Mapa cestyTipy & TrikyCestopis na VHS, CD


 Maroko ... Tipy & Triky

Vstupní formality
Pro vstup do Maroka potřebujeme vízum, o které můžeme zažádat na marocké ambasádě, která sídlí v Praze 6, K Starému Bubenči 4 (tel 3332 0267, 3332 5656, úřední hodiny Po - Pá: 09.00 - 15.00 s vyjímkou 30.7.) Pro udělení víza potřebujeme fotografii, vyplněný formulář a pas s platností minimálně šest měsíců. Poplatek činí přibližně 500,-kč. Podle informací ministerstva zahraničí nelze vízum získat v žádném přístavu ani na letišti. 

Zastupitelský úřad ČR v Rabatu: Ambassade de la République Tcheque, 4,5 km Route des Zaers, Zankat Ait Melloul, villa Merzaa, B.P. 410, Rabat - Souissi, Royaume du Maroc, tel.: 002127/37755421 , fax: 002127/755420,e-mail: rabat@embassy.mzv.cz

Finance
Cenová hladina v Maroku je pro nás poměrně příznivá, nelze říci, že by tam pro nás bylo nějak draho. S výměnou peněz nejsou problémy, ve městech se dají běžně použít i bankomaty akceptující běžné kreditní karty. 

1kč = 0.340310 marockých dirhamů, 
1 dirham = 2.93934 kč,
1 EURO = 10.2440 marockých dirhamů
1 USD = 11.5274 marockých dirhamů

všechny údaje jsou z 23.4.2002 - aktuální kurz najdete zde
pozn. - v době naší cesty byl dirham o něco silnější, proto se v cestopisu objevují jiné, dnes již nesprávné hodnoty...

Ceny za ubytování:
Vzhledem k tomu, že jsme bydleli pouze v kempech, uvádím téměř výhradně ceny ubytování na této skromné úrovni:
Chefchaouen - 20Drh za osobu v penzionu
Salé (Rabat) - 20Drh za osobu, 15Drh za stan (kemp)
Casablanca - 10Drh za osobu, 10Drh za stan (pěkný a čistý kemp International oasis)
Jbel Toubkal - chata Neltner - 55Drh za osobu (hostel)
Ouarzazate - 10Drh za osobu, 7Drh za stan (čistý kemp za městem)

Ceny jídla:
My jsme se stravovali z vlastních zdrojů, orientační ceny jídla zaznamenané v některých městech jsou následující - 30Drh za tajin (Fes el Bali), 50-60Drh za jídlo v restauraci v Casablance. Z nápojů stojí v restauraci cola 5Drh (0,4l) a čaj vychází okolo 3Drh.
Dále se dají zásoby nakoupit v supermarketech v Rabatu, Marrakeši i dalších větších městech. Obchody jsou většinou na evropské úrovni:
1,5l cola - 8,45Drh
1kg banánů - 10Drh
dlouhá veky - 4,50Drh
koláčky - 10-15Drh
koblížek - 1,50Drh
500g rýže, těstovin - 10Drh
arabský chléb - 1-2Drh dle velikosti
olivy - 14-20Drh
Na tržištích bývají ceny o něco nižší, například v Tarroudantu stojí jablečná balená voda 7Drh a koláčky s nějakými šátečky (po dvou) 4Drh.

Internet:
20 Drh za připojení - Zagora (solidně fungující)
5 Drh za 30 minut - Fes (hrozně pomalé)
10Drh za 90 minut - Asilah (v jiné kavárně dokonce 8Drh za 2 hodiny!)

Vstupy a atrakce:
Většina vstupného se až na vyjímky pohybuje okolo 5-10Drh. 
mešita Hassana II. v Casablance - 100Drh (studenti 50Drh)
výlet na velbloudech v oáze Mhamid - 40Drh/hod
výlet džípem k dunovému poli Erg Chebbi - 90Drh/os.
Volubilis (ruiny římského města) - 20Drh
mýtné na dálnici Rabat-Casablanca - auto 28Drh, motorka 15Drh

Suvenýry:
cédéčka - cca 70Drh
kazety - cca 20Drh
dřevění sloníci - cca 25Drh (Essaouira)
dřevěné krabičky - 25-40Drh
dřevěné sošky - 30-50Drh dle velikosti
sošky z mastku - 80Drh
trička - cca 35Drh
konvičky na čaj - 60-90Drh dle smlouvání a prostředí
krásné velké vykládané dýky - 150Drh

Kromě některých turistických obchodů v Agadiru a supermarketů je třeba nemilosrdně smlouvat, protože úvodní požadovaná cena je nesmyslně (až drze) nadsazená!S Maročany se smlouvá velmi dobře....

Dorozumívání, domorodci a bezpečnost:
Vzhledem k tomu, že Maroko bývalo francouzskou kolonií, a i dnes je ekonomicky orientované především na Francii, mnoho domorodců a vzdělaných lidí hovoří především francouzsky. Francouzština se vyučuje i na školách a místní obyvatelé automaticky předpokládají, že každý běloch touto řečí plynně hovoří. S angličtinou se dá uspět pouze ve větších městech a ve významných památkách.

Směrové tabule a důležité nápisy jsou psány jak v arabštině, tak ve francouzštině.

V Maroku je velmi dobrý mobilní signál, který je k dispozici i v mnohých odlehlých oblastech země (dokonce i na vrcholu Jbel Toubkalu). 
Ceny volání a posílání textových zpráv dle ceníků našich mobilních operátorů.

Obzvláště na venkově jsou místní obyvatelé (především děti) dost dotěrní a neváhají i žebrat.V centrech měst podobný problém nehrozí a ani pouliční kriminalita není žádným problémem s vyjímkou Tetouanu a Tangeru, což jsou města nechvalně proslavená mnohými kapesními zloději.

V Maroku není žádný problém sehnat hašiš nebo marihuanu. Na mnohých místech tyto drogy nabízejí různí pochybní překupníci za dost nízké ceny. Marocká policie užívání a přechovávání drog tvrdě postihuje, stejně jako celní úřady, které mohou turisty při odjezdu ze země podrobit důkladné prohlídce.

Maroko je islámská země a tomu je také třeba přizpůsobit své chování a oblečení. Z náboženských památek je přístupná pouze mešita Hassana II. v Casablance a škola koránu Ben Yousefa v Marrakeši. Do dalších svatyní a mešit je nemuslimům vstup zakázán!

Zdravíčko:
Pro cestu do Maroka není povinné žádné očkování. Rozhodně se ale vyplatí být očkován proti Hepatitidě A, břišnímu tyfu a také proti meningokokům. Malárie se obvykle v Maroku nevyskytuje, tudíž není potřeba žádná preventivní profilaxe.

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat ovoci a pouličnímu prodeji jídla. Je lepší kupovat ovoce a zeleninu, která jde oloupat a některá pochybná jídla (obzvláště na náměstí Jamaa el Fna v Marrakeši) je lepší raději oželet. Přesto se člověk asi těžko vyhne průjmu, který je vhodné léčit Endiaronem. Pokud průjem neustává nebo se horší, podává se Imodium nebo Reasec. Důležitý je především pravidelný příjem tekutin, který zabrání dehydrataci. 

Pozor na stojaté vody v jižním Maroku (řeka Draa, přehradní nádrže). Hrozí zde nakažení bilharzií - nedoporučuje se žádné brodění, koupel nebo máchání prádla v těchto vodách!

Na poušti a v kamenitých oblastech se mohou vyskytovat někteří jedovatí živočichové - od škorpiónů až po smrtelně nebezpečnou zmiji růžkatou. Doporučuje se nosit obuv a nenadzvedávat ležící kameny. Pozor také na toulavé psy, kteří mohou být nakažení vzteklinou.


















Maroko - kompletní cestopisCestopis ve formátu doc (zip - 347kB)

  


© 2002 Pavel Juračka Aktualizace: 23.4.2002
 

e-mail

Odkazy