Úvod ] 9.kyu ] 8.kyu ] 7.kyu ] 6.kyu ] 5.kyu ] 4.kyu ] 3.kyu ] 2.kyu ] 1.kyu ] 1.dan ] 2.dan ] 3.dan ] [ Dodatek ]

Dodatek

Obecná část zkušebního řádu

1. VŠEOBECNĚ

1.1) Výkon zkoušek na STV Kyu a Dan u JKA karate Česká republika musí být prováděn podle platného Zkušebního řádu JKA karate České republiky a dále dle platných dohodnutých regulí s Českou unií bojových umění.

1.2) Každý kandidát se může ke zkoušce přihlásit na základě doporučení mateřského oddílu. Jeho znalosti by měly být předem vyzkoušeny prostřednictvím zkušeného učitele.

1.3) Od přihlášeného kandidáta ke zkoušce se očekává, že ovládá ETIKETU KARATE-DO a splňuje technickou způsobilost pro danou zkoušku. Ke zkoušce by měl být přihlášen pouze ten kandidát, který tento předpoklad splňuje a má předpoklad ke zdárnému složení zkoušky.

1.4) Ke zkoušce musí být kandidát připraven tak, aby požadované minimum předvedl a odcvičil v plynulém sledu a bez zbytečných zaváhání v průběhu cvičení a to na základě přečtené techniky zkušebním komisařem JKA karate ČR.

1.5) Členové JKA jsou pak oprávněni a povinni nosit pás z posledního dosaženého STV.

2. ODPOVĚDNOST ZA ZKOUŠKU

Za správnost provedení zkoušky odpovídá DOJO a zkušební komisař, Kteří plně odpovídají za dodržení platného zkušebního řádu a to jak v obecné, tak i v technické části.

3. OPRÁVNĚNÍ KE ZKOUŠKÁM

3.1) Oprávnění zkušebního komisaře ke zkoušení vyplývá ze zapsané licence v jeho průkazu karate a doby platnosti dané licence (dle ekonomické směrnice).

3.2) Zkušebnímu komisaři přináleží finanční poplatky za výkon zkoušek dle ekonomické směrnice:
- finanční poplatky za cestovní výlohy - ekonomická směrnice JKA
- finanční poplatky za nocležné - ekonomická směrnice JKA
- finanční poplatky za dobu nezbytně nutnou vynaloženou pro uskutečnění zkoušek:
a) licence D - 100,- Kč za každou započatou hodinu
b) licence C - 150,- Kč za každou započatou hodinu
c) licence B – 200,- Kč za každou započatou hodinu
d) licence A – 250,- Kč za každou započatou hodinu

ZKOUŠKY NA STV KYU (žákovský stupeň)

4. PRŮBĚH ZKOUŠKY

4.1) Pořádající DOJO má před zkouškou tyto povinnosti:
- zajistit vhodný prostor pro pořádání zkoušek
- vybrat od kandidátů na zkoušky průkazy karate, vypracovat zkušební protokol ve trojím vyhotovení
- zkontrolovat platnost průkazů
- zkontrolovat platnost licence zkušebního komisaře v průkazu karate
- vybrat poplaky za zkoušky, případně shromáždit doklady o jejich zaplacení
- ze sekretariátu JKA karate ČR si pořadatel nechá zajistit zaslání potřebného počtu složenek, kdy složenku spolu s vybranými penězi (po odečtu nákladů za zkoušku) předá zkušebnímu komisaři na základě pokladního výdajového dokladu oddílu

4.2) Povinnost pořádajícího DOJO po zkoušce:
- zkušební protokoly předat zkušebnímu komisaři včetně průkazů účastníků zkoušek (se známkou JKA karate ČR příslušného roku a platnou lékařskou prohlídkou né starší jednoho roku)
- po ukončení zkoušek provést vyúčtování zkoušek společně se zkušebním komisařem
- kopii zkušebního protokolu s originálem pokladního výdajového dokladu o předání peněz zkušebnímu komisaři (za poplatky za zkoušku) založit do materiálů DOJO

4.3) Povinnosti zkušebního komisaře před započetím zkoušky:
- přesvědčit se o tom, že vybrané poplatky za zkoušky jsou v souladu s počtem přihlášených a zapsaných kandidátů
- přesvědčit se o tom, že kandidáti na zkoušky jsou držiteli platných průkazů karate se zaplacenou roční známkou JKA karate ČR a platnou lékařskou prohlídkou. V případě, že kandidát nesplňuje tento bod, nebude v žádném případě připuštěn ke zkoušce.
- před započetím zkoušky a po celou dobu zkoušek vyžadovat od kandidátů na zkoušky etiku Dojo a pravidel karate

4.4) Povinnosti zkušebního komisaře po ukončení zkoušek:
- orazítkovat a podepsat zkušební protokoly
- u kandidátů, kteří uspěli při zkoušce na Kyu musí splnění STV potvrdit do průkazu karate razítkem a svým podpisem
- po ukončení zkoušek oznámit výsledek zkoušky účastníkům zkoušek
- v případě neúspěchu oznámit příčinu
- vyplní formulář "Hlášení o zkouškách" na STV kyu
- po odečtení nákladů na průběh zkoušky odešle poplatky za zkoušky složenkou (kterou mu předá pořádající oddíl spolu s poplatkem na poštovné) na účet JKA Karate ČR. Peníze může zaslat i bankovním převodem. Číslo účtu:30007-1716702-504/0600, VS 58. Kopii útržku, společně s vyplněným formulářem "Hlášení o zkouškách na STV Kyu" a jednu kopii zkušebního protokolu zašle do 14 dnů po ukončení zkoušek národnímu pověřenci pro zkoušky STV JKA karate ČR. (od 1.8.1998 adresa: Eva Buzková, Litovelská 30, 779 00 Olomouc tel. zam. 068/5853113).
- vést evidenci všech zkoušek, které vykonal

5. VĚKOVÉ HRANICE A PŘÍPRAVNÉ OBDOBÍ MEZI JEDNOTLIVÝMI ZKOUŠKAMI

5.1) Pro zkoušky na STV Kyu není žádné věkové omezení. Pouze u zkoušek dětí musíme brát zřetel na pokyny z kapitoly 10.

5.2) STANOVENÉ OBDOBÍ PŘÍPRAVY:
9. Kyu (bílý pás) - žádná doba přípravy (je možné zkoušku složit v den vydání průkazu karate)
8. Kyu (žlutý pás) - 3 měsíce ode dne vydání průkazu karate (při odpovídající kvalifikaci zkoušeného lze provést zkoušku na 8.Kyu přímo)
7. Kyu (oranžový pás) - 3 měsíce
6. Kyu (zelený pás) - 3 měsíce
5. Kyu (fialový pás) - 3 měsíce
4. Kyu (fialový pás) - 4 měsíce
3. Kyu (hnědý pás) - 4 měsíce
2. Kyu (hnědý pás) - 4 měsíce
1. Kyu (hnědý pás) - 4 měsíce

5.3) Nedodržení předepsaného období přípravy na zkoušku není dovoleno, jelikož doba přípravy na zkoušku spočívá v intenzivním nepřetržitém tréninku minimálně 2x týdně, proto případné výkyvy v předepsaném období přípravy mohou vést až ke zrušení samotné zkoušky trenérem oddílu.

6. ČEKACÍ DOBA PO PŘEDCHOZÍ NEÚSPĚŠNÉ ZKOUŠCE

Zkoušku lze opakovat po uplynutí jednoho měsíce od neúspěšné zkoušky. Při trojí neúspěšné účasti na stejný STV lze zkoušku opakovat až po uplynutí jednoho roku.

7. PLATNOST ZKOUŠKY

V případě, že národní pověřenec pro zkoušky zjistí vážné nedostatky v provedení zkoušek, je oprávněn tyto zkoušky do 30 dnů prohlásit za neplatné.

8. POPLATKY ZA ZKOUŠKY

Poplatky za zkoušky na jednotlivé STV, jakož i způsob placení řeší ekonomická směrnice JKA karate ČR.

9. PŘEVEDENÍ PLATNOSTI STV Z JINÝCH ORGANIZACÍ A SVAZŮ

Převedení STV se neprovádí, tyto zůstávají potvrzené příslušným svazem, JKA potvrdí pak pouze STV, které byly u JKA ČR složeny.

10. POKYNY KE ZKOUŠKÁM NA STV U DĚTÍ

10.1) Všeobecné poznámky: Zkušební řád platí jak po stránce obecné, tak i po stránce Technické i pro zkoušky dětí. Smysl zkoušky u dětí se vkládá hlavně do udělení pozitivního ohodnocení samotné výkonnosti dětí. Ze strany zkušebního komisaře je nutné, aby s dětmi zacházel tak, aby zkouška nebyla vykonávána pod velkým psychickým tlakem a aby se zamezilo stresovým situacím a pocitu strachu. Trenér se má snažit zamezit donucení ke zkoušce s očekáváním výkonu nad rámec možností dítěte. Při samotném vyhodnocení zkoušky je nutné brát zřetel např. na koordinaci pohybu, sílu, rychlost a vytrvalost v dané vývojové etapě zkoušeného. Z toho vyplývají následující stěžejní body:
- při provádění silových technik se bere zřetel na silový potenciál zkoušeného
- klást důraz na správnost pohybového sledu, nebo koordinaci pohybu při provádění technik
- přenést větší těžiště hodnocení na cvičení Kata s bezchybným provedením jednotlivého cvičení Kata

U malých dětí se mohou vyskytovat psychické a koordinační problémy. U této skupiny dětí by se měl brát větší zřetel při provádění cvičení KIHON na jednotlivé techniky, než na soulad pohybů při kombinacích. U všech zkoušek dětí by neměl zkušební komisař klást důraz na zachování vnější formy, ale když je třeba, sám zasáhnout do průběhu zkoušky se svou pomocí s cílem zvládnutí techniky. Zkušební komisař by měl umožnit opakování technik, neboť tímto zmírní psychické vypětí v zkouškové situaci dětí.

Na zkoušce nemají být přítomni diváci a rodiče. Jedná se pouze o zápas zkoušeného se svým imaginárním protivníkem a ne o předvádění se a pozování před kamerou.

Zkoušky se musí zúčastnit jako přísedící pouze hlavní trenér DOJO, který do zkoušek nebude zasahovat, ale pro zkušebního komisaře umožní decentní výměnu názorů, která nenaruší průběh zkoušek.

10.2) Předepsaná přípravná období ke zkoušce na STV Kyu u dětí
Předepsaná přípravná období ke zkoušce na STV Kyu u dětí jsou všechna předepsána při tréninku minimálně 2x týdně.
a) u dětí do 10 let věku - 6 měsíců
b) u dětí do l4 let věku - 5 měsíců
k 9. Kyu - není předepsaná žádná doba přípravy (zkouška na 9. Kyu může být vykonána v den vydání průkazu karate, ale pouze při odpovídajícím tréninku)
k 8. Kyu - doba přípravy ode dne vydání průkazu karate 6 ev. 5 měsíců (při odpovídající kvalitě cvičení zkoušeného je přímá zkouška na 8. Kyu možná)

 

ZKOUŠKA NA STV DAN (mistrovský stupeň)

11. VŠEOBECNĚ

11.1) vykonávat všechny zkoušky na STV Dan je oprávněn šéfinstruktor JKA Česká republika sám

11.2) jinak je možné vykonávat zkoušky na STV Dan dvěma zkušebními komisaři, kteří musí mít platnou licenci "A", v případě že byly tito zkušební komisaři jmenováni šéfinstruktorem JKA karate ČR.

12. PŘEDPOKLADY K PŘIPUŠTĚNÍ KE ZKOUŠCE STV DAN A PŘIHLÁŠENÍ KE ZKOUŠCE

12.1) Žadatelé o zkoušku na STV Dan musí nejméně 14 dní před termínem zkoušky zaslat národnímu pověřenci pro zkoušky JKA ČR "Přihlášku ke zkoušce na STV Dan u JKA Česká republika", společně s přihláškou zašle i doklad o zaplacení poplatku za zkoušku, není-li stanoveno jinak. Přihlášku obdrží žadatel u národního pověřence pro zkoušky na osobní výžádání nebo písemnou žádost.

12.2) Ke zkoušce na STV Dan se mohou přihlásit všichni karateka, kteří dosáhli předepsaného věku a splnili předepsanou přípravnou dobu pro zkoušku na Dan, vlastní platný průkaz Karate se zaplacenou roční známkou. V případě, že nebude splaněna některá z podmínek nebude žadatel ke zkoušce v žádném případě připuštěn.

12.3) Předpokladem k připuštění ke zkoušce na Dan je rovněž i účast na celém semináři na kterém je zkouška vykonávána.

12.4) Účast na seminářích pořádaných s šéfinstruktorem v ČR, tato musí být doložena zápisem v průkazu karate.

13. MINIMÁLNÍ VĚK A PŘEDEPSANÁ DOBA PŘÍPRAVNÉHO OBDOBÍ KE ZKOUŠCE NA STV DAN

 

13.1)

STV

Minimální věk  

Doba předepsaného přípravného období

 

1. Dan

18 let

1 rok

 

2. Dan

22 let

2 roky

 

3. Dan

27 let

3 roky

 

4. Dan

35 let

4 roky

 

Po minimálně 15 letém tréninku Karate.

 

5. Dan

42 let

5 let

 

Po minimálně 22 letém tréninku Karate.

 

6. Dan

50 let

8 let

 

Po minimálně 30 letém tréninku Karate.

13.2) Nedodržení předepsané přípravné doby ke zkoušce na zkoušku Dan není dovoleno. Doba přípravy, potvrzená v přihlášce odpovědným zástupcem - hlavním trenérem DOJO, se skládá z nepřetržitého tréninku ukončeného maximálně 2 týdny před samotnou zkouškou. Výkyvy v přípravném období mohou vést až ke zrušení zkoušky.

14. ČEKACÍ DOBA PO PŘEDEŠLÉ NEÚSPĚŠNÉ ZKOUŠCE NA STV DAN

Zkouška na Dan může být opakována až po jednom roce. Při dvojí Neúspěšné zkoušce není další zkouška povolena.

15. POPLATKY ZA ZKOUŠKU NA STV DAN

Řeší ekonomická směrnice JKA karate ČR.

16. PO ZKOUŠCE NA STV DAN

16.1) po úspěšné zkoušce zkušební komisař zapíše, podepíše a orazítkuje průkaz karate a diplom.

16.2) Národní pověřenec pro zkoušky obdrží neprodleně zkušební protokol a zkoušku zavede do Dan-kartotéky.

16.3) Vyúčtování se provádí dle ekonomické směrnice prostřednictvím pokladníka JKA karate ČR.

17. PŘEVOD PLATNOSTÍ STV DAN Z JINÝCH ORGANIZACÍ A SVAZŮ

Převod provádí výhradně národní pověřenec pro zkoušky JKA karate ČR na základě písemné žádosti a důkazu o předepsané roční práci v JKA karate ČR. Převod se stvrdí podpisem a příslušným razítkem v průkazu karate.

18. MEZINÁRODNÍ UZNÁNÍ A ZAPSÁNÍ ZKOUŠKY

Na přání zkoušeného může být úspěšná zkouška mezinárodně uznána zapsáním do "JKA INTERNATIONAL SEKCE", toto provádí výhradně šéfinstruktor, za což jsou pak požadovány zvláštní poplatky.

 


NORMY PRO UDĚLENÍ LICENCE ZKUŠEBNÍHO KOMISAŘE U JKA ČR

1. LICENCE ZKUŠEBNÍHO KOMISAŘE

1.1) Složením zkoušky na STV Dan získává každý karateka nové možnosti uplatnění s následným výukovým růstem pro získání licence zkušebního komisaře. Nárok na udělení licence však tímto nevzniká!!!

1.2) Licence D až B jsou udělovány národním pověřencem pro zkoušky ve spolupráci s předsednictvem JKA karate ČR. Udělení je provedeno podpisem a razítkem do průkazu karate a předáním razítka zkušebního komisaře.

1.3) Licence A je zásadně udělována šéfinstruktorem JKA karate ČR ve spolupráci s předsednictvem JKA karate ČR. Formální průběh udělení licence probíhá písemnou formou prostřednictvím národního pověřence pro zkoušky JKA karate ČR.

1.4) Žádost o udělení ev. rozšíření, nebo prodloužení licence probíhá prostřednictvím písemné žádosti, kterou žadatel zašle k rukám národního pověřence pro zkoušky JKA karte ČR včetně průkazu karate a potvrzení o úhradě poplatku za příslušnou licenci.

2. ROZDĚLENÍ LICENCÍ A PŘEDPOKLADY K UDĚLENÍ LICENCE

a) licence "D"
- zkouší od 9.do 6.Kyu s okruhem působností ve svém Dojo
- ukončený 21 rok věku
- jeden rok od složení zkoušky na 1. Dan
- povinná účast na nejméně 2 výukových seminářích JKA ročně
- účast minimálně na 2 seminářích se šéfinstruktorem po poslední zkoušce na STV
- účast na speciálním školení zkušebních komisařů v rámci výukového semináře

b) licence "C"
- zkouší do 4.Kyu s okruhem působnosti pro celou ČR
- ukončený 21 rok věku
- jeden rok po úspěšné zkoušce na 2. Dan
- účast na nejméně 2 výukových seminářích JKA ČR ročně
- účast minimálně na jednom semináři se šéf-instruktorem ročně nebo jako alternativa účast na jednom vícedenním semináři se šéfinstruktorem za poslední dva roky (doba trvání min. 3 dny např. Gasshuku, Kata speciál apod.)
- účast na speciálním školení zkušebních komisařů v rámci výukového semináře

c) licence "B"
- zkouší až do l. Kyu s okruhem působnosti pro celou ČR
- dovršení 26 roku věku
- držitel minimálně STV 2. Dan
- účast minimálně na 2 výukových seminářích JKA ČR ročně
- účast na minimálně 2 déle trvajících seminářích za poslední 3 roky se šéfinstruktorem (např. Gasshuku, Kata speciál)
- účast na speciálním školení zkušebních komisařů v rámci výukového semináře
- držitel licence "C" po dobu 3 let

d) licence "A"
- zkouší STV Kyu a Dan s působností pro celou ČR
- držitel minimálně 4. Danu
- ustanoven šéfinstruktorem JKA karate ČR ve spolupráci s výborem JKA karate ČR

3. DOBA PLATNOSTI LICENCE ZKUŠEBNÍHO KOMISAŘE

Licence se udělují počátkem roku tj. v měsíci lednu a jsou platné do 31.prosince následujícího roku.

4. PRODLOUŽENÍ LICENCE ZKUŠEBNÍHO KOMISAŘE

Každá licence může být prodloužena na další licenční období za těchto předpokladů:
a) žadatel zašle písemnou žádost k rukám národního pověřence pro zkoušky včetně průkazu karate a dokladu o zaplacení poplatku do konce listopadu končícího licenčního období
b) doklad o účasti na minimálně 2 výukových seminářích za rok
c) doklad o účasti na minimálně jednom dalším semináři se šéfinstruktorem v roce nebo účast na jednom vícedenním semináři se šéfinstruktorem za poslední dva roky (např. Gasshuku, Kata speciál apod.).
d) účast na speciálním školení zkušebních komisařů v rámci výukového semináře

5. POSTAVENÍ LICENCÍ ZKUŠEBNÍCH KOMISAŘŮ PŘI PŘESTUPU Z JINÝCH ORGANIZACÍ A SVAZŮ

5.1) V případě přestupu zkušebního komisaře z jiné organizace nebo svazu se tento nachází v ochranné lhůtě, kdy je jeho licence platná do 31. prosince roku ve kterém byl přestup uskutečněn. V tomto období získává licenci D, avšak za dodržení norem JKA karate ČR.

5.2) Tomuto zkušebnímu komisaři není umožněno vykonávat zkoušky na STV Dan. O uznání licence je však povinen žádat písemnou formou národního pověřence pro zkoušky, který toto projedná s předsednictvem JKA karate ČR.

6. RAZÍTKO ZKUŠEBNÍHO KOMISAŘE

Každý žadatel o licenci zkušebního komisaře obdrží po tomto udělení licence razítko zkušebního komisaře, kde je uvedeno jeho jméno. Razítko obdrží po složení tzv. kauce. Razítko je majetkem JKA karate ČR, kdy po ukončení licence a po ukončení výkonu zkušebního komisaře je povinen zkušební komisař razítko vrátit národnímu pověřenci pro zkoušky JKA karate ČR. Po vrácení razítka bude vrácen zpět kauční poplatek, avšak po odečtení nákladů na pořízení uvedeného razítka.

7. ODEJMUTÍ LICENCE ZKUŠEBNÍHO KOMISAŘE

7.1) Každý zkušební komisař je zodpovědný za korektní dodržení platných zkušebních norem při výkonávání zkoušek na STV Kyu a Dan, v případě jejich nedodržení může být licence odejmuta.

7.2) Zkušební komisař, který poškozuje zájem JKA, nebo projevuje neobjektivnost při zkouškách, může být licence zbaven a tato mu může být odejmuta. O odejmutí licence rozhoduje šéfinstruktor s předsednictvem JKA karate

 

© 2001 Jiří Pokorný

Poslední aktualizace 27.09.2001 11:39:24