[ Úvod ] 9.kyu ] 8.kyu ] 7.kyu ] 6.kyu ] 5.kyu ] 4.kyu ] 3.kyu ] 2.kyu ] 1.kyu ] 1.dan ] 2.dan ] 3.dan ] Dodatek ]

Úvod

Základní teoretické znalosti

Členové JKA karate ČR by měli mít v rámci zkušebního řádu vedle praktických znalostí i dostatečné teoretické znalosti JKA KARATE - DO. Teoretická vyspělost cvičence JKA KARATE by měla růst v jednotě s jeho technickou vyspělostí. Teoretické znalosti nejsou součástí zkoušky a nebudou proto od zkušebního komisaře na zkoušeném vyžadovány.

Hlavní obsahové body zkušebního řádu

Tento zkušební řád je rozdělen do 3 zkušebních skupin Kyu a Dan, kdy pro každou skupinu jsou zde obsaženy pokyny k jejich dosažení.

 

Skupina I.

-

9.- 7. kyu

Skupina II.

-

6.- 4. kyu

Skupina III.

-

3. kyu - dan

 

Skupina I. (9. - 7. kyu)

KIHON
Důvod proč se zkoušející skupina pohybuje (přemisťuje) v KIHON pouze vpřed je v tom, že se začátečník může v této pozici lépe soustředit na cvičení. Když se tento postoj u žáka zpevní, budou zpáteční pohyby ve stejných postojích lépe zvládnutelné. V této skupině se musí při tréninku KIHON dávat pozor na postoje, pohyby těla a techniky, které musí být harmonicky a synchronně provedené.

KUMITE
V Kihon-Ippon-Kumite a Gohon-Kumite se jedná o první kroky cvičení s partnerem, proto musí být útočné a obranné techniky cíleně a přesně prováděné. Musí se bezpodmínečně dávat pozor na korektní odstup. Tento korektní odstup se udržuje při útoku, obraně, u kontrující techniky a po útoku. Bránící musí tento útok důrazně blokovat, až těsně u svého těla.

KATA
9. Kyu - odpadá
8. Kyu - stěžejní body - korektní postoj, Zenkutsu-Dachi a Kokutsu-Dachi Renoji-Dachi a Tettsui-Uchi
7. Kyu - stěžejní body - korektní Kokutsu-Dachi, Shuto-Uke, Yoko-Geri a Uraken-Uchi musí být synchronně provedeny

 

Skupina II. (6. -  4. kyu)

U této zkoušené skupiny se klade důraz na pohyby boků při obraně a důraznou kontrující techniku. Obranné a kontrující techniky jsou prováděné ze stejného postoje. Cvičenec se tak může lépe soustředit na správný postoj, držení těla a práci boků při důrazném provádění technik.

KUMITE

A) KIHON-IPPON-KUMITE
Na tyto následující body musí být kladen zvláštní důraz.
1) Útočník musí každý útok provést takovou silou, jako kdyby tato útočná šance byla jen jedna
2) Útočící strana musí dbát vždy na správný odstup od partnera
3) Strana provádějící obranu se musí technice útočníka bleskově vyhnout a okamžitě kontrovat, přičemž vzdálenost u kontrující techniky musí být zachována
4) Blok obránce musí být tak silný, aby mohla být vyblokována technika útočníka a to tak, aby chudan-zuki jako kontr mohlo být provedeno bez překážky předchozí techniky
5) Při Kihon-Ippon-Kumite stojí bránící strana v SHIZENTAI (přirozené držení těla) bez kývání a pohybů. Tento postoj má zlepšit psychickou stabilitu. Pro bránící se stranu je těžké stát v klidu až do útoku. Při soustavném tréninku si lze zlepšit psychickou sebekontrolu a naučit se přes nepříznivou výchozí pozici dobře se bránit. Blok u bránící se strany by se měl trénovat vždy z vnitřní strany ven (např. útok vpravo s zuki, blok pravou rukou a levou nohou zpětný krok s kontrující technikou), aby se cvičenec připravil na řešení složitějších situací.

B) KAESHI-IPPON-KUMITE
Na tyto následující body musí být kladen zvláštní důraz.
Útočník stojí v GEDAN-KAMAE obránce v SHIZENTAI. Útočník hlásí pouze pásmo útoku (u kopů také techniku samotnou) a útočí libovolně na pravou či levou stranu přímo z Gedan-Kamae. Obránce se stahuje do sebou přizpůsobené pozice (jako u Gohon-Kumite vzad) a blokuje. Potom útočí sám technikou vpřed, přičemž použije stejnou techniku jakou byl napaden. Nynější obránce (dřívější útočník), jde zpět v Sabaki nebo Tai-Sabaki stranou, provádí blok a kontr a zaujímá Kamae. Útočník se zpočátku soustředí na svou útočící techniku a tu provádí v plném nasazení, bez myšlenek na svůj obranný pohyb. Potom by měl bleskově ustoupit proti útoku, blokovat a silně kontrovat.

 

Skupina III. (3.kyu -  dan)

V této skupině se klade hlavní důraz na to, aby obránce provedl kontr techniku v jiném postoji než techniku obrannou. Kontr je zesílen silou při změně postoje. Zde je nutné upozornit na to, že při silovém nárustu není pomocná jen změna těžiště a přesun váhy, ale hlavně rotace boků, přičemž se nesmí ztratit rovnováha a držení těla.

KUMITE

JIYU-IPPON-KUMITE
Toto cvičení má v kumite - tréninku JKA karate hlavní význam, protože je zde korektní vzdálenost, dobré časování, bleskové rozhodování a také překonání vlastní nejistoty při útoku. Obě strany proti sobě stojí v Kamae volně ve výhodné vzdálenosti. Útočník vede svoji nahlášenou techniku s velkým nasazením, bez myšlenek na další akci obránce. Také obránce nesmí volit velkou vzdálenost od útočníka, ale v krátké vzdálenosti útok blokovat event. ustoupit a provést silnou kontr techniku. Poté útočník i obránce zaujímá Kamae a stále drží bojový Zanshin (pozornost na útočníka). Důležité je u Jiyu-Ippon-Kumite vyučovat nácvik, cit pro vzdálenost a časování.

Pojem "Brát odstup":
Karatista hledá výhodný odstup, aby mohl provést svou techniku, útok nebo obranu. Při zaujmutí odstupu se každý soupeř cítí psychicky jinak, podle toho jestli např. drží útočník pěst otevřenou nebo zavřenou, jestli je ruka v pásmu Jodan, Chudan nebo Gedan nebo jestli máme těžíště v Kamae posunuté vpřed nebo vzad. Nalézt si výhodný odstup od soupeře při závodech se karatéka učí nácvikem Jiyu-Ippon-Kumite během tréninku.

 

© 2001 Jiří Pokorný

Poslední aktualizace 27.09.2001 11:39:24