to jen jde o zapřažení větru do svých služeb.
     Představa levné tažné síly pronikla až do běžně používaného výrazu, že někdo chytil ten správný vítr a myslí se jako že do plachet nějakého osobního korábu. Od toho větru se ovšem samozřejmě očekává, že člověka dopraví do vysněných lepších končin a nejlépe hned, jen tak bez dalších starostí a bez vynaložení úsilí. V tom nadšení se někdy zapomíná, že co se zdálo být vydatným větrem může být jen pšouk momentálního počasí, přišel a vzápětí utichl. Na pachové vlastnosti větru se prostě v takovém případě nehledí, jen ať fouká. Je však možné, že vítr je vytrvalý nadmíru a v okamžiku, kdy se zdá, že cíl je už na dosah, pohon k dalšímu pohybu už není potřeba a tak ať ustane. Tedy měl by přestat foukat a ouha ten si nedá poručit, skasání plachet nepomáhá a při míjení cíle si loď pluje tam kam chce vítr. Aby toho nebylo dost, jindy se může stát, že vítr má dost sil a kormidelník se radostí z jeho služeb zapomene pečlivě věnovat svému úkolu, nesleduje dost pozorně maják a o neštěstí je postaráno.
     Není to bajka, a přeci by se v ní mohlo hledat ponaučení.
V tomto čísle
V příštím čísle: výroční vydání
     Aktuální informace přináší kapitola GLOSÁŘ. Do rubriky -(e-)obchody- a -společnosti- byly přidány odkazy na firmu Čajový dom (Slovensko).
Řekni mi zrcadlo
20. února 2004
     Občas, když se člověk cítí mizerně, může pomoci zajít si pro trochu moudrosti obsažené v pohádkách. Já vím, že pohádky jsou vyprávění o tom, co se nestalo, co se nestává a snad ani stát v opravdovém světě nemůže. Tak se aspoň obvykle o tomto literárním žánru hovořívá a vymyšlenost jeho příběhů se vším všudy se mu připisuje od nepaměti. Jenže ono se stačí trochu hlouběji zamyslet nad souvislostmi světa pohádek a světa lidí, řečeno ve stylu seriálu Arabela, a zjistíme, nakolik se mnohým z nás některé pohádkové postavy charakterově podobají. A tak shledáváme, že toho, koho dobře známe a podle jeho zlozvyků bychom ho rádi patřičně pojmenovali, má svůj předobraz v podobné postavě z pohádky. Podobnost v mnoha případech skutečně jakoby náhodná se sice báječně hodí třeba jen na někoho z blízkého okolí, ale proč bychom nemohli pokračovat v pátrání ve svém okolí dál, ještě dál a navíc nedbat přitom na společenské postavení dotyčných a o překvapení by nebyla nouze. Nedivte se, pohádky v sobě mají hodně poučného, čerpaného přímo ze života už od věků a jen trocha toho kouzelného, nevídaného a neslýchaného v nich je řadí mimo kategorii literatury faktu.
     Oživit povídání ilustrativním příkladem se vždy hodí a tak by mohl posloužit známý případ pátrání po tom, kdo že je to na světě nejkrásnější, případně nejchytřejší, či tak nějak, s použitím zrcadla. No ono v pohádce bylo kouzelné a mělo svou pohádkovou funkci navíc, ale základní situace je zde. Otázka kladená zrcadlu je ve skutečném světě celkem zbytečná při pohledu do něj už z principu, protože ono nic jiného neumí. Ale kolik lidí na to zapomene a neuvědomí si, že nejsou v pohádce, svou otázku sice nevyřknou nahlas, jen si ji myslí a jak je přitom ten pohled do něj jako odpověď potěší.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Každý podle svého
13. února 2004
     Těch věcí, které činí svět a život v něm snesitelnější, je celá řada a jednou z nich je i pestrost barev, tvarů a já nevím čeho ještě všeho. V úvodníku ze 26. prosince 2003 jsem se tím při jedné příležitosti zaobíral, a ten úvodník měl nadpis Rozdílnosti. Tím chci jen naznačit, že když byla tehdy jedna příležitost, nemohla být při troše uvažování jediná, aby vyčerpala téma tak bezedné. Dnes se chystám využít příležitost další. A tedy můžeme se ptát, zda je užitečné být odlišný od ostatních jedinců stejného druhu. Hledisko užitečnosti nebo výhodnosti mi v této chvíli připadá jako snad jediné, na které je možno se spolehnout, že je dostatečně silné v konkurenci dalších, aby odolalo protiargumentům. Někdo říká, že je dobré ničím nevynikat, nevybočovat z řady a tak na sebe příliš neupozorňovat. Má a třeba ze zkušenosti k tomu měl dost dobré důvody, aby si vybudoval takto charakterizovaný životní postoj, na to má právo. To je tedy hlas, který se kloní k názoru být co nejvíc jako ti ostatní, protože se nevyplácí lišit se svými názory, oblékáním či chováním od většiny.
     Při volbě životního postoje v naznačené snaze neusilovat o prosazení své osoby je možné dát přednost splynutí s davem. Na druhé straně je zase docela přirozené, že někomu je bližší naopak snažit se velice prosadit tím, že o sobě bude světu dávat co nejvíce najevo, že nechce být přehlížen. Ani jemu nelze hned bez uvažování vytýkat nějaký podstatný nedostatek, protože posuzovat lidi bez znalosti okolností, které každého z nás provázejí životem, by bylo nerozumné.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V rubrice -společnosti- je uvedena nová firma z USA.
Veselé povídky
6. února 2004
     Bývalo ve své době zvykem, že v jednom pražském divadle si zvali na pódium význačné hosty, kteří mohli přispět ke zdaru představení. Na začátku představení také dávali autorsky zdatnému hostu úkol sepsat kratičkou zábavnou povídku, kterou musel napsat tak rychle, aby ji stačil před koncem ještě divákům přečíst. Zdálo by se, že to byla záležitost obvyklé rutiny. Háček však byl v tom, že v ní musela být použita všechna slova, která náhodně vybraní diváci v té chvíli nadiktovali. Jistě si dovedete představit, že tak většinou vznikala dílka vhodná jen pro tu chvíli, literární kvalita nebyla vyžadována a hlavním účelem zde bylo připravit další zábavu pro diváky. Do představení se tak vnesl moment mírného napětí, jak to dopadne, v očekávání další nezvyklé zábavy. Hledáte, co je na tom pozoruhodného a ptáte se v duchu nebo ti z vás, kteří jsou prudší povahy, se ptají i nahlas nevybíravými slovy, proč se zde o tom zmiňuji.
     Každý se jistě rád zasměje a je radši, když k tomu má příležitost často, ovšem očekává se, že to bude převážně při představení v divadle nebo v kině, u dobře napsané knížky nebo při pořadu, který je k zábavě určen. Nebylo by o něčem podobném potřeba mluvit či psát, navíc tak často a nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby to byla jen a jen vzpomínka na divadelní představení. Ale mám neodbytný dojem, že důvodů k připomenutí a častějšímu připomínání je celkem dost, protože mnoho informací, navíc oficiálních a těch dalších k životu nezbytných, které je člověk nucen denně vstřebat, má podobnou hodnotu jako ony povídky.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Úvodník
30. ledna 2004
     Co se týká okruhu témat, která jsou vhodná třeba právě pro úvodník, protože ten se chystám napsat, je jich dost, ale těch nejsnáze zpracovatelných je přeci jen trochu málo. Jsou témata, která jsou tak snadno uchopitelná a na papír nebo do příslušné rubriky slova jen tečou, mnoho námahy není třeba. Pokud se vyhneme jednostrannosti ve výběru a zpracování témat, jak předkládá tvorba bulvární, a nevím a pochybuji jestli je to ve vlastním slova smyslu tvorba, zasluhují si všechna témata zpracování pečlivé, seriózní a s respektem k člověku a jeho důstojnosti. Jestliže přijde ve správnou chvíli ta správná inspirace, je článek svižně napsán a je-li s ním v té chvíli aspoň spokojen ten, kdo ho napsal, je to první krok k tomu, aby našel v řadách čtenářů dost podobně naladěných a tu radost jim předal. Tématům, která vyžadují značné úsilí k tomu, aby jejich konečná podoba odpovídala záměru, se mnoho autorů či pisatelů radši vyhne. Vezmeme-li to z ryze pragmatického hlediska, ta námaha navíc nebývá honorována a tak se jim není vlastně co divit. Je však nutno po pravdě přiznat, že největší část témat jsou ta, která patří mezi oba krajní případy a dá se u nich užít nadšení i trápení, často ve vyrovnaném poměru výskytu.
     Pokud jsem hodně čtenářů zklamal touto mojí vnitřní úvahou, nezbývá mi, než se jim v duchu omluvit a propříště najít něco záživnějšího.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. V kapitole TÉMA najdete nový příspěvek.
Povídá se
23. ledna 2004
     No ano, jinak to ani nejde, kdo má mluvidla, ten je používá k tomu, k čemu byla stvořena. Od doby, kdy se dorozumívání hlasem dostalo na úroveň řeči, lidstvo povídá, brebentí, klevetí a vůbec využívá všech darů, které mu mluva poskytuje. I ten nejméně upovídaný člověk je nucen řeč používat, sice možná více, než je mu příjemné, ale i on občas něco od ostatních lidí potřebuje a pak nezbývá, než jim sdělit, co že to vlastně chce. Průměrně hovorný promluví s každým vlídné slovo, do řeči se nenechá nutit, někdy vysloví i to, co by si jinak rád nechal pro sebe, ale to ještě není tragedie. Neobyčejně zdatného řečníka a upovídaného člověka není nutno složitě hledat, takových je dostatek. Vše o čem hovoří dovede květnatě rozvinout do tak košaté podoby, že se dozvíte nejen všechno, co s tématem souvisí, ale mnohem víc. Takoví si posluchače najdou a nepustí, a kdyby náhodou zrovna nablízku nikdo nebyl, vyloví z kapsy mobilní telefon a už jsou zase ve svém živlu. Podezřívám je dokonce z toho, že ho ani nemusejí mít zapnutý, aniž by jim to nějakým podstatnějším způsobem vadilo.
     Nezaujatý pozorovatel by měl mít důvod se domnívat, že po tak dlouhou dobu používaná řeč má být obecně dovedena k aspoň znatelnému stupni dokonalosti. Neustálým vývojem, který je v takovém případě mlčky předpokládán, by měla řeč a všechny její atributy nabývat na kvalitě. Leč zhusta se tak neděje, aniž by byla řeč brána obecně jako součást kultury. V tomto ohledu měl muzikálový profesor Higgins s Lízou dost práce, ale nakonec slavil úspěch a sázku vyhrál. Podobných adeptů, jako byla Líza, je dnes dost a dost, ovšem potíž s nějakou takovou živností dnes je v tom, že o podobné služby nemají zájem. Ono už delší dobu není podmínkou umět správně a dobře hovořit pro to být úspěšný ve společnosti, protože uplatnit se lze i bez takových znalostí.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.
Pochybnosti
16. ledna 2004
     Kdo by je neměl, menší či větší, ale vždypřítomné, ten je snad blázen z povolání. Většina z nás si vybrala nějakou práci, která podléhá veřejné kritice, zjevné či skryté. To ovšem neznamená, že na díla těch ostatních by nemohlo, anebo nemělo, být uplatněno kritické měřítko, na jeho základě vysloven verdikt a tak by jejich tvůrcům neměl být dán důvod k přemýšlení o tom, co vytvořili nepovedeně. Kdo považuje pochybnosti za nedostatek sebevědomí, za zcela zbytečný luxus nebo něco podobného, má zřejmě už o všem dopředu rozhodnuto. Jemu bude velice obtížné vysvětlovat, že jím nalinkovaný svět může mít a má mnoho dalších rozměrů, jejichž význam mu prostě uniká nebo ho ani netuší a ve své zaslepenosti nejspíš nikdy neodhalí.
     Pochybnosti ve své podstatě říkají vnímavému člověku, že je vhodné myslet také na mnoho dalších lidí s jejich potřebami být pochopeni a tak dalším zlepšováním toho, co pochybnosti vyvolalo, jim vyjít vstříc. Mít stále na mysli, že ač chyby člověk dělá, ať už o nich ví nebo si jich nevšimne, není žádná charakterová vada. A právě ta schopnost uvědomit si, že pochybnosti jsou tu proto, aby člověka přiměly k zamyšlení nad tím, zda a jaký má jeho práce smysl, je nevyčerpatelným zdrojem inspirace, jak dát vzniknout užitečnosti člověka pro druhé.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Kapitolu TÉMA rozšířil další příspěvek. V kapitole SLOVNÍK bylo doplněno heslo JAS. Do kapitoly ARCHIV byly přesunuty informace z minulých let.
Dobré a zlé
9. ledna 2004
     Bez jednoho by nebylo druhé, nebyl by potřebný kontrast pro příklady a nebylo by jednoduché argumentovat při vysvětlování jednoho či druhého, protože samostatně, za stavu pomyslné existence jen jednoho, to jaksi dost dobře nelze. Zařadit chování, čin nebo projev mezi to, co je dobré nebo špatné, se řídí zkušeností. Stačí, když pro jednoduchost vezmeme do úvahy jen vztahy mezi lidmi. Mezi pojem vyloženě a tedy úplně špatné, a naopak zcela bez diskuze dobré, se vejde ohromné množství toho, co už není tak dobré a někdy zase tak zcela špatné. Každý si časem v této hromadě všech možných odstínů, od jednoho extrému ke druhému, najde okruh těch, kterým dává přednost. Někdy tak trochu nebo zcela zapomene na dobré rady, které ho měly poučit na celý život, to tedy jest, bližší mu jsou rady z opačného pólu.
     O převážné většině toho, co je zlé a co je dobré, se obvykle nediskutuje. Jen se musíme smířit s tím, že názory na samu podstatu rozlišování se různí, ať už je to jen v našem bezprostředním okolí či v okolí blízkém, v okolí zeměpisně rozsáhlém nebo v krajích nám značně vzdálených. Aby se dalo na světě aspoň trochu spokojeně žít, je zapotřebí najít jakýsi pocit sounáležitosti lidstva a jeho duchem se řídit. Dnes už víme, anebo značná část lidí si uvědomuje, že ani to by samo o sobě nestačilo a ke vztahům mezi lidmi je nutno zcela jistě přiřadit i to, jak se chováme k přírodě, či k tomu, co nám z ní zbylo.
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ. Rubrika KALENDARIUM byla aktualizována. V kapitole SLOVNÍK bylo zařazeno nové heslo Tsuen a Tamakatsura.
Novoroční
2. ledna 2004
     Jak to s novoročními předsevzetími po nějaké době dopadne, sami víme nejlépe, když jsme takový neuvážený kousek provedli. Ne jednou, ale ve snaze dokázat si, že ve skutečnosti je v nás přeci jen něco lepšího, než se navenek jevíme, někteří z nás pravidelně rok co rok propadají sebeklamu a nic je od podobného počínání příště neodradí. Předsevzetí je takový jakýsi slib a vždy si v něm chceme dokázat, že řada zatím v nás skrytých dobrých vlastností se projeví, přinese nám to radost a našemu okolí samozřejmě také. Pokud by měla radost vždy pramenit jen a pouze z těchto pramenů, asi bychom si jí moc neužili. Ovšem kdyby šlo jen o to dosáhnout splnění svých slibů daných poslední den v roce, je tu snadná rada. Dávejte si taková předsevzetí, která jsou ve svých nárocích velice prostá, jejichž splnění už vlastně máte předem téměř jisté, snad vám to pak na radosti z jejich naplnění neubere.
     Dostát snadno svému slibu je však možno i jinak, ovšem zcela zavrženíhodným způsobem, jak se mi zdá. Což o to, je to velice prosté, každý na to určitě přijde sám, na to není potřeba obzvláště namáhavé uvažování a špatností je i bez toho dost, že se mi o tom ani moc nechce psát. Budiž, takové předsevzetí může z velké vypočítavosti, že se sami známe nejlépe a víme, co nám půjde snadno, obsahovat příslib neskrývat své špatné stránky. No řekněte, nepůjde tohle každému nejsnáze?
V tomto čísle
     Aktuální informace přináší kapitola NOVINKY a GLOSÁŘ.



©Petr Novák, CAMENOV@quick.cz