ČAJOLINKY

ARCHIV – Tema
 
O ČAJI NA STRÁNKÁCH INTERNETU
 
On-line časopis pro milovníky čaje a popularizaci čaje samého
 
NOVINKY GLOSÁŘ TEMA OBČASNÍK RECENZE SLOVNÍK NÁZORY FAQ ARCHIV

Odkazy
na stránky věnované čaji
 
     Archiv kapitoly TÉMA z roku 2001.

aukce
debaty
(e-)obchody
čajovny
kluby
nadšenci
společnosti
vyhledávače
ostatní







ARCHIV – TÉMA – rok 2001
2002

  Datum
Tema
18. prosince 2001
 Bílý čaj
14. prosince 2001
 Tak pí-voda není zázrak
23. listopadu 2001
 Errata
5. listopadu 2001
 Také tak držíte šálek?
1. listopadu 2001
 Amatéři
16. října 2001
 Růžové brýle
3. října 2001
 Návod k použití
9. srpna 2001
 Čaj na všechny způsoby (1)
8. května 2001
 Pěstování čaje ve světě
3. května 2001
 Čaj ze sáčku
30. března  
Honeybush
15. března  
Původ čaje Earl Grey
5. března  
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
Bílý čaj
Rozjímání předvánoční
18. prosince 2001
     Všechno z toho, co kdy lidstvo v průběhu dějin potkalo v obdobích, která ho tragicky zasáhla, je hodno zamyšlení a zapamatování pro budoucnost. Většinou to však, jak se stává, relativně brzo upadne v obecné zapomnění. Sice se po jistou dlouhou dobu nezapomíná na období nesvobody, strachu o život, jindy také nedostatku všeho, co je potřebné pro život, někdy i dokonce pro jeho zachování a řady jiných podobných strázní, a přeci si to v dobách, kdy všechny ty hrůzy pominuly, málokdo později uvědomí, aby z historie a zkušeností v ní nabytých pro sebe čerpal poučení. Pro mnohé lidi je historie od určité doby minulostí, nehodlají se jí zabývat a hledí jen do budoucnosti.
     Tedy v čem vlastně spatřuji spojitost či protiklad mezi historií a přítomností? Je v tom na začátku asi to, co lidem stačilo k životu kdysi a co považují dnes za běžnou věc, bez které se jim zdá život nemyslitelný. Pokud se tedy uskrovnili v dobách nedostatku, anebo žili velmi skromně, byli snad beznadějně nešťastní a opravdu jim bylo zapotřebí všechno z toho, co máme k dispozici dnes? Jistěže namítnete, pokrok se nedá zastavit, jen nenapravitelný škarohlíd se ohlíží do minulosti a připomíná její, z dnešního pohledu, horší rysy jako připomínku toho, v čem bychom se měli polepšit. Ovšem byly to také právě ty doby, kdy člověk žil prostě a více než dnes v jistém souladu s přírodou. Škarohlídem bych opravdu být nechtěl, ale také bych nechtěl být jen tak v roli toho, kdo přehlíží, že se pro mnoho věcí, o kterých dnes víme, že jsou zbytečné a nepotřebujeme je, hledá opodstatnění umělým vytvářením dojmu nezbytnosti. Na dobrou životní úroveň a její zvyšování se zvyká velmi snadno a ve většině vyspělých států se stává běžnou věcí užívat dnešních vymožeností. Pak se ale najednou zjistí, že velice často je hromadění věcí už téměř jen záležitostí zvyku v nakupování. Ošklivým slovem se tomu říká plýtvání. To jen znamená, že se v převážné míře projevuje malá schopnost zamyslit se nad tím, zda si uvědomujeme hodnotu věcí a zda si zachováváme úctu k hodnotám vůbec.
     Dějiny lidstva jsou plné ničení hodnot a kde se to ničení projevilo plnou silou, musely tyto hodnoty nutně někomu scházet. Nejcitelněji se to vždy projevilo u potravin, někdy lidé žili po dlouhou dobu v nedostatku, ale naučili se přežít i za těchto podmínek. Domnívám se, že ani dnes není zbytečné o tom hovořit, protože se ukazuje nutnost uvědomit si, jak důležité je zachovávat určitou rovnováhu v požadavcích a nárocích na uspokojování vlastních potřeb. To, že se mnoha lidem dnes daří dobře, ještě neznamená, že vedou spokojený život. Vezměme si jen tak častou věc, jakou je neblahý, velmi hojný projev naší doby, totiž třeba obezita (samozřejmě, nemíním tím projev choroby). Jen různé pokusy o návrat ke střídmosti a tím ke zhubnutí většinou očekávaný výsledek nepřinesou, neboť málokomu se podaří přejít ze stadia pokusů do uvědomělého životního stylu.
     Z historie si můžeme připomenout, že v dobách minulých se někdy žilo tak nuzně, že podle zmínek bylo v Číně možné, že k uvítání hosta nebyl v domácnosti ani čaj, považte, v zemi, kde měl jinak tak významné postavení v životě každého. S omluvou byl proto host uctěn čajem bílým, jak se obrazně říkalo, totiž pouze tím nejprostším nápojem, jaký si lze představit – podáním šálku horké vody.
     To už dnes asi nikdo nezažije a je to nepochybně dobře. Původně je ale označení bílého čaje určeno pro jednu z jeho kategorií a říká se tak čaji vyrobenému způsobem odlišným od řady jiných. Výrazným rysem je při jeho výrobě ta skutečnost, že čaj po sklizni ve vlastním procesu zpracování prochází, jak se běžně uvádí, jen procedurou sušení. Bílé čaje zaujmou svou velice příjemnou vůní a chutí, která se nedá dost dobře zaměnit s jinými čaji. Svou roli v tom může hrát i ta skutečnost, že ke zpracování bývají vybírány jen některé části z vlastní rostliny. Tyto čaje se vyskytují v několika typech a i u nás jsou běžně v prodeji. V čajovnách je najdete jako obvyklou součástí nabídky.
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
Tak pí-voda není zázrak
Svět (asi) chce být klamán
14. prosince 2001
     Pro někoho je to možná zklamání, pro jiného třeba potvrzení toho, že zázraky se možná dějí, ale ne zas tak snadno a často, jak se nás o tom občas někdo z našeho okolí snaží přesvědčit. Před časem jsem zaznamenal, že pozornosti neušla zmínka v tisku o neobvyklé vodě, tedy hlavně o jejích neobvyklých účincích na člověka. Je těch zázračných léků a metod na vyléčení a zlepšení čehokoliv, co lidstvo trápí od nepaměti, na můj vkus nějak příliš mnoho. Navíc se mi moc nelíbí, že většina těchto novodobých prostředků na něco nebo proti něčemu je velice často spojena s neúměrnou snahou o snadné a rychlé zbohatnutí z jejich prodeje. Řekl bych dokonce, že obchodní stránka věci snad téměř vždy převažuje nad snahou poskytnout něco užitečného.      V lepším případě to jsou cvičební a jiné pomůcky na tvarování postavy (štíhlý a svalnatý by chtěl být každý, kdo takový právě není), jak nám je ukazují v televizní reklamě, které mají neuvěřitelné schopnosti. Podle tvrzení v mnoha reklamních šotech se zdá, že nic lepšího neexistuje a je na vás, abyste tu šanci nepropásli. A přeci se hned v příštím týdnu nestačíme divit, protože byl právě vyvinut jiný, mnohem dokonalejší výrobek, ten si musíte ale určitě koupit, pokud nechcete prohloupit. Ovšem chtějí za něj opět úctyhodnou sumu peněz a ten starý nám není vlastně skoro k ničemu. Tak rychlý pokrok se mi přeci jen zdá poněkud podezřelý. Vedle této masově cílené reklamy se pak ještě vyskytuje velké množství jednotlivců, kteří propagují nějaký vlastní převratný vynález či metodu, kteří tedy působí sice na menší skupiny potenciálních zákazníků, ale záměr je zcela podobný, ne-li stejný.
     V poslední době se tedy objevila pí-voda. Pátrání po ní ponechám na čtenáři. Je otázkou, zda je účelné po ní vůbec pátrat. Hned se k jejím vychvalovaným vlastnostem naštěstí objevily kritické připomínky zcela zásadního rázu. Prostě, než bych se rozhodl použít do čaje něco jiného, pí-vodu v to počítaje, než vodu z obvyklých zdrojů, moc bych se rozmýšlel, zvlášť pokud by nový druh vody byl provázen pověstí proloženou superlativy z jen z několika málo pramenů. Použít hodnotící pohled na věc spojený se střízlivou úvahou je v takových případech vždy namístě. Vycházím přitom na doložení svých slov ze zkušenosti v tomto duchu a celkem neosobní setkání s jedním vynálezcem a šiřitelem nové převratné metody k jakémusi ovlivňování věcí k lidskému užitku, mi stačilo za příklady jiné. Původně sice byly pro seznámení veřejnosti s metodou určeny ohlášené přednášky, samo vstupné bylo ještě za snesitelnou cenu, ale já jsem se stal víceméně nedobrovolným posluchačem při zcela jiné příležitosti, kdy mi bylo dopřáno vyslechnout hlavní myšlenky na toto téma. Stalo se tak za slabou půlhodinku strávenou v čajovně.
     Jelikož bylo v čajovně téměř prázdno a ostatní hosté nehlučeli, nebylo možné přeslechnout od jednoho stolku výklad nápadného hosta uprostřed hloučku naslouchajících a snad i nadšených obdivovatelů. Zpočátku jsem poslouchal se zájmem, to abych si mohl udělat svůj názor na líčení celého zázračného působení uváděné metody, a vlastně mi nezbývalo nic jiného. Brzy jsem však ochabl ve své pozornosti díky stálé vlastní chvále geniality vypravěče. Posléze jsem se snažil už nenaslouchat, ale ono to celkem dost dobře nešlo. V řeči totiž pak následovalo obšírné a důkladné líčení ekonomické stránky a vypočítávání obchodních úspěchů z oné činnosti vyplývající a vlastně jako jediného pozitivního faktu celého toho počínání. Jsem si téměř jist, že lačně naslouchající u toho stolku nevěděli, co to pijí za čaj, jakou má chuť a zda jim vůbec chutná, protože se zdálo, že přímo hltají každé řečníkovo slovo.
     To, co jsem takto vyslechl, mne utvrdilo v přesvědčení, že na lidskou důvěřivost se dá docela snadno spolehnout téměř vždy, z řad nerozhodných se jich mnoho dá celkem snadno přesvědčit. Až příliš často velmi snadno a rádi uvěří tomu, co je jim předloženo patřičně zabalené a s náležitostmi. Nejen na základě uvedeného jsem poněkud skeptický vůči úspěšnému působení zdravého lidského rozumu při uvažování a odmítání veškerého toho, co neprošlo dostatečnou kritickou oponenturou a co je založeno zejména na jednoduché a líbivé myšlence.
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
Errata
Oprava s omluvou
23. listopadu 2001
     Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Když se však někdo pustí i do jen velmi jednoduchého psaní o tématu, které je široce košaté a o předmětu, u něhož je odkázán zejména na zprostředkované informace, bývá snadné dopustit se nepřesnosti nebo omylu. K tomu se navíc může přidat, jako v mém případě, nepozornost při sepisování úvah, zamyšlení a mých některých neopatrných tvrzení – v souhrnu tedy amatérsky nadšených povídání – a je tu důvod, proč se nad tím zamyslet. Jsou to vůči čtenářům má určitá provinění, kterých jsem se již dopustil a obávám se, že ani v budoucnosti se na mou neomylnost nemohu spolehnout. Už je to tak, člověk je tvor omylný, říkám už dopředu. Ale k prohřeškům se hlásím a hned se ty, o nichž vím, budu snažit napravit. Mělo by být uvedeno, že to, co jsem veřejně předložil k uvěření do dnešních dnů, jsem sepsal se snahou o co nejpoctivější uvedení mě známých fakt do souvislostí se zkušeností.
     Zaměřím se zde, při uvádění věcí na pravou míru, na svá tvrzení, kde významnou roli hrálo tolik zdůrazňované kritérium čerstvosti čaje, když ho vybíráme, nakupujeme a požadujeme zboží nejkvalitnější. Proti takovému hledisku se nedá sice ve většině případů nic vážnějšího namítnout, je to zcela legální požadavek, ale ve specializovaném a dobře zásobeném obchodě nebo čajovně se širokým sortimentem se můžeme setkat i s čaji, u kterých takové hledisko neplatí. Jsou to, pokud vím, zejména čaje čínské, přesněji čaje z kategorie Pu-erh, vyráběných zejména v provincii yunnanské. Tyto čaje jsou zpracovány zcela zvláštním technologickým postupem a tím je u nich dosaženo naprosto jedinečných vlastností chuťových, výjimečná je i jejich vůně a pak také schopnost udržet si tyto atributy po dlouhou dobu. Snad, abych nezapomněl, mnohdy se ještě uvádí, velice významné příznivé zdravotní účinky. To dost často nezapomene výrobce u svého čaje zdůraznit. Čajů, jako jednotlivých výrobků navzájem poněkud odlišných, je v této kategorii mnoho a snad jedny z nejznámějších jsou čaje ve formě lisované. Bývají lisovány do tvaru misek, jindy to jsou kulovité útvary, nabízeny jsou též jako tzv, čajové cihly a to je jen základní výčet, těch rozličných tvarů je více. Jejich skladování nevyžaduje snad nic víc, než suché a čisté prostředí a vybrané typy čajů tak lze skladovat velmi dlouhou dobu. Některé exempláře, které jsou staré několik desetiletí, jsou mezi znalci neobyčejně ceněny. Tedy ke skladování těchto čajů je potřeba dodat, že nic neplatí absolutně. Když jedna čínská firma vyrábějící tyto čaje doporučuje svoje čajové cihly, dočtete se, že některé jsou navíc zdobeny reliéfem a mohou sloužit jako okrasný umělecký předmět a dekorace v bytě.
     Už jen z toho mála, co jsem zde uvedl si lze asi udělat aspoň přibližnou představu o tom, že nepřesnosti a omylu se člověk může dopustit velmi snadno už jen proto, že původní informace se shánějí velmi obtížně, anebo bývají jen kusé a ověřovat si je představuje úkol nadmíru obtížný, ne-li téměř nemožný. Ono cestovat do příslušné země pro zjištění několika faktů na místě není vždy možné. V druhé řadě je pak dobré, aby se ani v dobrém úmyslu nepodceňovala důslednost v seskupování faktů, jak se to stalo v mém případě. Spoléhám přitom tak trochu na shovívavost čtenářů, kteří mi hned nebudou spílat.
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
Také tak držíte šálek
Etiketa u stolu pod lupou
5. listopadu 2001
     Nedá mi to a na téma šálku bez ouška se zde vyslovím podruhé nebo vlastně potřetí. Tak o tom, že pro milovníka čaje taková nádobka na popíjení představuje nezbytnost, aspoň podle mne, už zde řeč byla. Pak jsem vzal na milost ty milovníky čaje, kteří mají pro svůj oblíbený nápoj vyhrazeno používání šálku z čajového servisu, budiž. No a o čem se dá v této souvislosti ještě hovořit? Je to možná překvapivé, ale přišel jsem na to velice brzo a snadno v čajovně. Tak tam, kam většinou chodívám, se používání šálku bez ouška dodržuje a není bez zajímavosti to, jak se kdo vypořádá s jeho držením při popíjení blahodárného nápoje. Obvykle se zvedání šálku neobejde bez mírně nemotorné manipulace, ale to by snad ani tolik nevadilo. Zaměřím se na tu fázi, kdy šálek držený jednou rukou putuje k ústům. Tehdy jsem svědky několika různých držení, z nichž některá jsou přinejmenším nepohodlná, jiná nešikovná a některá jsou snad i nebezpečná. Kuriózní bývá, když někdo považuje za důležité u toho ještě mít natažený malíček, což působí komicky. Snad jen výjimečně náš pohled spočine na ladně vyváženém uchopení jednou rukou jakoby v dlani, anebo je dokonce zcela ojediněle k vidění až obřadné, avšak velice praktické držení konečky prstů obou rukou.
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
Amatéři
Bez nich by to asi nešlo
1. listopadu 2001
     Neodmyslitelnou součástí cesty za poznáním je snad u každého z nás snaha o rozšíření kulturního rozhledu v některé oblasti, která nás natolik silně oslovila. Trpělivé a vytrvalé pátrání po dalších informacích o určitém předmětu zájmu je pak součástí mnoha koníčků, kterým se lidé věnují. Doména koníčků je vyhrazena zejména amatérům, tedy lidem, kteří svou zálibu pěstují s láskou. Na výsledcích práce mnohých amatérů je zajímavé to, jakých skvělých výsledků dosahují a to jen díky velkému nadšení pro danou věc, bez ohledu na vynaložené úsilí a bez nároku na hmotný zisk. Jestliže vynikli v mnoha oblastech ušlechtilých zálib a činností, je jen zcela logickým důsledkem, že se s nimi setkáme i mezi nadšenci pro čaj. Všeobecný zájem o čaj je však zčásti módní vlnou a přizpůsobení se společenské konvenci, které leckdo podlehne bez hlubšího zájmu o věc. Zčásti a okrajově je zájem o čaj způsoben řadou jiných vlivů, které nemají s podstatou věci nic společného, jako je třeba hledání zvláštních zážitků vyvolaných neobvyklým způsobem požívání čaje.
     Pro většinu lidí je však zájem o čaj vyvolán normální zvědavostí učinit novou zkušenost s věcí donedávna tak málo doceňovanou a tak hodně přehlíženou. Pak je tu relativně malá skupina lidí, kteří si čaj zamilovali jaksi intuitivně a mnozí nelenili věnovat mu takový zájem, že ve znalostech a vědomostech o čaji dosáhli pozoruhodných výsledků. Mnoho milovníků čaje obětuje své zálibě hodně času ze svých volný chvil a někteří věnují i nemalé prostředky na to, aby se zdokonalili ve znalostech třeba cestováním s přísně tematickým zaměřením. Vzhledem k tomu, že země, odkud čaj pochází a kde je již od historických dob náležitě ceněn, jsou velmi vzdálené, je získávání informací velmi obtížné a nákladné. Přesto se najdou tak obětaví lidé, kteří jsou schopni osvojit si třeba základní pravidla japonského čajového obřadu tak, aby byli schopni zúčastnit se při jeho veřejném předvádění pod vedením japonských mistrů v tomto oboru, kteří k nám příležitostně zavítali. Takových výjimečných lidí je jen málo, ale vedle nich jsou tu další, kteří svým dílem přispívají k tomu, aby se pro čaj vytvořilo místo na vyšším stupínku společenského hodnocení. Právě jim by měl patřit obdiv, zvláště pak tehdy, když své znalosti nezištně předávají dále.
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
Růžové brýle
Chce to jinou optiku
16. října 2001
     Zvykli jsme si čajovny vnímat ve své většině jako oázy klidu, kde nacházíme občerstvení jak pro tělo, tak, řekněme, pro duši. U mnohých čajoven to byl v době jejich vzniku zcela cílený záměr, na rozdíl od mnoha jiných zařízení restauračního typu, působivým interiérem a nezvyklým a vybraným sortimentem služeb poskytnout atraktivní místo pro milovníky čaje. Vznikly tak čajovny, u kterých se podařilo nejen vytvořit, ale poté někdy vzácně i udržet pověst místa, které má svůj genius loci. Tempo růstu počtu čajoven ve své době zakrátko předčilo všechna očekávání, popularita a pověst založená na nové myšlence rostla též. V době velkého rozmachu čajoven si jejich existenci kdekdo pochvaloval a to celkem zcela oprávněně. Pak zákonitě musel přijít čas, kdy prvotní okouzlení z čajoven vyprchalo, s jejich narůstajícím počtem a vývojem se začal u řady z nich měnit původní standard a kdy bylo nutné vzít v úvahu, že je vhodná doba nasadit při pohledu na ně poněkud přísnější měřítka. Pohled jakoby růžovými brýlemi není tou nejlepší metodou a dal se tolerovat snad jen do určité doby, kdy se tak dělo snad nevědomky, buď v dobrém úmyslu, anebo jen z neznalosti věci, či v nekritickém obdivu. Po tolika letech co čajovny u nás existují, nové vznikají a některé zanikají, se zdá, že v těch nejkřiklavějších případech se osud některých z nich vyplňuje ztrátou původního kouzla a posunem jejich funkce k suplování úlohy místa k zábavě všeho druhu bez omezení společenskými pravidly. Jinde dochází ke zhoršení kvality poskytovaných služeb, což lze považovat za znepokojivý jev. To by se zdálo být pro čajovny do budoucna špatným znamením. Přestože se nedá vyloučit, že existují i čajovny v tomto smyslu se špatnou pověstí, je důležitější to, aby se jejich počet nezvětšil nad únosnou míru.
     Je však též tak trochu záležitostí zákazníků, aby vyžadovali za své peníze přiměřené služby a v případě, že je v čajovně něco evidentně v nepořádku, mohou vyjádřit svůj nesouhlas i tím, že ji už příště nenavštíví. Někteří zákazníci zajdou ještě dále a o své zkušenosti se podělí se svými známými nebo ve veřejné debatě. Dojde tak nejspíš k dělení na čajovny pro náročnější a méně náročnou klientelu. Jak osobní zkušeností, tak z doslechu nebo i sledováním diskuzních míst na Internetu se dá v tomto směru na leccos usoudit a zklamání i kritické hlasy, ty oprávněné i ty méně oprávněné, jsou ukazatelem, že zákazníkům není úroveň čajoven, které kazí ostatním pověst, lhostejná a to je jistě dobře.
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
Návod k použití
Složitější a složitější
3. října 2001
     Čeho je moc, toho je příliš, dalo by se říci o mnohých věcech, které přerostly do nevídaných rozměrů z původní celkem skromné podoby. U kolika různých zkratek a značek by se měl běžný nakupující naučit co znamenají dříve, než jde nakupovat. Ať jsou to ty nejobyčejnější sušenky nebo konzerva, velice často narazíme v textu na obalu na poněkud záhadná označení, o jejichž významu nemáme ponětí, protože se s nimi běžně nesetkáváme a k vysvětlení jejich významu jaksi chybí příručka nebo literatura. Záhadná označení ingrediencí v potravinách ve formě shluků písmen a číslic na obalu tak pro nás většinou představují jakési tajemno, o němž má snad představu jen ten, kdo nelitoval času ani námahy a vehementně se dopídil jejich významu. V podobné situaci se však můžeme velice snadno nalézt v případě, že navštívíme prodejnu elektrospotřebičů, anebo třeba hračkářství. Tedy orientovat se zcela ve světě etiket, případně návodů k použití, není rozhodně nic jednoduchého. Je sice pravda, že v prodejně se můžeme na případné nejasnosti zeptat, ale je otázkou, nakolik se pak lze na tvrzení v odpovědi prodavače spolehnout. Přitom právě nějaká drobná vlastnost popsaná určitým symbolem může rozhodnout o tom, zda si vůbec onu věc koupíme.
     U čajů jsme na tom o poznání lépe. Avšak je otázkou, jak se to vezme, protože ani tady není nouze o překvapení. Donedávna jsme neměli příležitost setkat se s větším výběrem čajů a tak dlouho nevystačíme s označením jako čínský čaj nebo vietnamský čaj, jak jsme byli zvyklí, neboť nyní se po nás najednou žádá, abychom si vybrali podle jejich bližšího označení. Situace však na druhou stranu není tak zlá, protože ve specializovaných obchodech, anebo čajovnách se nám většinou dostane zasvěcené odpovědi na otázku, který čaj bychom si měli podle své chutě vybrat a jak ho připravit. Musíme však být připraveni i na to, že stejně označený čaj může chutnat i odlišně od toho, na co jsme si zvykli. Je to dáno také tím, že se někdy setkáváme vlastně poprvé s čaji z téměř celého světa a v označování čajů nepanuje nějaký jednotný řád, spíše jsou zavedeny standardy značení pro určitou oblast pěstování. Svou roli hraje také to, za jakých podmínek byl čaj vypěstován, z jakého kraje pochází a zda byl pečlivě skladován. Další podstatnou roli při hodnocení vůně a chutě čaje hraje vlastní příprava. K tomu, abyste z koupeného čaje vykouzlili lahodný nápoj obvykle stačí dodržovat několik běžných zásad, přičemž je nutné respektovat některá zvláštní pravidla pro určité typy čajů. Ale žádný obecně platný recept není, prostě přesný návod k použití chybí. Ten, kdo by rezignoval a rozhodl se, že pro každý čaj použije stejný či velmi podobný postup, by sice také připravil nějaký čaj, ale o mnohé kulinářské požitky by se tím připravil.
     Někdo se třeba rozhodne, že nic neponechá náhodě a bude se snažit získat o čaji co nejvíce informací předem. To je snad ta nejlepší, i když ne nejpohodlnější, cesta k rozeznávání čajů a orientaci se v jejich typech. U řady čajů se dokonce již vžilo jejich české pojmenování vycházející z více či méně přesného překladu původního označení. Koho neodradí drobná zklamání na začátku a postupným poznáváním se propracuje k tomu, že již získá o čajích určitý přehled, nebude určitě litovat.
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
Čaj na všechny způsoby (1)
Recept s překvapením
9. srpna 2001
     Zdálo by se, že po získání určitých znalostí o přípravě čajů už člověk odhadne, co je a co není možné. Je to však velký omyl. U zelených čajů si navykneme na čaje čínské, japonské a třeba i na vietnamské a pak i na odlišnosti v přípravě jednotlivých jejich typů. Pokud někomu zachutnají čaje japonské, zdá se mu, že jejich přípravu snadno brzo zvládne. Může se ale dočkat překvapení, když se dostane k informacím o tom, jak se připravují přímo v zemi jejich původu.
     Čaj Matcha jsme si zvykli vnímat především ve spojitosti s japonským čajovým obřadem. To však není jeho jediný způsob využití, protože může být podáván jako delikatesa i mimo slavnostní příležitosti. I tehdy se používá našlehání, které je nutné k tomu, aby se prášek jemné rozptýlil ve vodě. Vody bývá pokaždé vzhledem k dávce práškového čaje vždy velmi malé množství a tak vznikne nápoj ne nepodobný velmi řídké kaši. Pro přípravu jsou možné dva způsoby, doporučuje se tzv. USUCHA, tj. lehký čaj. Co možná překvapí je, že čaj matcha se podává též chladný, připravuje se z vody nebo mléka a s vydatnou dávkou cukru a pak je to UJI SHIMIZU.
     Je zřejmě ještě řada způsobů přípravy a podávání nejrůznějších typů čaje podle nejroztodivnějších tradičních i novodobých receptur a tady se nabízí možnost vybrat si z nich ty, které nám budou obzvláště chutnat.
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
Pěstování čaje ve světě
Už i v Albionu
8. května 2001
     To, že se pěstování čaje rozšířilo do mnoha dalších oblastí mimo jeho pravlast, má už dnes dost bohatou historii. Už se tedy běžně setkáme s čajem pocházejícím nejen z Číny, Japonska a Indie, ale i mnoha dalších zemích. Ilustrační foto. Se souhlasem Jana Fialy. Při zmínce o dalších oblastech rozšíření by asi bylo správné na prvním místě se zmínit o pěstování čaje v Africe, která má dnes na jeho světové produkci významný podíl. Čaj se také pěstuje v nejen mnoha zemích jihovýchodní Asie, ale i jinde.
     V této souvislosti jistě nepřekvapí, že záměr pěstovat čaj se zrodil i ve Velké Británii, v Angli v Dorsetu. Podle Tea & Coffee Trade Journal z dubna tohoto roku bylo dovezeno 700 rostlin z oblasti Nilgiri Mountains v Indii. Tento zatím ojedinělý podnik dostal označení Eden Project. Uskutečnit dovoz sazenic nebyl nijak jednoduchý úkol vzhledem k omezením platným pro dovoz zemědělských plodin a v neposlední řadě proto, že rostliny bylo nutno během dopravy pečlivě sledovat, aby nedošlo k jejich poškození. Na provedení všech potřebných přípravných prací bude dohlížet odborník z Indie. Čaj z nové plantáže bude testován a v rámci projektu bude malá čajová továrna pověřena zpracováním čaje, aby tak umožnila návštěvníkům zpracovat si a namíchat svou vlastní čajovou směs.
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
Čaj ze sáčku
Co dodat...
3. května 2001
     Je zajímavé sledovat, jak se poté, co se u nás už téměř stalo dobrým zvykem brát na vědomí, že ve výběru čajů nejsme odkázáni jen na balení v nálevových sáčkách, sice pomalu, ale přece jen dostává do veřejného povědomí existence čajů v jejich základní formě. Na poli propagace čaje se rozhlas a hlavně televize, protože ta dnes tvoří hlavní informační zdroj pro převážnou většinu lidí, tímto tematem příliš nezabývá. Nanejvýš se v některých televizních pořadech nabízí hostům zřejmě čaj z příslušné konvice a můžeme jen doufat, že nebyl připraven ze sáčkovaného čaje. Několik ojedinělých pořadů koncipovaných na téma čaje v širších souvislostech v televizi, které byly v průběhu několika posledních let nabídnuty, je velice málo na to, aby pro vytvoření tak prospěšného návyku vybírat si čaj náročněji byl vytvořen aspoň nějaký základ.
     Rozhlédneme-li se však pozorněji po nabídkách některých i předních světových a některých dalších firem věnujících se distribuci čaje, zjistíme, možná s překvapení v této souvislosti, že sáčkovaný čaj je v nich zastoupen také a v nezanedbatelné míře. Stačí pak jen ještě jít dál a nahlédnout do diskuzí na téma čaje na Internetu a nalezneme zde poměrně dost poptávek po strojích na balení sáčkového čaje. Zřejmě stále platí, že takové podnikání přináší dobrý zisk. Sáčkovaný čaj je sice poměrně levný, ale jde nepochybně dobře na odbyt. Tady je dobré si uvědomit, že pro mnoho lidí v určitých oblastech světa asi zůstává čaj v takovém balení, tedy i té kvality, jedině dostupný z důvodu jeho láce.
     Jestliže však pro lidi, kteří si mohou dovolit vynaložit na čaj více prostředků, zůstává sáčkovaný čaj jediným jeho představitelem, je to škoda.
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
Honeybush
Dne 30. března 2001
     Honeybush je unikátní jihoafrická rostlina rozšířená v oblasti od Jižního k Východnímu mysu a její některé druhy se vyskytují v horách Cederberg Mountains. Jako divoce rostoucí se tu vyskytuje ve 23 druzích, ale jen dva jsou využívány pro výrobu čaje, botanicky Cyclopia Intermedia a Cyclopia subternata. První z nich roste ve vysoko položených místech Východního mysu a druhý v nížinách Jižního mysu
     Na jaře honeybush kvete žluté a voní po medu. Vyrůstá do výšky 1,5 metru a daří se mu na vlhkých místech. Tam, kde roste, se honeybushový čaj používá mnohem déle než rooibos a to od konce 18. století. Na rozdíl od rooibosu, který se pěstuje většinou na polích, roste honeybush z 99% divoce a teprve od roku 1996 začal být pokusně pěstován na polích.
     Na příznivé působení honeybushe na zdraví bylo poukazováno již dříve a nyní se to potvrzuje v řadě věeckých prací a v publikovaných zprávách. Tedy honeybush nejenže chutná, ale je i zdraví prospěšný, protože
     – neobsahuje kofein a jen velmi málo taninu,
     – zmírňuje zácpu,
     – může být místně použit na kožní vyrážky,
     – má uklidňující účinky na centrální nervovou soustavu,
     – je bohatý na železo, draslík, vápník, měď, zinek, hořčík, mangan a sodík
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
Původ čaje Earl Grey
Dne 15. března 2001
     Earl (hrabě) Grey z Howik Hallu, poblíž Crasteru, byl jedním z nejznámějších britských předsedů vlády. Jeho reforma z roku 1832 změnila od základů demokratický systém do té podoby, jak ho známe dnes.
     Existuje mnoho příběhů o tom, jak stejnojmenná čajová směs přišla ke svému označení. V jednom z nejznámějších se vypráví, že čaj a recept na jeho výrobu byl darem pro britského vyslance od zámožného mandarina, buď pro zajištění úspěchu diplomatické mise, anebo pro záchranu mandarinova života. Earl Grey byl čajem tak nadšen, že napříště u svého obchodníka s čajem, kterým byla firma Twinings, vždy požadoval tuto směs, kterou si velmi oblíbil. Brzo se směs stala velmi známou a lidé si ji žádali jako čaj Earl Grey a odtud tento čaj získal své pojmenování. I když se od té doby změnily čaje používané do směsi, odborníci ve firmě Twinings se stále snaží, aby dodrželi původní chuť. Dnes je Earl Grey nejrozšířenější čajovou směsí a je k dostání ve více než 90 zemích celého světa. Bývá obvykle vyráběn smícháním čaje čínského, indického darjeelingu, čaje cejlonského a někdy je přídán i Lapsang Souchong. Jeho jedinečná vůně pochází z přidaného bergamotového oleje, který se získává z plodu bergamotky (druh citroníku), který se svou chutí řadí mezi citron a pomeranč.
TÉMA
ARCHIV


Na začátek stránky ZPĚT
 
Dne 5. března 2001
     Je jistě řada námětů k zamyšlení a některé z nich přinášejí řadu otázek, na které se hledá odpověď velmi obtížně. Jedním z takových podnětů k úvahám může být zajisté otázka, proč stále více narůstá obliba čaje. Snad se dá říci, že aspoň na území naší republiky se o to přičinilo několik faktorů. Jedním z nich byl nepochybně vznik řetězce Dobrých čajoven a řady čajoven dalších, které přispěly svým pojetím podávání čaje ke vzniku zcela unikátního druhu pohostinského zařízení. Nový přístup k presentaci čaje na rozdíl, k tomu do té doby obvyklému, se ukázal být natolik atraktivní, že si získal mnoho obdivovatelů. Obliba čaje se dá z velké části přičítat lahodnosti nápoje, jeho dalšímu příznivému působením na člověka a v neposlední řadě i mnohdy velice příjemnému a neobvyklému prostředí čajovny. Asi by nebylo správné, kdyby se zde zapomnělo na další okolnosti, které lidi, především mladé, přivedly do čajoven. Těch okolností je jistě řada, zde by snad stačilo vyjmenovat jen ty, které jsou (snad) typické a charakteristické. Z těch, které dělají čajovnám čest to je asi prostředí, kde se obvykle nekouří a nepodává alkohol. Jestliže pak dojde k tomu, že z příležitostného návštěvníka čajovny se stane návštěvník pravidelně si dopřávající čaj svého oblíbeného druhu, je to nepochybně známka toho, že čaj získal dalšího nadšeného obdivovatele.

©Petr Novák, CAMENOV@quick.cz